خبر/

افزایش قیمت جهانی نفت در پی عملیات تلافی جویانه ایران

1398/10/18 - 10:01 - کد خبر: 11499 نسخه چاپی

نصر: قیمت جهانی نفت در پی عملیات تلافی جویانه ایران علیه اهداف آمریکا در عراق، بیش از سه دلار افزایش یافت و پیش از کاهش، هر بشکه نفت برنت به ۷۱ دلار و ۷۵ سنت رسید.

به گزارش نصر به نقل از تسنیم، به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق و افزایش احتمال اختلال در عرضه نفت، قیمت نفت به بالاترین رقم در طی ماه های گذشته رسید.
اما پس از آنکه تحلیلگران گفتند تاسیسات تولید نفت از حملات انتقام جویانه ایران آسیبی ندیده، نگرانی ها در بازار نفت کاهش یافت و موجب افت تعدیل نسبی قیمت ها شد. توئیت های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز حکایت از کاهش سطح تنش بین طرفین بود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در دقایق ابتدایی بعد از حمله برق آسای ایران با افزایش بیش از سه دلاری به 71 دلار و 75 سنت رسید که بالاترین رقم از اواسط ماه سپتامبر تاکنون بود، اما بعدا با اندکی تعدیل و 97 سنت افزایش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به 69 دلار و 24 سنت رسید.
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم که اوایل امروز تا رقم 65 دلار و 85 سنت بالا رفته بود، با اندکی تعدیل و رشد 82 سنتی به 63 دلار و 52 سنت رسید.
حملات موشکی ایران علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق تقریبا همزمان با مراسم خاک سپاری سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انجام گرفت که در عملیات تروریستی جمعه گذشته ارتش آمریکا در بغداد به شهادت رسید.
ارتش امریکا اعلام کرده که ایران ده ها موشک بالستیک را به سمت دو پایگاه نیروهای آمریکایی در خاک عراق شلیک کرده است. پس از این حمله بازارهای بورس، ارز و طلا شاهد تلاطمات شدیدی بودند.
ترامپ در جدیدترین توئیت خود گفته آمریکا در حال ارزیابی تلفات و خسارات حملات ایران است و صبح چهارشنبه به وقع امریکا بیانیه ای را صادر خواهد کرد.
به گفته تحلیلگران، بازارهای نفت همچنان روی ماهیت دقیق اهداف حملات ایران متمرکز هستند، اما لطمه ندیدن عرضه نفت در تنش جاری موجب شده تا خیال فعالان بازار نفت تا حدودی راحت شود.
انتهای پیام/
افزایش قیمت جهانی نفت در پی عملیات تلافی جویانه ایران خبرگزاری تسنیم

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار