مسئول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در اردبیل؛

یک هزار نمونه خون بند ناف نوزدان اردبیل ذخیره‌سازی شد

1399/04/30 - 13:44 - کد خبر: 23609 نسخه چاپی

نصر: مسوول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در اردبیل گفت: تاکنون یک‌هزار نمونه از استان اردبیل در بانک خصوصی خون بند ناف رویان ذخیره‌سازی شده است.

به گزارش نصر، پریسا رضایی روز دوشنبه افزود: در حال حاضر برای تسهیل دسترسی متقاضیان ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی، نمایندگی بانک خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی در بیمارستان‌های آرتا و قائم اردبیل مستقر شده است.
وی هزینه اولیه عضویت در بانک خون بندناف خصوصی رویان را ۳۷ میلیون و ۴۵۰ هزار ریال ذکر کرد و اظهارداشت: در راستای حمایت و ترغیب خانواده‌ها برای بهره‌مندی از این ظرفیت، با هماهنگی با بانک‌ها تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ ۲۵ میلیون ریال به خانواده‌ها اعطا می‌شود.
او گفت: با توجه به ظرفیت سلول‌های بنیادی خون بندناف در درمان ۸۰ نوع بیماری و عمر بالای نگهداری، ذخیره این سلول‌ها به رغم هزینه‌هایی که دارد می‌تواند بیمه‌ای برای حفظ سلامتی فرزند باشد.
رضایی ادامه داد: برای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها از اهمیت ذخیره سلول‌های بنیادی خون بندناف برنامه‌های متعددی از جمله برگزاری کارگاه، کلاس‌های آموزشی برای ماماها، همایش و نشست‌های تخصصی با اصحاب رسانه و پزشکان متخصص زنان، کادر درمانی، پیراپزشکان و متخصصین اطفال، حضور در برنامه‌های صدا و سیمای مرکز اردبیل در استان اردبیل اجرا شده است.
وی اضافه کرد: همچنین برای معرفی بیشتر بانک خون بند ناف رویان علاوه بر استفاده از پتانسیل رسانه‌ها، بنرهای متعددی در استان نصب و بروشور و کارت ویزیت در مطب پزشکان زنان و زایمان و مراکز بهداشتی درمانی به صورت مستمر پخش شده است.
رضایی گفت: در شرایط شیوع بیماری کرونا اگر مادر باردار مشکوک به این ویروس و یا در ارتباط با افراد مبتلا به کرونا باشد، قرارداد ذخیره‌سازی خون بند ناف منعقد شده فسخ می‌گردد و اگر بعد از نمونه‌گیری مشخص گردد مادر قبل از زایمان مبتلا به کرونا بوده است نمونه ذخیره‌سازی نمی‌شود و هزینه‌های دریافت شده عودت داده می‌شود.
او افزود: برای ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی در دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در استان  اقدامات عقد قراداد از هفته ۳۶ بارداری انجام می‌گیرد و خون به میزان ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر بلافاصله بعد از تولد با رعایت استانداردهای لازم اخذ و برای ذخیره سازی به شرکت بن یاخته‌های رویان در تهران ارسال می‌شود.
مسوول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در استان اردبیل با بیان اینکه در صورت حمایت مالی مسوولان و خیرین امکان ذخیره سلول‌های بنیادی در بانک خون بند ناف عمومی رویان امکان‌پذیر است، اظهارداشت: این نوع ذخیره‌سازی هزینه‌ای برای خانواده‌ها ندارد و می‌تواند مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد. در این نوع ذخیره‌سازی، رضایت خانواده مهم است و مادر باید موانع منع قرارداد را نداشته باشد.
رضایی افزود: متقاضیان جهت عقد قرارداد می‌توانند به دفتر نمایندگی بانک خون سول‌های بنیادی خون بند ناف رویان واقع در اردبیل، شهرک کارشناسان فاز۳، میدان شفا، ساختمان جهاد دانشگاهی واحد اردبیل، طبقه ۳ مراجعه و یا در سایت شرکت بن اخته‌های رویان به نشانی WWW.RSCT.IR  نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
وی بیماری‌های مادر از جمله سیفیلیس، تب مالت، سل، ایدز، HTLV، هپاتیت B و C، سالک احشایی و جلدی، مالاریا، کیست هیداتید، اختلال میلوپرولیفراتیو، سابقه ابتلا به سرطان در مادر، محروم بودن مادر از اهدای خون، سابقه دریافت داروهایی با منشاء انسانی همچنین بارداری با استفاده از تخمک، اسپرم و جنین اهدایی یا رحم اجاره‌ای را از موانع منع عقد قرارداد نمونه‌گیری برای ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف اعلام کرد.
رضایی تصریح‌کرد: ذخیره‌سازی خون بندناف، فرصت مناسبی برای والدین بویژه خانواده‌هایی با سابقه بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌هایی با منشاء خونی که از شانس درمان با سلول‌های بنیادی برخوردارند، می‌باشد، همچنین برای این خانواده‌ها در راستای ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی از سوی بانک خون بند ناف رویان تخفیفات ویژه ارائه می‌شود.
انتهای پیام/
یک هزار نمونه خون بند ناف نوزدان اردبیل ذخیره‌سازی شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار