یادداشت نصر/

آذربایجان، مرهم درد ایران

1403/04/19 - 12:14 - کد خبر: 116267 نسخه چاپی

نصر: در یک روز و شب تاریخی، باری دیگر آذربایجان و مردم بزرگ آن بپا خواستند و مرهم درد ایران در یک بزنگاه تاریخی شدند.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در حالی به پایان رسید که مردم استان‌های آذربایجان با یک حضور کم نظیر در پای صندوق های رای، بر ضرورت توسعه دموکراسی در کشور بر پایه صندوق رای تأکید کردند.
انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری در حالی برگزار شد که چند ماه گذشته انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در یک فضای غیررقابتی و با حضور حداقلی مردم پای صندوق‌های رای برگزار شد و برگزاری این انتخابات با چنین کیفیتی، نگرانی ناظران سیاسی را سبب شد. اما به فاصله چند ماه از آن انتخابات ناامیدکننده، مردم فهیم آذربایجان با درک شرایط خطیر سیاسی کشور، چنان فعالانه پای سیاست‌ورزی و انتخابات در کشور آمدند که به جرأت می‌توان گفت موجب یک رخداد تاریخی سیاسی شدند.
استان‌های آذربایجان ( آذربایجان‌شرقی، زنجان، آذربایجان‌غربی و اردبیل) با متوسط مشارکت بالای ۶۰ درصد در انتخابات ریاست جمهوری، پرچم آزادی و دموکراسی‌خواهی ملت ایران را برای چندمین بار در طول تاریخ معاصر بدست گرفتند و در شرایطی که روح ناامیدی از آینده در کشور بروز یافته بود، با معرفی کاندیدای اصلح و برگزاری یک انتخابات موفق و سالم، باری دیگر بارقه‌های امید را در ملت ایران روشن ساختند.
این‌چنین است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خود با جمعی از مردم آذربایجان بر این روحیه و ویژگی مردم آذربایجان تأکید کرده و فرمودند: «تبریز نگذاشت تجربه‌های تلخ گذشته تکرار شود. پرچم آزادی ایران دست تبریزی‌هاست و این جای تعجب ندارد. آذربایجان در مقاطع دیگر هم چنین حرکت و نمودهای عظیمی از خود نشان داده و پرچم اتحاد ایران هم دست آذربایجان است و این‌ها حقایق است و این‌ها تعارف نیست.» این جملات تاریخی و طلایی آیت الله خامنه‌ای در مورد تبریز و آذربایجان ناشی از شناخت دقیق ایشان از آذربایجان است، شناختی که از مطالعه تاریخ آذربایجان بدست آمده است، چنان‌که ایشان مطالعه تاریخ آذربایجان را به همگان توصیه کرده‌اند.
اما در یک بزنگاه تاریخی دیگر این مردم آذربایجان بودند که پرچم‌دار و پیشروی ملت ایران شدند تا کشور را به ساحل آرامش برسانند. انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان یکی از رجال سیاسی خوشنام، سالم و موفق آذربایجان به عنوان رییس‌جمهوری اسلامی ایران، فرصتی کم‌تکرار است که آذربایجان می‌تواند با بکارگیری نخبگان خود، کشور را در حوزه‌های مختلف به آرامش رسانده و به مسیر توسعه هدایت کند.
ملت ایران با رای حداکثری خود به مسعود پزشکیان نشان دادند که اهل تشخیص‌اند و خواهان تغییر در نحوه مدیریت کشور هستند و رییس‌جمهور منتخب قطعاً با همین درک کابینه دولت جدید را چینش خواهد کرد.
آذربایجان باری دیگر و در یک بزنگاه تاریخی دیگر مرهم درد ایران شد و امیدواریم رییس‌جمهور پزشکیان با اتکا به آموزه‌های حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام و استفاده از ظرفیت‌های نخبگان کشور و بخصوص نخبگان آذربایجان بتواند دولتی موفق، پایدار و خوشنام را راهبری کند و کشور را از بحران‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برهاند. انشاالله...
انتهای پیام/
آذربایجان، مرهم درد ایران محمد سهرابی

ثبت نظر

نمایش 2 نظر

پاسخ   یعقوب میرزائی   6 روز پیش  

واقعاً از اخبار پر محتوای تان کمال قدر دانی را دارم

پاسخ   یعقوب میرزائی   6 روز پیش  

خسته نباشید واقعا عالیست
پژوهشیار