یافته محققان هلندی؛

استاتین و متفورمین ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهند

1403/03/20 - 16:31 - کد خبر: 114494 نسخه چاپی

نصر: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد داروهای رایجی که برای کنترل کلسترول، قند خون و فشارخون بالا استفاده می‌شوند نیز ممکن است خطر سکته مغزی را در افراد کاهش دهند.

به گزارش نصر، محققان خطر آنوریسم های مغزی را که باعث سکته‌های خونریزی دهنده در بیماران می‌شود، ارزیابی کردند.
برای این مطالعه، آنها سوابق پزشکی تقریباً ۴۹۰۰ بیمار مبتلا به سکته مغزی را بررسی کردند و آنها را با تقریباً ۴۴۰۰۰ نفری که هرگز آنوریسم مغزی نداشتند مقایسه کردند.

آنها چهار داروی خاص را شناسایی کردند که به نظر می‌رسد پس از در نظر گرفتن سایر عوامل خطر، خطر آنوریسم مغزی را کاهش می‌دهند:

• داروی فشار خون لیزینوپریل خطر را تا ۳۷ درصد کاهش داد.
• داروی کلسترول سیمواستاتین خطر را تا ۲۲ درصد کاهش داد.
• داروی دیابت متفورمین خطر را تا ۴۲ درصد کاهش داد.
• داروی پروستات تامسولوسین خطر را تا ۴۵ درصد کاهش داد.
«جوس پیتر کانینگ»، محقق ارشد از مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت در هلند، گفت: «ما برای جلوگیری از این نوع سکته که در سنین پایین‌تر و با نرخ مرگ و میر بالاتری نسبت به سایر انواع سکته مغزی رخ می‌دهد، نیاز فوری به راه‌های جدیدی داریم.»
کانینگ در بیانیه خبری دانشگاه افزود: «درمان‌های جراحی فعلی ما برای آنوریسم‌های مغزی خطر ناتوانی دائمی و مرگ را دارد که اغلب بیشتر از مزایای بالقوه آن است، بنابراین جلوگیری از پارگی با یک داروی غیرتهاجمی بسیار سودمند خواهد بود».
از سوی دیگر، چهار دارو خطر سکته مغزی خونریزی دهنده را افزایش دادند: وارفارین رقیق کننده خون، ونلافاکسین ضد افسردگی، پروکلروپرازین ضد روان پریشی و کودامول مُسکن.
کانینگ گفت: «تحقیقات آینده برای بررسی این ارتباط و تعیین اینکه آیا این داروها در کاهش خطر سکته مغزی هموراژیک مؤثر هستند یا خیر، مورد نیاز است.»
انتهای پیام/
استاتین و متفورمین ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهند خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار