وزیر نفت اعلام کرد؛

بهره‌برداری از ١۵۵ پروژه کلان صنعت نفت به ارزش ٣۴ میلیارد دلار در دولت سیزدهم 

1403/04/04 - 11:13 - کد خبر: 115328 نسخه چاپی

نصر: وزیر نفت با اعلام اینکه تولید نفت اکنون به ۳.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است، گفت: بیش از ۱۵۵ پروژه کلان به ارزش ٣۴ میلیارد دلار در دولت سیزدهم در راستای تولید، تکمیل زنجیره ارزش و افزایش صادرات به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش نصر، جواد اوجی صبح امروز (دوشنبه، ۴ تیر ماه) در آیین بهره‌برداری از ۱۷ طرح کلان صنعت نفت که با حضور محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری انجام شد، اظهار داشت: در آغاز به‌کار دولت سیزدهم چالش‌های بزرگی همچون کاهش تولید نفت به مرز دو میلیون و یکصد هزار بشکه، ذخیره‌سازی ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی و ۲۵ میلیون بشکه نفت سنگین و فوق‌سنگین در شناورها، کسری بودجه ۴۰۰ همتی و بی‌انگیزگی بالای سرمایه انسانی در صنعت نفت داشتیم.
وزیر نفت افزود: این مشکلات با همت کارکنان صنعت نفت و حمایت‌های همه جانبه رئیس‌جمهوری شهید و پشتیبانی معاون اول ریاست‌جمهوری حل شد.
وی با اشاره به بهره‌برداری ۱۵۵ پروژه نیمه‌کاره و کلان به ارزش ۳۴ میلیارد دلار طی سه سال فعالیت دولت سیزدهم، افزود: از محل بهره‌برداری این پروژه‌ها تولید نفت کشور از دو میلیون و یکصدهزار بشکه به سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه افزوده شد، تولید و ظرفیت پالایشی روزانه ۵۳ میلیون مترمکعبی گاز، ظرفیت پالایش روزانه ۲۷۰ هزار بشکه‌ای نفت و تولید روزانه ۱۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی اضافه شد.

جمع‌آوری گازهای همراه به روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد
وزیر نفت از جمع‌آوری ۱۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت در سه سال اخیر، تصریح کرد: تا پایان سال این رقم به بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.
اوجی با اشاره به افزایش روزانه ۱۸ میلیون لیتری تولید بنزین و ۹ میلیون لیتری تولید روزانه گازوئیل طی سه سال اخیر گفت: صنعت نفت در دو سال اخیر به‌واسطه افزایش ظرفیت تولید خود توانست بالاترین رشد اقتصادی (۲۰ درصد) را در میان دستگاه‌های اجرایی کشور داشته باشد.
وی مقدار درآمد کشور در آغاز به‌کار دولت سیزدهم از محل فروش محصولات هیدروکربوری را ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: به همت کارکنان صنعت نفت این رقم در پایان سال ۱۴۰۲ به ۶۵ میلیون دلار رسید، یکی از دلایل این موفقیت اتکا به توان داخلی بوده است، به‌طوری‌که ما توانسته‌ایم شمار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی همکار با صنعت نفت را از ۱۵۰ شرکت به ۷۰۰ شرکت برسانیم.

۲۳ میلیارد دلار قرار داد توسعه میدان‌های مشترک در سه سال اخیر
وزیر نفت بهره‌برداری از طرح توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک گازی پارس جنوبی را یکی از نقاط عطف عملکرد صنعت نفت در سه سال اخیر دانست و افزود: این فاز بیش از ۲۰ سال میان شرکت‌های غرب و شرق جهان دست به دست شد و سرانجام به دست کارکنان صنعت نفت ایران به بهره‌برداری رسید، وزارت نفت در سه سال اخیر بیش از ۲۳ میلیارد دلار قرار داد توسعه میدان‌های مشترک و مستقل نفت و گاز کشور را امضا کرده، ضمن آنکه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی این وزارت‌خانه مصوبه امضای ۳۶ میلیارد دلار پروژه جدید را از دولت دریافت کرده است.
اوجی با اشاره به وقوع سه حمله سایبری و تروریستی در شبکه توزیع فرآورده‌های نفتی و گاز کشور طی سه سال اخیر، گفت: این مشکلات با وجود ناترازی‌های موجود به همت کارکنان صنعت نفت هرگز نتوانست امنیت انرژی کشور را به خطر بیندازد.
وی با بیان اینکه طی سه سال اخیر ۶ هزار پروژه مسئولیت اجتماعی به ارزش ۴۵ همت در وزارت نفت تصویب و اجرا شده است، ادامه داد: در حالی که این رقم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود چهار همت بوده است.
وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادست و پایین‌دست صنعت نفت به ارزش ۱۸۰ همت در هفت استان با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری کشور گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ۱۵ هزار نفر اشتغال‌زایی در کشور انجام خواهد شد و سالانه ۱۲۰ همت سوددهی برای کشور به همراه خواهد داشت.
اوجی تصریح کرد: با بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت بیش از ۱۰ هزار بشکه نفت، ۷.۵ میلیون لیتر گازوئیل یورو چهار و ۵، ۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۱۸ میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی نفت به تولید و ظرفیت ذخیره‌سازی کشور افزوده خواهد شد.

ظرفیت تولید نفت تا پایان سال به چهار میلیون بشکه می‌رسد
وی با اشاره با تردد روزانه ۱۷ هزار تانکر نفتکش در جاده‌های کشور برای جابه‌جایی فرآورده‌ها نفتی در کشور ادامه داد: امروز پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی در شمال‌شرق کشور به طول ۲۲۲ کیلومتر افتتاح می‌شود، تا پایان سال نیز این رقم به ۶۲۲ کیلومتر خواهد رسید.
وزیر نفت گفت: با توجه به قولی که در ابتدای امسال به شهید جمهور داده بودیم، تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت از سه میلیون ۶۰۰ هزار بشکه به چهار میلیون بشکه می‌رسد، همچنین امسال تولید گاز ۳۴ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد و در جمع‌آوری گازهای مشعل که امروز به ۱۶ میلیون مترمکعب رسیدیم این مقدار به ۳۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید، همچنین ۱۵ پتروشیمی تا پایان امسال قابل افتتاح خواهد بود و با توجه به این برنامه‌ریزی‌ها به فضل الهی در سال ۱۴۰۳ رشد اقتصادی گروه نفت و گاز ۱۵ تا ۲۰ درصد و مستمر خواهد بود.

بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادست و پایین‌دست صنعت نفت
به گزارش ایرنا، صبح امروز (دوشنبه ۴ تیر ماه) ۱۷ پروژه کلان بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در هفت استان با حضور سرپرست ریاست جمهوری و جواد اوجی وزیر نفت به صورت ویدیوکنفرانس افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
این طرح‌ها شامل احداث هشت مخزن ذخیره‌سازی با ظرفیت چهار  میلیون بشکه نفت خام و همچنین تکمیل پروژه مخازن بتنی خط انتقال نفت گوره-جاسک در استان‌های هرمزگان و بوشهر»، «طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی دانان در استان ایلام، شروع عملیات راه‌اندازی ایستگاه تقویت فشار وراوی در استان فارس، طرح کیفی‌سازی فرآورده‌های پالایشگاه تبریز در استان آذربایجان شرقی، طرح خط لوله ۱۴ اینچی تبریز-خوی ارومیه، تکمیل و راه‌اندازی واحد هیدروکرکینگ پالایشگاه آبادان در استان خوزستان، «طرح فاز نخست پتروشیمی هنگام در استان بوشهر، شیرین‌سازی برج c۴ و همچنین ZLD پالایشگاه گاز بیدبلند در خلیج فارس و ایستگاه و پست برق ۴۰۰ کیلو واتی ایثار در استان خوزستان، طرح تامین هوای خشک واحد چهارم پتروشیمی دماوند در استان بوشهر، طرح بازسازی واحدهای زایلین‌ها در پتروشیمی بوعلی استان خوزستان، احداث تاسیسات و تجهیزات پایانه صادراتی قیر و فرآورده‌های مرتبط در بندر شهید بهشتی چابهار استان سیستان و بلوچستان، طرح پتروشیمی نخل آسماری در استان خوزستان، پایانه ذخیره‌سازی و صادرات نفتی قشم در استان بندرعباس، «طرح توسعه مخازن و بندر فراکسو در استان بوشهر، شروع عملیات راه‌اندازی طرح جمع‌آوری گازهای مشعل در استان ایلام، بهره‌برداری از پتروشیمی آرین متانول در استان بوشهر و فاز نخست پتروشیمی پتروناد آسیا در استان خوزستان است.
افزایش تولید نفت خام به میزان ۱۰ هزار بشکه در روز، جمع آوری گازهای مشعل به میزان چهار چهار میلیون متر مکعب، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی نفت خام به میزان ۱۸ میلیون بشکه، افزایش تولید نفت گاز یورو ۵ به میزان ۵,۷ میلیون لیتر در روز، افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به میزان سه میلیون تن در سال و افزایش خطوط لوله انتقال فرآورده به میزان ۲۲۲ کیلومتر، بخشی از دستاوردهای این طرح‌هاست؛ همچنین با بهره‌برداری از این پروژه‌ها افزون بر اشتغال‌زایی ۱۵ هزار نفری سالانه ۱۲۰ همت سودهی برای کشور به همراه خواهد داشت.
انتهای پیام/ 
 
بهره‌برداری از ١۵۵ پروژه کلان صنعت نفت به ارزش ٣۴ میلیارد دلار در دولت سیزدهم  خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار