تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری سفارت ایران در جمهوری آذربایجان لازم است

1399/05/02 - 16:13 - کد خبر: 23831 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی بر لزوم تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری سفارت ایران در جمهوری آذربایجان با محوریت استان‌های شمال غرب کشور تأکید کرد.

به گزارش نصر، احمد حمزه زاده روز پنجشنبه در دیدار با سید عباس موسوی سفیر جدید ایران در جمهوری آذربایجان در محل معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه بیشترین گردشگران خارجی آذربایجان‌شرقی را گردشگران کشور جمهوری آذربایجان به خود اختصاص داده اند، اظهار کرد: جمهوری آذربایجان دومین کشوری است که گردشگران آن ایران و به خصوص آذربایجان شرقی را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند، بطوری که آذربایجان شرقی پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور،  بیش از  ۲۵۰ هزار نفر از جمهوری آذربایجان و نخجوان گردشگر جذب کرد.  
وی با تأکید به لزوم توجه به بخش گردشگری و تعریف ساز و کارهای مشترک در سفارت ایران در جمهوری آذربایجان، گفت:  با توجه به اینکه ایران و به خصوص آذربایجان شرقی مورد توجه گردشگران کشور آذربایجان قرار دارد، لذا ایجاد کمیسیون گردشگری مشترک با محوریت استان‌های شمال غرب کشور در توسعه و رونق صنعت گردشگری ضروری است.  
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی گفت: در سال‌های گذشته تبریز به ‌عنوان مقصد گردشگری سلامت برای مردمان جمهوری آذربایجان شناخته شده اما با توجه به تغییر سیستم ارجاع پزشکی این کشور، متأسفانه میزان مراجعه گردشگران سلامت از جمهوری آذربایجان به تبریز کاهش یافت که امیدواریم با تلاش سفارت شاهد بازگشت جمهوری اسلامی ایران به سیستم ارجاع جمهوری آذربایجان و به‌تبع آن رونق هرچه بیشتر گردشگری سلامت در استان باشیم.
حمزه زاده با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های گردشگری و هفته‌های فرهنگی مشترک می‌تواند از اولویت‌های حمایتی سفارت باشد، به لزوم توجه به ثبت جهانی آثار مشترک ملموس و ناملموس بین ۲ کشور تأکید و اظهار کرد: برخی مواریث تاریخی ناملموس مانند مهارت ساخت و ساز و موسیقی عاشیقی و مواریث تاریخی ملموس مانند پل‌های تاریخی واقع در نوار مرزی که سابقه تاریخی مشترکی بین ۲ کشور دارند از جمله ظرفیت‌هایی به شمار می‌روند که با تبادل‌نظر و هماهنگی‌های لازم از طرف سفارت، می‌تواند اقدامات لازم برای ثبت آن‌ها در فهرست آثار جهانی انجام گیرد.
سیدعباس موسوی سفیر جدید ایران در جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار بر توسعه روابط با باکو به خصوص در بخش گردشگری تاکید کرد.  
در این دیدار همچنین اطلس گردشگری آذربایجان شرقی تقدیم سفیر جدید ایران در جمهوری آذربایجان شد.  
به گزارش ایرنا، سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، طی حکمی به عنوان سفیر جدید در جمهوری آذربایجان منصوب شده و قرار است تا شهریور ماه در سمت سخنگویی انجام وظیفه کند.
پیش از این جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در باکو بود.
انتهای پیام/
تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری سفارت ایران در جمهوری آذربایجان لازم است نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار