سازمان بهداشت جهانی هشدار داد؛

افزایش ۶۰ درصدی ابتلا به سرطان در دو دهه آینده

1398/11/15 - 16:50 - کد خبر: 13844 نسخه چاپی

نصر: سازمان بهداشت جهانی (WHO) ضمن تاکید بر لزوم ارتقاء خدمات مرتبط با سرطان، هشدار داد که اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد، در دو دهه آینده با افزایش ۶۰ درصدی در موارد ابتلا به سرطان در جهان روبرو خواهیم شد.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بهداشت جهانی در مطلبی ضمن هشدار درباره افزایش قابل توجه موارد ابتلا به سرطان، اعلام کرد که بیشترین میزان این افزایش (افزایش ۸۱ درصدی) در کشورهایی با درآمد متوسط و پایین که پایین‌ترین نرخ بقا را دارند، اتفاق خواهد افتاد.
دلیل عمده این امر آن است که این کشورها به ناچار منابع بهداشتی محدود خود را به مبارزه با بیماری‌های عفونی و ارتقای سلامت مادران و کودکان اختصاص داده‌اند و به این ترتیب سرویس‌های بهداشتی آن‌ها تجهیزات لازم برای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان را در اختیار ندارند.
در سال ۲۰۱۹، بیش از ۹۰ درصد از کشورهای ثروتمند از ایجاد سرویس‌های جامع درمان سرطان در سیستم بهداشت عمومی خود خبر دادند. این در حالی است که کمتر از ۱۵ درصد از کشورهای فقیر موفق به راه‌اندازی چنین سرویس‌هایی شدند.
با این وجود، همچنان امکان بهبود اوضاع در این کشورها وجود دارد. در همین راستا، سازمان بهداشت جهانی و آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) امروز چهارم فوریه (۱۵ بهمن) دو گزارش هماهنگ در مورد سیاست‌ها و برنامه‌های بالقوه برای بهبود (تقویت روش‌های) کنترل سرطان، منتشر می‌کنند.
تدروس آدانوم گبیسیوس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید، با شناسایی مناسب‌ترین روش‌های علمی منطبق بر شرایط هر کشور، طراحی روش‌های مقابله با سرطان بر مبنای پوشش تمام کشورهای جهان و بسیج کردن سرمایه‌گذاران مختلف در این حوزه، می‌توان طی یک دهه آینده جان حداقل ۷ میلیون نفر را نجات داد.
سازمان بهداشت جهانی طیف گسترده‌ای از مداخلات پزشکی اثبات شده را برای جلوگیری از ابتلا به سرطان های جدید برجسته می‌کند که از آن جمله می‌توان به کنترل مصرف دخانیات (عامل ۲۵درصد مرگ و میر ناشی از سرطان)، واکسیناسیون در برابر هپاتیت B برای پیشگیری از سرطان کبد، از بین بردن سرطان دهانه رحم با واکسیناسیون در برابر HPV، غربالگری و درمان و اجرای مداخلات مدیریتی با تأثیر بالا اشاره کرد.

انتهای پیام/
افزایش ۶۰ درصدی ابتلا به سرطان در دو دهه آینده نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار