معاون اجرایی اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو؛

آنچه باید از سرطان پوست و ضدآفتاب‌ها بدانید

1403/04/14 - 10:01 - کد خبر: 115910 نسخه چاپی

نصر: معاون اجرایی اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، درباره تخت‌های برنزه کننده به عنوان عامل ابتلاء به سرطان، نکاتی را متذکر شد.

به گزارش نصر، رؤیا مرجانیان، با اشاره به اینکه نور خورشید شامل دو اشعه UVA و UVB است و قرار گرفتن بیش از حد در معرض این دو اشعه می‌تواند منجر به سرطان پوست شود، گفت: علاوه بر ایجاد سرطان پوست، اشعه UVA می‌تواند باعث پیرپوستی زودرس، چین و چروک و لک پوست و اشعه UVB باعث آفتاب سوختگی شود.
وی افزود: همچنین استفاده از فرآورده‌های ضد آفتاب بر اساس شواهد علمی، باعث به حداقل رساندن آسیب‌های کوتاه مدت و بلندمدت پوست در اثر اشعه‌های نور خورشید می‌شود.
معاون اجرایی اداره‌کل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، با بیان اینکه آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می‌کند از ضد آفتاب‌هایی استفاده کنید که دارای محافظت در برابر اشعه‌های UVB و UVA (با طیف گسترده) و با SPF ۳۰ یا بالاتر باشد، توضیح داد: بهتر است با توجه به رنگ و نوع پوست، مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و با مشورت با داروساز یا پزشک خود ضدآفتاب مناسب را انتخاب کنید. در مورد زمان استفاده از ضد آفتاب‌ها باید گفت که حداقل ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه، کرم ضد آفتاب را روی پوست خشک استفاده نمائید و تا زمانی که در محیط باز هستید مطابق با دستورالعمل مندرج بر روی برچسب محصول، آن را تجدید کنید.
وی تاکید کرد: هیچ ضد آفتابی "ضد آب" یا "ضد تعریق" نیست و تمامی ضد آفتاب‌ها در نهایت از روی پوست پاک می‌شوند. تولیدکنندگان کرم‌های ضد آفتاب مجاز به چنین ادعایی نیستند و برای استفاده از ادعای ضد آفتاب مقاوم در برابر آب بایستی فرآورده آزمایش و ادعای مقاوم بودن در برابر آب ثابت شود و زمان مقاوم بودن به آب مشخص باشد.
مرجانیان خاطر نشان کرد: همه ضدآفتاب‌ها، چه برچسب مقاوم در برابر آب داشته باشند یا نداشته باشند، باید دستورالعمل‌هایی را در مورد زمان استفاده مجدد را بر روی برچسب خود درج کنند تا از محافظت پوست اطمینان حاصل شود.
انتهای پیام/
آنچه باید از سرطان پوست و ضدآفتاب‌ها بدانید خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار