گفتگوی تلویزیونی رییس مجلس شورای اسلامی با مردم/

قالیباف: نمی‌شود پشت درهای بسته برای مشکلات مردم تصمیم گرفت/ آن طور که مردم انتظار داشتند مجلس در راس امور نبود

1399/04/24 - 23:26 - کد خبر: 23300 نسخه چاپی

نصر: رئیس مجلس گفت: نمی‌شود نماینده مردم بود و در بین مردم نبود و نمی‌شود مشکلات مردم را در میدان ندید و بعد پشت درهای بسته و از روی صندلی‌ها تصمیم گرفت.


به گزارش نصر از خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه سه‌شنبه (٢۴ تیر) با شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو کرد.
قالیباف در این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، به تبیین جزییات بسته اقتصاد مردمی مجلس برای تحول اقتصادی به نفع مردم پرداخت.
در میان مردم بودن عادت همیشگی من است 
رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: عمل‌گرایی و در میان مردم بودن عادت همیشگی من است و من افتخار می‌کنم که هرگاه و هر کجا توفیق خدمت داشتم وظیفه خود می‌دانستم با مردم از نزدیک گفت‌وگو کنم و درد آنها را با همه وجودم حس کنم که بتوانیم چاره‌اندیشی و خدمت‌‌‌گزاری درست را به طور صادقانه انجام دهیم.
وی افزود: من فکر می‌کنم به هر حال مجلس که در رأس امور است برای اینکه بتواند اثرگذار باشد طبیعتا این روحیه را دارد نمی‌شود نماینده مردم بود و در بین مردم نبود و نمی‌شود مشکلات مردم را در میدان ندید و بعد در پشت اتاق‌های بسته یا صندلی‌های نشسته تصمیم گرفت مخصوصا همین بحثی که رهبر معظم انقلاب داشتند خود قانون‌گذاری و قانون‌گذاران هم باید مورد توجه قرار دهند که آن قانونی که می‌نویسیم هم ذی‌نفع آن مردم باشند و هم حلال مشکلات مردم باشد و همچنین قانون که اولویت مردم را مشخص می‌کند از آن طرف زمینه اجرا شدن را هم داشته باشد لذا می‌طلبد که هم یک کار ستادی خوب و جلسه خوب و کارا گذاشته شود و هم از پایین‌ترین سطوح از مناطق دور و همه جغرافیای کشور بسیج شد و مشکلات را دید و چاره‌اندیشی کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در ملاقات ویدئو کنفرانسی که با مجلس داشتند به این نکته اشاره فرمودند که به هر حال مردم به این مجلس دل بستند و امید دارند همچین فرمودند این مجلس در بعد از انقلاب جزو قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس است. این مسؤولیت ما را سنگین‌تر می‌کند و ما از این باب خوشحالیم که چنین توفیقی را پیدا کردیم که در چنین مجلسی در شرایطی که مردم وضعیت سختی دارند و امید دارند که این کار را انجام دهیم.
ان‌شاءالله قوه مجریه و قوه مقننه مو به مو قوانین مجلس را اجرا کنند 
وی در ادامه سخنانش بیان کرد: ما این را برای خودمان یک نعمت و توفیق می‌دانیم که بتوانیم خدمت‌‌گزار صادقی برای مردم باشیم اما به اینکه هم باید توجه داشته باشیم که نباید این حرف و کلام من در حد شعار باقی بماند و واقعا باید عمل کنیم و در عمل نشان دهیم می‌توانیم مسائل و مشکلات را به حول و قوه الهی آن بخش که بر عهده مجلس است را انجام دهیم و ان‌شاءالله قوه مجریه و قوه مقننه مو به مو قوانین مجلس را اجرا کنند تا بتوانیم با کمک هم کمک کنیم با عمل در کارشان موفق شوند  تا بتوانیم رضایت رهبری را به دست آوریم.
رضایت رهبر معظم انقلاب در این است که ما غمخوار مردم شویم 
وی ادامه داد: ما البته معتقدیم که رضایت رهبر معظم انقلاب در این است که ما غمخوار مردم شویم و مشکلات مردم را حل کنیم و امیدوارم در این مسیر گام برداریم و بستر را برای دولت فراهم کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: ما در حدود 50 روزی که از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد همه تلاش‌مان این بود که بتوانیم مجلس آن وظایف خود را شکل دهد و طبق وظایف پیش برویم که توانستیم آن مسیر را پیش برویم و در یک زمان خوب و حداقلی کمیسیون‌ها شکل گرفتند و در همان فرصت هم مجموعه دوستانمان با دولت و وزرای محترم نشست‌هایی داشته و تبادل نظر کردند.
وی بر همین اساس اضافه کرد: وزرا در مجلس حضور پیدا کردند و گزارشی از وضعیت ارائه کردند و همچنین از فرصت‌ها و مشکلات نیز مواردی را مطرح کردند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: ویژگی این مجلس این است نزدیک 180 نفر از نمایندگان ما نوبت اولی است که در مجلس حضور پیدا می‌کنند، البته در بین این ها افرادی هستند که از مدیران ارشد و دارای سابقه کار در وزارتخانه و دستگاه های مختلف هستند و در محیط دانشگاهی و اجرایی بودند و بخشی از آنها را جوان های قابل و افرادی که با تجربه هستند تشکیل می دهند و هرکدام سال ها در بحث اجرایی تجربه دارند وبا کلان موضوعات کشور در این مدت آشنا شدند.
بنای مجلس تعامل با قوای دیگر است 
قالیباف با تاکید بر اینکه بنای مجلس تعامل با قوای دیگر است خاطرنشان کرد: طبیعتاً ما باید به این سمت حرکت ‌کنیم اما هرکدام نیز بر اساس قانون وظیفه ای داریم طبیعتاً تعامل ما با قوای دیگر در چارچوب وظایف و قانون است و همه فلسفه وجودی مان این است که گرهی از کار مردم باز کنیم اگر تعامل می کنیم معنی اش این است که در این تعامل باید کاری انجام گیرد که یک کار مثمر ثمر باشد تا مشکلی از مردم مخصوصاً در موضوع اقتصادی بتواند در حقیقت رفع کند که اولویت اول مردم است لذا ما در مجلس اساس کار ما این است که این ارتباط را داشته باشیم.
جایی که حس کنیم قانون اجرا نشده به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنیم
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  اما خوب طبیعتاً جایی که احساس کنیم کاری روی زمین مانده، قانون اجرا نشده و معطل مانده است طبیعتاً به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنیم.
اولویت ما در این مجلس بین نظارت و قانونگذاری، نظارت است
وی خاطرنشان کرد: اولویت ما در این مجلس بین قانونگذاری و نظارت، نظارت است؛ این نظارت هم یک نظارت میدانی است البته در این نظارت به دنبال مچ‌گیری و عیب و ایراد گیری نیستیم به دنبال این هستیم که کار به درستی انجام شود و در حقیقت به دنبال این نیستیم که چوبی در لای چرخ دولت بگذارد بلکه به دنبال این هستیم که عصایی برای دولت باشیم تا گرهی از کار مردم حل شود اما اگر جای دیدیم که قانون بر روی زمین مانده و کاری انجام نشده است طبیعتاً در منافع مردم و کار مردم آنجا مماشات نمی کنید و به وظیفه قانونی خود ادامه می‌دهیم.
در درون مجلس هم نیازمند یک تحول هستیم 
قالیباف تصریح کرد: ما معتقدیم که در درون مجلس هم نیازمند یک تحول هستیم اگر به دنبال این هستیم که در قانونگذاری، نظارت و طرح‌هایی که در کمیسیون ها مطرح می‌شود و در لوایح با قوه قضاییه و دولت از طرفی با نخبگان جامعه و همه ذینفعانی که به نوعی در مجلس هستند همکاری کنیم؛ اساس کار این است که این ارتباط را با آنها در این بخش داشته باشیم اما باید در خود مجلس تحول ایجاد کنیم.
آن طوری که مردم انتظار داشتند مجلس در راس امور نبود
وی ادامه داد: واقعیت این است که مجلس در راس امور نبود، آن طوری که مردم از آن انتظار داشتند؛ علی رغم همه زحماتی که دوستان کشیده بودند مردم توقع و انتظار بیشتری داشتند و امروز هم مردم این مجلس را دارند تا در این بخش به آنها کمک کنند تا مشکلات حل شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در کارکرد مجلس یک تحول ایجاد شود تاکید کرد: ما برای این تحول در کارکرد چهار رویکرد را در مجلس و در نظارت هایی که بعد باید انجام دهیم دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: یکی از آنها بحث مربوط به شفاف سازی است؛ معتقدیم همانطور که در گذشته گفتیم این مجلس باید شفاف باشد، یعنی هر تصمیمی که در مجلس گرفته می شود که این تصمیم یک حق و تکلیفی برای مردم دارد؛ آنها باید دقیق روشن و شفاف در جریان این موضوع قرار گیرد و از آن مطلع شوند.
قالیباف تصریح کرد: چون بین مجلس و کمیسیون اولویت را به کمیسیون ها داده ایم معتقدیم که حتماً باید در کمیسیون‌ها مباحثی که مطرح می‌شود. ذی نفعان آن در جامعه که موضوع آن در کمیسیون مربوط به آنهاست، نظرات کمیسیون را بدانند و بتوانند در کمیسیون حرف خود را بزنند که این کار میتواند به صورت حضوری و یا از طریق فضای مجازی باشد.
باید تصمیمی بگیریم که مردم در آن مشارکت داشته باشند
وی تصریح کرد: نکته دوم بحث مربوط به مردمی سازی است؛ مردم سازی به این معنا که معتقدیم که اساس انقلاب اسلامی  مردمی بوده است در همین کرونا  مردم در صحنه آمدند و توانستند کرونا را مدیریت کنند و البته دولت حتماً زحمت کشیده است، کادر پزشکی و درمانی زحمت کشیدند و تا پای جان مایه گذاشتند در حوزه صنعت و کارخانجات همه آمده است پس نقش مردم است، لذا مردم سازی اساس کار است؛ باید تصمیمی بگیریم که مردم در آن مشارکت داشته باشند؛ هر کجا مردم نباشند مشکل در آن است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رویکرد بعدی ما هوشمندسازی و معتقد هستیم در این زمینه هر کاری انجام می‌دهیم حتما باید بر اساس کار سیستمی نرم افزاری و منطبق بر کار الکترونیک باشد که بتوانیم دقت کار و فرایندهای کار را پیش ببریم که می‌تواند برای ما صرفه‌جویی وقت و عدالت به همراه داشته و به شفافیت کمک کند.
نظام اداری و اجرایی ما به‌گونه‌‌ای است که امکانات به‌جای خاص برده می‌شود
وی گفت: باید به سمت تمرکززدایی برویم؛ نظام اداری و اجرایی ما عمدتاً به‌گونه‌‌ای است که امکانات محدود به جای خاص برده می شود؛ کارها را توزیع نکرده‌اند و تمرکززدایی داریم که منجر به ناکارآمدی شده است.
وی افزود:‌ باید تمرکززدایی و چابک‌سازی را در دستور کار خود قرار دهیم و قوانین اجرایی را با چابک‌سازی به سمت قوانین سبک هدایت کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در تصمیمی که روز یکشنبه با تعدادی از همکاران‌مان در مجلس گرفتیم و کارهای عمیق اقتصادی و بسته ویژه‌ای تدوین شد شفافیت و چابک‌سازی در جای جای آن وجود دارد.
قالیباف درباره بسته اقتصاد مردمی افزود: این بسته 5 محور دارد.
اطمینان دارم می‌توانیم بر همه مشکلات کشور فائق آییم
وی تأکید کرد: ناامیدی بزرگترین گناه است و من با همه وجودم اطمینان دارم می‌توانیم بر همه مشکلات کشور فائق آییم.
وی گفت: باید دست به دست هم بدهیم تا سال 1400 که سال پایان برنامه ششم است و بکوشیم مشکلات را رفع کنیم دولت و مجلس در میدان عمل باید کار کنند تا به ثبات اقتصادی که هم اکنون گریبانگیر وضعیت فعلی‌مان شده رسیده و از مشکلات رهایی یابیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هیچ کار نشدنی از اول انقلاب تاکنون نداشته‌ایم.
وی افزود: برای این بسته اقتصاد مردمی با صاحبنظران، کارشناسان و همکاران و نمایندگان ساعت‌ها بحث کرده و جلسات متمادی داشته‌ایم و حتی قبل از آغاز به کار رسمی مجلس هم این بسته اقتصادی را به مشورت گذاشته و عملا این بسته نتیجه خرد جمعی است که برای مردم بوده و به نفع آنان است.
وی افزود: ‌اصلاح ساختار بودجه اولین محور این بسته اقتصادی است که اکثر مشکلات کشور مربوط به این ساختار است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما همواره بودجه را با کسری بسته‌ایم و حتی زمانی که درآمد بالا داشته و یا درآمد پایین داریم هم کسری بودجه داشته‌ایم این در حالی است که همین کسری بودجه منجر به فشار آمدن به سیستم بانکی شده و ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد.
قالیباف گفت: ‌باید بین هزینه و درآمد همواره خود را تنظیم کنیم که بودجه را بدون کسری ببندیم.
وی افزود:‌ در خیلی از جاها هزینه‌کردهایمان مفید نیست و باید این بودجه ارزی و ریالی را قانونی کرده و مفید کنیم.
باید بکوشیم مالیات به نفع اکثریت مردم و تولید کشور باشد
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نیازمند نوسازی در بخش مالیاتی کشور هستیم و باید بکوشیم مالیات به نفع اکثریت مردم و تولید کشور باشد.
سفته‌بازان مالیات نمی‌دهند اما زحمت‌کشان مالیات می‌دهند
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: بخش‌هایی از جامعه که درآمدهای باد آورده دارند و سرمایه‌شان ناشی از سفته‌بازی است مالیات نمی‌پردازند ولی صنفی که زحمت می‌‌کشد مالیات می‌‌دهد.
وی گفت:‌ در حوزه مالیات چون شفاف‌سازی و هوشمندسازی وجود ندارد و نظام مالیاتی‌مان هم ممیزی است و اطلاعات دقیقی وجود ندارد مشکل داریم که نیازمند شفاف‌سازی هستیم.
قالیباف اظهار داشت: اجرای سیاست‌های حمایتی، فراگیر و ویژه و با اولویت برای طیف محروم و مستضعف جامعه مهم است.
جامعه هدف ما که جامعه مستضعفین و محرومین هستند 
وی خاطرنشان کرد:‌ جامعه هدف ما که جامعه مستضعفین و محرومین هستند در اولویت‌مان قرار دارد اما متأسفانه آماری از جامعه آنها نداریم. در حالی که نیازمند هوشمندسازی و شفافیت در این حوزه هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنهایی که فاصله بین دخل و خرج‌شان همخوانی ندارد باید در کشور مشخص شود.
وی با اشاره به پرداخت یارانه به 24 میلیون خانوار در کشور گفت: ‌باید ضمن اجرای سیاست‌های جبرانی، عدالت را در کشور رعایت کنیم.
وی درباره حذف یارانه پر درآمدها گفت: درباره حذف یارانه پر درآمدها که قانون هم وجود داشت این موضوع اجرایی نشد ولی مجلس بایستی با نظارت دقیق ایستادگی کند تا این قانون اجرایی شود البته اگر هم این قانون در جایی ایراد دارد باید اصلاح شود.
با شرایط اقتصادی فعلی طبقه متوسط هم دچار مشکل شده است
وی تأکید کرد: اولویت بسته اقتصادی مربوط به طبقه مستضعف است ولی با شرایط اقتصادی فعلی طبقه متوسط هم دچار مشکل شده است.
وی گفت: رونق در کسب و کار در کشور هم بسیار مهم است ضمن اینکه در سال جاری که سال جهش تولید است باید به سمت حذف انحصارات و تسهیل در صدور مجوز برویم و بایستی آن را دنبال کنیم.
وی گفت: سیستم اداری کشورمان نشسته است؛ این در حالی است  که کسی که به دنبال شغل است و چند سال برای دریافت مجوز یک کسب و کار دوندگی می‌کند.
در اقیانوس نقدینگی با کویر در حوزه تولید مواجه هستیم 
وی خاطرنشان کرد: در اقیانوس نقدینگی که مشکل فعلی کشور است هم اکنون با کویر در حوزه تولید مواجه هستیم این در حالی است که باید بازار سرمایه را به سمت تولید کشور ببریم.
وی خاطرنشان کرد: ‌باید در تجارت خارجی‌مان تغییر راهبرد داشته باشیم، دستگاه دیپلماسی‌مان امروز در شرایطی که کشور باید به سمت تولید و ثبات اقتصادی و اقتصاد بدون نفت برود و اقتصادمان مردمی شود، فعالیت بیشتری کند چرا که قرار است در این اقتصاد، محور و اساس‌مان تولید و صادرات باشد و به همین دلیل بازارهای بین‌المللی برای‌مان مهم است.
قالیباف گفت: باید وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل داشته باشیم و به همین دلیل باید سفارت‌خانه‌هایمان فعال شوند به ویژه در کشورهای همسایه و منطقه.
وی در ادامه عنوان کرد: سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران باید از حوزه سیاست و امنیت به سمت حوزه اقتصادی، سیاسی و تجاری بروند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سفارتخانه‌‌های خارجی در ایران هم اکنون به دنبال تبلیغات محصولات تولیدی خود هستند؛ ما هم باید اینگونه رفتار کنیم.
وی تصریح کرد:‌ باید از مزیت‌های کشورمان در بحث تولید استفاده کرده و آن را در کشورهای همسایه  تبلیغ کرده و از این مزیت بهره ببریم.

انتهای پیام/
قالیباف: نمی‌شود پشت درهای بسته برای مشکلات مردم تصمیم گرفت/ آن طور که مردم انتظار داشتند مجلس در راس امور نبود نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار