استاندار اردبیل؛

مدیریت افکار عمومی در ارتباط با کرونا ضروری است

1398/12/05 - 09:15 - کد خبر: 15211 نسخه چاپی

نصر: استاندار اردبیل با اشاره به اثرات منفی روانی شیوع ویروس کرونا گفت: مدیریت صحیح افکار عمومی در ارتباط با این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، اکبر بهنامجو دیشب در نشست قرارگاه پدافند زیستی استان اردبیل افزود  انتشار خبرهای نادرست، متناقض و اغلب هراس‌آور در بعضی از سایت‌ها و فضای مجازی باعث سردرگمی مردم و ایجاد فضای ملتهب در جامعه می‌شود که اثر مخرب آن شاید از خود این بیماری بدتر باشد.
وی با بیان اینکه باید مطالب منطبق با واقعیات در ارتباط با بیماری کرونا به مردم گفته شود، ادامه داد: گفتن حقایق مربوط به این بیماری می‌تواند مردم را با راه‌های درست مقابله با آن آشنا کند اما در عین حال نباید با بیان بعضی مطالب غیرواقعی بر میزان نگرانی و اضطراب کاذب در جامعه دامن زد.
وی ادامه داد: به منظور پرهیز از انتشار بعضی مطالب دلهره‌آور و شایعات در استان اردبیل فقط رییس دانشگاه علوم پزشکی حق بیان خبرهای مربوط به بیماری کرونا را دارد.
استاندار اردبیل گفت: خوشبختانه اقدامات مطلوبی از زمان انتشار خبر شیوع این ویروس در نقاطی از ایران از جمله در استان اردبیل با همکاری ارگان‌ها و ادارات ذیربط آغاز شده و این استان در زمان حاضر در وضعیت نگران‌کننده نیست.
بهنامجو افزود: تا آنجا که امکان دارد باید تجمعات مردم را در مکان‌های عمومی با مدیریت هنرمندانه و درست به حداقل رساند و تصمیم شورای تامین استان درباره تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی برای این منظور یک کار ضروری و مفید است.
وی ادامه داد: در ادارات نیز باید مدیران به گون‌های برنامه‌ریزی کنند تا از تراکم و تجمع افراد در اتاق‌ها کاسته شود.
وی ابراز امیدواری کرد که با آگاهی و افزایش اطلاعات مردم در زمینه پیشگیری و نیز اقداماتی که در دستور ‌کار قرار گرفته ملت ایران این مشکل را با کمترین خسارت پشت سر بگذارند.


گمرک بیله‌سوار باز است 
معاون سیاسی، امنیتی  استاندار اردبیل نیز در این نشست با اشاره به انتشار بعضی خبرهای نادرست در فضای مجازی گفت: گمرک شبانه‌روزی بیله سوار باز است و ‌هیچگونه محدودیتی نه از جانب ایران و نه از سوی‌ مقام‌های ذیربط آذری در تردد میان دو کشور وجود ندارد.
بهروز ندایی افزود: بعضی خبرهای نادرست در فضا مجازی درباره بیماری کرونا باعث ایجاد نگرانی در میان مردم می‌شود.
وی با بیان اینکه بعضی سوال‌ها در اذهان مردم درباره ویروس کرونا وجود دارد، تاکید کرد: اطلاع‌رسانی شفاف از سوی وزارت بهداشت در این ارتباط می‌تواند بسیاری از شائبه‌ها و شایعه‌ها را از میان بردارد.
وی اثرات منفی ناشی از استرس و فشار روانی این بیماری را مخرب‌تر از خود آن دانست و گفت: براساس اطلاعات رسیده بعضی از مراجعان به خاطر همین نگرانی‌ها دچار مشکلات و ‌بیماری شده و به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل نیز در این نشست تامین امنیت روانی در جامعه را بسیار مهم دانست و گفت: نباید اجازه داد این امنیت و نیز اعتماد عمومی مردم در جامعه آسیب ببیند.
طباطبایی افزود: دادستانی اردبیل در کنار مردم و مدیران ذیربط از هر اقدامی که برای مقابله با این بیماری و مهم‌تر از آن اثرات منفی روانی آن لازم است مضایقه نخواهد کرد.
وی همچنین به انتشاردهندگان مطالب غیرواقعی و هراس‌آور در ارتباط با بیماری کرونا در فضا مجازی هشدار داد و افزود: دادستانی با همکاری پلیس فتا بطور مرتب مطالب را رصد و با متخلفان برخورد خواهد کرد.
وی گفت: هرگونه شکایت مردم در ارتباط با گرانفروشی، احتکار و کم‌فروشی اقلام بهداشتی در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گرفته و با افراد سودجو و متخلف برخورد قاطع قانونی می‌شود.
ارژنگ عزیزی، معاون امور اقتصادی استاندار اردبیل  نیز در این نشست گفت: ‌نظارت بر نحوه عرضه و قیمت مواد خوراکی و اقلام بهداشتی در استان تشدید شده است.
وی با اشاره به تاثیرات احتمالی منفی شیوع ویروس کرونا در نقاطی از کشور بر بخش اقتصادی بویژه حوزه گردشگری و نیز مراکز عرضه مواد خوراکی و اقامتگاه‌ها گفت: با همکاری ارگان‌های ذیربط تدابیر لازم در این ارتباط اندیشیده شده است.
انتهای پیام/
مدیریت افکار عمومی در ارتباط با کرونا ضروری است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار