مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی خبر داد:

هشدار رگبار باران و بارش تگرگ

1403/04/02 - 10:48 - کد خبر: 115173 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی از عصر امروز، گفت: فعالیت این سامانه موجب رگبار باران و بارش تگرگ می‌شود.

به گزارش نصر، «مجید فرشی» روز شنبه در گفت و گویی با اشاره به هشدار جوی سطح نارنجی اداره کل هواشناسی استان، افزود: فعالیت سامانه جدید بارشی و شرایط ناپایدار فصلی و محلی تا شب یکشنبه ادامه می یابد.
وی اظهار کرد: فعالیت این سامانه تمامی نواحی استان به ویژه نیمه شمالی و شرقی را دربر می گیرد و موجب غرش آذرخش، در نواحی مستعد بارش تگرگ و وزش باد گاهی به نسبت شدید می شود.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی گفت: به دنبال فعالیت این سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر، مه گرفتگی، برخورد آذرخش، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، لغزندگی جاده ای و خسارت به محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست.
فرشی، ادامه داد: در این مدت با توجه به وزش باد به نسبت شدید، احتمال خسارت به سازه های سبک در اثر وزش باد، خیزش گرد و خاک، سقوط یا پرتاب اجسام سبک و شکستن سرشاخه های درختان وجود دارد؛ بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده ضروری است.
وی خواستار انجام تمهیدات لازم برای مقابله با شرایط جوی جدید شد و اظهار کرد: مسافران و علاقه مندان به طبیعت از حریم رودخانه ها و مسیل ها خودداری کرده و دستگاه های خدمات رسان نیز نسبت به لایروبی مسیل ها و کانال های زهکشی برای مهار آبگرفتگی معابر و سیلاب های احتمالی اقدام کنند.
فرشی، از کشاورزان خواست به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی استان توجه کرده و از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع خودداری کنند.
به گزارش نصر، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است. این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان است.
انتهای پیام/
هشدار رگبار باران و بارش تگرگ خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار