معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان خبر داد:

كشتار ۵,۶۲ درصد گوسفند و بره ذبح شده كشور در آذربايجان شرقي

1403/04/18 - 10:32 - کد خبر: 116173 نسخه چاپی

نصر: معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان شرقي گفت: در سال ۱۴۰۲ كشتار ۵۰۷ هزار و ۲۴۵ گوسفند و بره در كشتارگاه‌هاي رسمي استان ثبت شده كه ۵,۶۲ درصد از كل گوسفند و بره ذبح شده در كشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش نصر، فرهاد ذوقي صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار كرد: اطلاعات آماري كه از طرح آمارگيري از كشتار دام كشتارگاه‌هاي استان بدست مي‌آيد با ساير اطلاعات موجود در زمينه‌ توزيع جغرافيايي جمعيت، واردات و صادرات و كشتار غير رسمي تلفيق شده و در موارد مختلفي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
وي افزود: محاسبه عرضه سرانه گوشت قرمز به عنوان يكي از شاخص‌هاي وضعيت اجتماعي و اقتصادي، تخمين برخي از اقلام آماري مرتبط با كشتار دام، از قبيل پوست، روده، كله پاچه و اندرونه، تغييرات ميانگين وزن لاشه به عنوان شاخصي براي شناخت وضع مراتع كشور و برنامه‌ريزي براي واردات احتمالي گوشت و توزيع صحيح آن در كشور از جمله مواردي هستند كه از اطلاعات آمارگيري از كشتار دام بهره مي‌گيرند.
ذوقي تصريح كرد: در سال ۱۴۰۲ كشتار ۵۰۷ هزار و ۲۴۵ گوسفند و بره در كشتارگاه‌هاي رسمي استان ثبت شده كه ۵,۶۲ درصد از كل گوسفند و بره ذبح شده در كشور را به خود اختصاص داده و ۱۰ هزار و ۱۵۸ تن نيز وزن لاشه‌هاي قابل مصرف بوده است كه به لحاظ وزني ۵.۰۷۳ درصد از كل كشتار كشور را شامل مي‌شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان شرقي ادامه داد: نكته قابل توجه فاصله از نظر وزني و تعداد كشتارهاي صورت گرفته در سه استان همجوار استان (آذربايجان غربي، اردبيل و زنجان) است كه اختلاف معني داري با استان آذربايجان شرقي دارند و به نظر مي رسد بخشي از لاشه هاي گوسفندي در اين استان به استان‌هاي همجوار يا ساير استانها منتقل مي‌شود. 
وي تصريح كرد: در سال گذشته از كل بز و بزغاله كشتار شده در كشور، استان آذربايجان شرقي ۱,۶۹ درصد از كل كشتارها را با سهم وزني ۲.۰۲ درصد به خود اختصاص داده و از لحاظ تعداد در رتبه ۱۶ و از نظر وزني در رتبه ۱۴ كشور قرار دارد.
ذوقي ادامه داد: با ذبح ۷۶ هزار و ۴۴۷ گاو و گوساله در سال ۱۴۰۲، تعداد لاشه‌هاي قابل مصرف گاو و گوساله ذبح‌شده در كشتارگاه‌‌هاي استان آذربايجان شرقي به ۶,۵۶ درصد از كشتار گاو و گوساله انجام شده در كشور رسيده  كه با ۱۶ هزار و ۵۴۱ تن وزن، ۶.۶ درصد از كل كشتار كشور را شامل مي‌شود؛ استان از لحاظ تعداد و وزن، به ترتيب در رتبه پنجم و ششم كشور قرار گرفته است.  
معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان شرقي ابراز داشت: اعداد و وزن لاشه‌هاي قابل مصرف شتر و بچه شتر ذبح‌شده در كشتارگاه‌‌هاي استان در سال ۱۴۰۲ ناچيز بوده به طوري كه ذبح تنها تعداد ۵۹ نفر شتر و بچه شتر با وزن ۱۶ هزار و ۸۳۹ كيلوگرم ثبت شده است.
وي اذعان داشت: روند تعداد لاشه‌هاي قابل مصرف گوسفند، بره، گاو و گوساله كشتار شده در كشتارگاه‌ها استان، از فصل بهار تا زمستان ۱۴۰۲ نزولي بوده است؛ به نحوي كه حدود ۴۰ هزار كاهش در لاشه قابل مصرف گوسفند و بره در فاصله بين كشتار دام در فصول بهار و زمستان صورت گرفته است.
ذوقي اعلام كرد: ميانگين وزن لاشه‌هاي قابل مصرف گوسفند و بره كشتار شده در كشتارگاه‌ها ۲۰،  بز و بزغاله كشتار شده ۱۸,۶۳، گاو و گوساله كشتار شده ۲۱۶.۳۷ كيلوگرم در سال ۱۴۰۲ بوده است.
انتهای پیام/
كشتار ۵,۶۲ درصد گوسفند و بره ذبح شده كشور در آذربايجان شرقي نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار