معاون پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد؛

فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز

1403/04/02 - 10:32 - کد خبر: 115171 نسخه چاپی

نصر: معاون پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور درباره فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز جمعه تا یکشنبه هفته آینده هشدار داد.

به گزارش نصر، حسین ظفری معاون پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز جمعه تا یکشنبه هفته آینده هشدار داد.
وی گفت: در این بازه زمانی احتمال بروز رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گرد و خاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ وجود دارد.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد: این سامانه بارشی امروز جمعه آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق خراسان شمالی و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، مازندران، شنبه آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات در استان‌های تهران، البرز، مازندران و شمال غربی سمنان ویک‌شنبه نیمه جنوبی اردبیل، شمال آذربایجان غربی، شرق آذربایجان شرقی، دامنه و ارتفاعات سمنان را بر می‌گیرد.
سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: پدیده پیش رو مخاطراتی مانند جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌ای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی را برای استان‌های مذکور به دنبال خواهد داشت.
ظفری همچنین به سامانه دوم بارشی نیز اشاره کرد و گفت: سامانه دوم از روز جمعه هفته آتی شروع و تا یکشنبه ادامه خواهد داشت و در پی آن وزش باد شدید و در مناطق مستعد توفان گرد و خاک شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی را بر خواهد گرفت و در مناطق مستعد توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان را به دنبال خواهد داشت.
وی توصیه کرد: پرهیز از کویرنوردی، عدم جابجایی با گلایدر، هواپیماهای سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی را مهم خواند.
این عضو شورای عالی مدیریت بحران کشور افزود: این هشدار مدیران کل مدیریت بحران استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، تهران، البرز، سمنان و خراسان شمالی اعلام و ابلاغ شده است که نسبت به تشکیل جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان و شهرستان‌ها اهتمام لازم را داشته باشند. همچنین اعلام آماده باش کامل به اعضای ستاد استان‌های مذکور شده است تا اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی به همراه هشداردهی و اطلاع رسانی عمومی در رسانه‌های محلی را معمول کنند.
انتهای پیام/
فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار