جمعیت حیات وحش آذربایجان‌شرقی رو به افزایش است

1403/03/20 - 09:39 - کد خبر: 114454 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از افزایش رضایت بخش جمعیت حیات وحش گونه های منحصر به فرد و مهم این استان در چند سال گذشته خبر داد.

به گزارش نصر، شهنام اشتری افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی های مناسب در یک سال گذشته در بیشتر مناطق جنگلی و حفاظت شده آذربایجان شرقی، طبق آمارهای به دست آمده در غالب گونه های جانوری شاهد رشد جمعیت هستیم.
وی افزایش جمعیت حیات وحش در مناطقی از شهرستان جلفا و دامنه های سهند را نسبت به سایر نقاط حفاظت شده آذربایجان شرقی مناسب اعلام و اظهار کرد: علاوه بر تاثیر بارندگی ها و به دنبال آن تامین غذای حیات وحش، برنامه ها و طرح های سازمان حفاظت محیط زیست برای مراقبت و حراست از گونه های مختلف نیز در افزایش جمعیت آنها موثر بوده است.
اشتری در عین حال از کاهش جمعیت گونه آهو در بخش کاغذکنان شهرستان میانه خبر داد و یادآور شد: با توجه به کم آبی موجود در این منطقه شاهد کاهش جمعیت این گونه بومی بوده ایم که به احتمال زیاد این موضوع شاید به دلیل مشکل محل زندگی آهوها بوده است.
وی سازگاری گونه های جانوری با شرایط بی آبی و کم آبی را بسیار بعید و دور از انتظار دانست و گفت: در سال های قبل نیز شاهد بوده ایم که برخی از گونه ها برای تامین شرایط زندگی و نیاز به آب محل زندگی خود را تغییر داده اند.
اشتری ۲ گونه منحصر به فرد حیات وحش آذربایجان شرقی شامل کل و بز و قره خروس را مورد اشاره قرار داد و افزود: شرایط جمعیتی و فراوانی این 2 گونه مهم استان نسبت به سال های گذشته بسیار بهتر شده است.
به گفته وی بر اساس سرشماری جدید اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گونه قرقاول نیز در کرانه های رودخانه ارس شرایط بسیار خوبی نسبت به سال های گذشته دارد.
اشتری چرای بی رویه و غیر اصولی، تغییرات پی در پی کاربری های اراضی مرتعی و جنگلی، شکارهای بی رویه و غیرمجاز و انواع سودجوئی ها را از عوامل مهم در کاهش جمعیت حیات وحش اعلام و اضافه کرد: در کنار این عوامل انسانی، عناصر طبیعی مثل خشکسالی های چند ساله نیز منجر به تهدید حیات وحش منطقه می شود.
وی یکی از اهداف اصلی و مهم اجرای طرح های سالانه سرشماری از حیات وحش را اخذ اطلاعات درست و متقن برای جلوگیری از تلف شدن گونه های جانوری عنوان کرد و ادامه داد: برآوردهای کمی، تلاش و برنامه ریزی برای افزایش تنوع گونه های جانوری، مقابله با تغییرات اقلیمی و حفظ گونه های موجود از دیگر اهداف تعیین شده در اجرای این طرح ها است.
به گزارش ایرنا، تعداد مناطق زیرمجموعه مدیریت اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی ۱۳ منطقه و ۹ منطقه شکار است و کل مساحت مناطق زیرمجموعه محیط زیست استان بیش از ۵۸۰ میلیون هکتار است که ۱۳ درصد کل مساحت آذربایجان شرقی را شامل می شود.
تعداد محیط بانی های فعال آذربایجان شرقی ۳۰ باب و تعداد ادارات شهرستان ها ۲۱ اداره و نمایندگی مستقر در شهرستان ها است.
مجموع مساحت جنگل های آذربایجان شرقی معادل ۱۸۸ هزار هکتار است که در این مناطق تنوع گونه های گیاهی به استعداد ۲ هزار و ۵۰۰ گونه و تنوع گونه های جانوری به تعداد ۳۴۶ گونه شناسایی و ثبت شده است.
انتهای پیام/
جمعیت حیات وحش آذربایجان‌شرقی رو به افزایش است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 1 نظر

پاسخ   محفوظ   ماه پیش  

لطمه و خسارتی که برخی از محیط بانان متخلف به حیات وحش منطقه تبانی با شکارچی غیرمجاز وارد میکنند به مراتب بیشتر از شکار بی رویه و آسیبهای زیست محیطی آنهم طبیعی بیشتره و..... اسم محیط زیست مونده اکثرا عقده ای و غیر منطقی تشریف دارند و این آمارهای وحوش از گونه های مختلف مخصوصا در حیات وحش کیامکی و حتی یکانات و.... شعاری بیش نیست ...
پژوهشیار