آغاز مذاکرات عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا

1403/04/05 - 19:27 - کد خبر: 115390 نسخه چاپی

نصر: اتحادیه اروپا امروز – سه‌شنبه – مذاکرات عضویت اوکراین در ‌این اتحادیه را آغاز کرده اما مسیر طولانی و دشواری برای پیوستن این کشور جنگ‌زده به اتحادیه اروپا وجود دارد.

به گزارش نصر، «دنیس شمیهال» نخست‌وزیر اوکراین از طریق ویدئو کنفرانس در این نشست که در لوکزامبورگ برگزار شده، شرکت کرد و آغاز مذاکرات عضویت اوکراین را «لحظه‌ای تاریخی و گامی مهم» هم برای کی‌یف و هم برای اتحادیه اروپا خواند.
خبرگزاری رویترز به نقل از نخست‌وزیر اوکراین گزارش کرد: «اتحادیه اروپا برای ملت ما بسیار فراتر از یک فضای فیزیکی است. این اتحادیه ارزش‌هایی برای ما به همراه دارد.»
این نشست بیشتر جنبه نمادین داشته زیرا بارها تاکید شده است که عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا منوط بر این است که این کشور تمامی استانداردهای اتحادیه اروپا را فراهم سازد.
«حجه لحبیب» وزیر امور خارجه بلژیک که کشورش در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، در این نشست گفت: «اوکراینی‌ها خودشان نسبت به آینده تصمیم‌گیری می‌کنند. اتحادیه اروپا به حمایت از حقوق مردم اوکراین ادامه می‌دهد تا خودشان سرنوشت‌شان را تعیین کنند.»
کشورهای کاندید برای عضویت اتحادیه اروپا ازجمله اوکراین و مولداوی نه تنها باید از موانع فنی و قانونی جهت عضویت، بلکه باید از موانع سیاسی نیز عبور کنند.
این کشورها در هر مرحله از مذاکرات به تایید هر ۲۷ عضو اتحادیه اروپا نیاز دارند و احتمالا در این مسیر با دست‌اندازهای سیاسی برخورد خواهند کرد.
به گفته دیپلمات‌ها، مجارستان که روابط نزدیک‌تری با روسیه نسبت به سایر اعضای اتحادیه اروپا دارد و به کی‌یف تسلیحات نمی‌دهد، مانعی در روند مذاکرات عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به دلیل «نگرانی در مورد حقوق قوم مجارستانی‌ها در اوکراین» شد.
انتهای پیام/
آغاز مذاکرات عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار