بیانیه سفارت جمهوری ترکیه در تهران به مناسبت سالگرد کودتای ۱۵ جولای ترکیه؛

ترکیه هرگز نقش ایران در شکست کودتای نافرجام فتو را فراموش نمی کند

1399/04/24 - 15:48 - کد خبر: 23289 نسخه چاپی

نصر: سفارت جمهوری ترکیه در تهران به مناسبت سالگرد کودتای ۱۵ جولای ترکیه بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش نصر، در این بیانیه که به امضای سفارت جمهوری ترکیه در تهران رسیده و نسخه ای از آن در اختیار تحریریه آژانس خبری تحلیلی نصر قرار گرفته آمده است:

در چارچوب 15 جولای روز اتحاد ملی و مردمسالاری، چهارمین سالروز خنثی‏ سازی اقدام خائنانه کودتا علیه مردمسالاری و استقلال ترکیه در پرتو اراده و دلاوری ملت ترکیه را گرامی می‏داریم. در این روز با اینکه در غم یاد 251 شهید از دست رفته ‏مان هستیم در عین حال به دلیل اینکه ملتمان مبارزه‏ای کم‏نظیر برای مردمسالاری و حماسه ای در میهن‏دوستی را به نمایش گذاشتند، احساس سرافرازی می‏نماییم
در آن اقدام خائنانه، کودتاچیان قصد جان مردم ترکیه را کردند، بنای مجلس کبیر ملی ترکیه - نماد مردم سالاریمان- را بمباران کرده و نیروهای پلیس و سربازان مدافع وطن را به شهادت رساندند. این اقدام خائنانه در پرتو فداکاری شهیدان و دلاوری جانبازانی که در برابر تانک‏ ها و هواپیماها ایستادگی کردند خنثی شد.
به قطعی ترین شکل با اسنادی متقن روشن شده که سازمان تروریستی وابسته به فتح‏اله گولن (فتو/ FETÖ) در پس اقدام خائنانه 15 جولای قرار داشته است. طی مدت سپری شده بعد از کودتا پیگیری قضایی در مورد عناصر و سرکردگان این سازمان آغاز شد و عناصر این سازمان تروریستی که به روی ملت خود آتش گشودند در پیشگاه عدالت قرار گرفتند. تعداد زیادی از عناصر این سازمان نیز که به کشورهای مختلف متواری شده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
مبارزه‏ کشور ما با FETÖ با عزمی راسخ ادامه دارد و انتظار داریم در این مبارزه جامعه جهانی و کشورهای دوست را در کنار خود ببینیم. فتو هر چند تلاش می‏کند خود را به عنوان جنبشی اجتماعی که در حوزه آموزش و امور خیریه فعالیت می‏کند جلوه دهد، کاملا بر عکس سازمانی مخوف و مزوّر با اهدافی سیاسی و اقتصادی است. از اینرو این سازمان نه فقط برای ترکیه بلکه تهدیدی برای تمامی کشورها محسوب می‏شود.
موضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدام به کودتای 15 جولای و حمایت این کشور از کشورمان از نخستین لحظات از منظر پیوندهای تاریخی و روابط دوستانه دو کشور بسیار پرمعناست. ترکیه هرگز فراموش نخواهد کرد که کشور دوست و همسایه، ایران در روندی اینچنین سخت در کنارش قرار گرفته است.
در اصل می دانیم که نظام جمهوری اسلامی ایران برای عناصر فتو فرصتی برای ریشه دوانی در ایران و مسموم نمودن این کشور با فعالیت هایشان قائل نشده است. عمیقا معتقدیم که کشورهایمان با اراده ای یکسان همکاری خود در مقابل یک سری اقدامات فردی در این زمینه را تداوم خواهند بخشید.
منسوبین مطبوعاتی گرانقدر،
به مناسبت 15 جولای روز اتحاد ملی و مردمسالاری ، یاد و خاطر 251 خواهر و برادر به شهادت رسیده که در مبارزه پرافتخار برای مردمسالاری را با قدردانی گرامی داشته و نیز مراتب تشکر خود از بیش از دو هزار جانبازمان را برای شجاعتی که از خود نشان دادند تقدیم می داریم.  مبارزه ما با شاخه‏های فتو در خارج از کشور مبارزه‏ای طولانی است. دولت ما با عزمی راسخ فعالیت‏های خود در این راستا را ادامه خواهد داد.
انتهای پیام/
ترکیه هرگز نقش ایران در شکست کودتای نافرجام فتو را فراموش نمی کند نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار