نشست ناتو در واشنگتن با هدف تعهد صنعتی دفاعی

1403/04/15 - 14:40 - کد خبر: 115989 نسخه چاپی

نصر: ناتو قرار است روز چهارشنبه اولین تعهد صنعتی دفاعی خود را در نشست واشنگتن صادر کند و کشورها را به افزایش تولید تسلیحات و بازگشت به استانداردسازی سخت‌گیرانه‌تر مهمات برای ایجاد قابلیت همکاری در تولید گلوله‌ها در میدان جنگ سوق دهد.

به گزارش نصر، یکی از مسئولان ناتو که خواست نامش فاش نشود با اشاره به این مهمات مانند گلوله های توپ ۱۵۵ میلیمتری توپخانه گفت: «اوکراین نشان داده که استاندارسازی ما در حرف خوب است اما در عمل، خیر.»
به نقل از خبرگزاری رویترز، وی همچنین به این نکته اشاره کرد که گلوله‌های توپ ۱۵۵ میلیمتری به دلیل درخواست و تقاضای زیاد ناشی از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، به شدت در سطح جهانی کاهش داشته است.
در حالیکه ناتو استانداردهایی را برای گلوله‌های شلیک شده توسط سلاح‌های کوچک مانند تفنگ‌های تهاجمی اجرا می‌کند و به متحدان امکان می‌دهد از مهمات یکدیگر استفاده کنند، برای گلوله‌های توپخانه چندان آسان نیست.
اگرچه استاندارد ناتو برای مهمات توپخانه وجود دارد، اما اجرای آن داوطلبانه است و عدم پایبندی به آن بازار را تکه تکه و جریان تدارکات را با مشکل مواجه کرده است.
۱۴ کشور ناتو حق تخطی از این استاندارد را برای خود محفوظ می‌دانند، به این معنی که انواع مختلفی از مهمات ۱۵۵ میلیمتری وجود دارد.
به گفته کارشناسان توپخانه، گلوله‌های مختلف همچنان می‌توانند در همه هویتزرها استفاده شوند، اما اپراتورها باید مشخصات گلوله‌ها را هنگام بارگیری در سلاح وارد کنند یا در خطر از دست دادن اهداف خود تا فاصله ۵۰ متری یا ۶۰ متری باشند.
مشخصات در جداولی که اپراتورها استفاده می‌کنند ثبت شده، اما مقامات می‌گویند که شرکت‌ها گاهی اوقات همه داده‌های لازم را ارائه نمی‌دهند و این دقیقا مساله‌ای است که که ناتو قصد دارد آن را تغییر دهد. همچنین استانداردهای رایج‌تری را هدف قرار می‌دهد که به معنای جدول‌های ساده‌تر و کوتاه‌تر است.
این مقام ناتو که خواست نامش فاش نشود، گفت: «دنیایی که در آن استاندارد ناتو وجود داشته باشد، جایی که هر متحدی یک چیز را تولید کند، دنیایی بسیار ساده‌تر برای فرماندهان نظامی خواهد بود. زیرا در این صورت شکی ندارید که همه از یک مدل استفاده می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید مهمات را به این هویتزرها منتقل کنید و این کارآمدترین راه برای انجام کارها خواهد بود.»
با این حال، ناتو ممکن است با مخالفت سازندگان مهمات مواجه شود، زیرا چنین اقدامی می‌تواند باعث افزایش رقابت و کاهش قیمت‌ها شود.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد، با توجه به افزایش تولید تسلیحات، به ویژه برای «مهمات تعیین کننده نبرد» مانند گلوله‌های توپخانه و موشک‌های پدافند هوایی، سران کشورهای عضو موافقت خواهند کرد که سالانه به ناتو گزارش دهند که چگونه قصد دارند به اهداف دفاعی ائتلاف دست یابند و چگونه می‌خواهند تولید تسلیحات را افزایش دهند.
کشورهای غربی در تلاش بوده‌اند تا ذخایر خود را پر کنند که اغلب از زمان پایان جنگ سرد مورد غفلت قرار گرفته است و در عین حال اسلحه‌های مورد نیاز اوکراین را نیز تامین می‌کنند.
به گفته این مقام ناتو، متحدان این ائتلاف از سال ۲۰۲۲ تولید مهمات را از حدود ۱۰۰۰۰۰ گلوله توپ قبل از جنگ به حدود ۲ میلیون گلوله در سال جاری و حدود سه میلیون گلوله در سال ۲۰۲۵ افزایش داده‌اند.
انتهای پیام/
نشست ناتو در واشنگتن با هدف تعهد صنعتی دفاعی خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار