رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان؛

شمار مبتلایان به کرونا در زنجان به دو نفر رسید

1398/12/14 - 09:45 - کد خبر: 15849 نسخه چاپی

نصر: رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از ثبت دومین بیمار مثبت مبتلا به بیماری کرونا خبر داد و گفت: همراهی و همکاری شهروندان زنجانی نقش بسزایی در تحقق برنامه های ترسیم شده و کاهش ابتلا به این بیماری دارد و بر این اساس توصیه می شود تا حد امکان از رفت و آمدها اجتناب کرده و درخانه بمانند.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، پرویز قزلباش امروز در گفت و گو با خبرنگار گفت: شیب مبتلایان به ویروس کرونا در این استان شنابان نیست اما انتظار بر این است که طی روز های آینده بر شمار بیماران کرونایی در این استان افزایش یابد.

وی اضافه کرد: در مجموع وضعیت عمومی بستری شدگان در استان همچنان پایدار بوده، به این معنا که هر چند شمار مبتلایان با شیب ملایمی به سمت بالا حرکت می کند، ولی غیر افزایش دهنده دارد و در واقع  خیلی تند نیست.
این مسئول ادامه داد: این وضعیت خوب ارزیابی می شود به جهت آنکه مردم و نظام سلامت با غافلگیری مواجهه نشوند که امیدواریم این مهم به کاهش شمار مبتلایان منتهی شود.
وی اظهار داشت: در زمان حاضر پیش بینی می شود در این استان نیز همانند سایر استان های کشور شمار مبتلایان به ویروس کرونا روند افزایشی داشته باشد که امیدواریم با مدیریت خوب طی هفته جاری و هفته آینده به وضعیت پایدارتری برسیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: با توجه به اینکه رفتار ویروس کرونا جدید بوده و غیرقابل پیش بینی است اما از طرفی به این مهم باید توجه داشت که این وضعیت با بروز موج دوم بیماری آنفلوانزا همزمان شده که ممکن است افزایش معنی داری در بیماران سرپایی و بستری به وقوع بپیوندد.

وی بر لزوم همراهی بیش از بیش شهروندان زنجانی برای کنترل بیماری کرونا در استان اشاره کرد و گفت: عموم جامعه به عنوان مسافران یک کشتی تلقی می شوند و در این میان درصد زیادی از عموم جامعه نکات و اطلاعیه های بهداشتی را رعایت می کنند، اما کنترل و یا مهار این بیماری به عزم ملی نیاز دارد.

قزلباش افزود: هر چند اغلب مردم موارد پیشگیرانه ابتلا به بیماری کرونا را رعایت می کنند، اما عدم توجه حداقل ها نیز می تواند دیگران و بطور کلی عموم را با مشکل جدی مواجه کند وبر این مبنا همچنان ضرورت توجه به این موضوع مهم در شرایط کنونی بسیار ضروری است.
این مسؤو ل به شهروندان زنجانی توصیه کرد درطی هفته جاری و هفته آینده از مسافرت ها به طور جدی اجتناب کرده و با رعایت اصول بهداشتی و فردی به ایمنی همشهریان کمک کنند، چرا که از یک بحران جدی جلوگیری می کند.

وی اضافه کرد: تا کنون پاسخ تست بیماران بستری مشکوک به کرونا در این استان منفی اعلام شده به جزء دو نفر از آنان که بیمار کرونایی تشخص داده شده اند و  از طرفی الگوی کشور چین نیز نشان می دهد نسبت مبتلایان مرد بیش از زنان است که این وضعیت در ایران نیازمند بررسی و احصا بیشتر پس از پایان و مهار آن است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد:  وقتی بیمار کرونایی به طور قطع مثبت تشخیص داده می شود علل این موضوع  و حتی ارتباطات انجام گرفته و خانواده افراد هدف، مورد پایش و بررسی قرار می گیرند تا اطلاعات بیشتری حاصل شود.


آزمایشگاه تشخیص کرونا در زنجان راه اندازی شد
وی با اشاره به اینکه با اقداماتی آزمایشگاه تشخص کرونا در زنجان راه اندازی شده است، گفت:بر این اساس و با همکاری وزارتخانه این آزمایشگاه تا پایان هفته جاری بطور کامل راه اندازی خواهد شد  که   مونه ها دیگر به پایتخت ارسال نمی شود.
این مسؤول ادامه داد: زنجانی ها بیش از گذشته و جدی تر همراه حوزه سلامت و دست اندرکاران بهداشتی استان باشند و این مهم به پایداری وضعت کنونی کمک می کند.

وی اضافه کرد: با کمک مردم هم می توان تلفات و آسیب ناشی از این نوع بیماری را در استان کاهش داد تا این دوره نیز طی شود و در غیر اینصورت باید شاهد وضعیت  انفجاری این بیماری بود.
به گفته قزلباش، استان آمادگی پذیرش و درمان مبتلایان به این بیماری را دارد و در صورت بحران بطور قطع تدارکات و پشتیبانی جدی تر لازم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان همچنین به طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، اشاره و خاطر نشان کرد: این کار ابتدا در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت در مناطق شهری و روستایی آغاز می شود  که در مرحله بعدی اکیپ های بهداشتی وارد عمل خواهند شد که تا کنون جزییات دقیق آن مشخص نشده است.

وی اضافه کرد: با تمهیدات اتخاذ شده این استان نیز آمادگی اجرای طرح را دارد و ساز و کارهای لازم را نیز فراهم کرده است.
انتهای پیام/
شمار مبتلایان به کرونا در زنجان به دو نفر رسید خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار