به مدت پنج روز؛

نام‌نویسی داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد

1403/03/10 - 08:27 - کد خبر: 114002 نسخه چاپی

نصر: نام نویسی از داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری از ساعت هشت صبح امروز در وزارت کشور آغاز شد.

به گزارش نصر، نام نویسی از داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به صورت رسمی از ساعت هشت صبح امروز در وزارت کشور آغاز شد.
فرآیند انتخابات ریاست جمهوری به فرمان وزیر کشور از ۶ خردادماه آغاز شد. نام‌نویسی از ۱۰ تا ۱۴ خرداد همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۸ در ستاد انتخابات کشور ادامه خواهد داشت و داوطلبانی که حائز صلاحیت‌های لازم طبق اطلاعیه شورای نگهبان و وزرات کشور هستند، می‌توانند داوطلبی خود را ثبت کنند.
اولین جلسه هیأت‌های اجرایی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، صبح روز دوشنبه هفتم خردادماه به ریاست «احمد وحیدی» تشکیل شد.
حجت‌الاسلام سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، عبدالله سهرابی نماینده وزارت امور خارجه، سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد، یحیی آل اسحاق نماینده اتاق بازرگانی، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله حاضران در این جلسه بودند.
وزیر کشور نیز ۹ خرداد ماه در احکام جداگانه، اعضای ستاد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری را منصوب کرد.(متن کامل خبر را اینجا بخوانید)
ستاد انتخابات کشور، در اطلاعیه شماره ۱ خود، شرایط ثبت نام‌کنندگان را به شرح زیر اعلام کرد:
به استناد ماده (۳۵) قانون انتخابات ریاست جمهوری، داوطلبان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
از رجال مذهبی، سیاسی
ایرانی‌الاصل
تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
مدیر و مدبر
دارای حسن سابقه و امانت و تقوی
مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور
همچنین بر اساس ماده (۵۵) همان قانون، مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام به شرح زیر است:
اصل شناسنامه عکس دار
اصل کارت ملی
دو (۲) قطعه عکس ۴ × ۶ جدید
اصل مدرک تحصیلی
همچنین بر اساس مصوبه جلسه مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۶ شورای محترم نگهبان و اصلاح آن در تاریخ ۱۴۰۰/۲/۸، دارا بودن شرایط ذیل جهت ثبت نام از داوطلبان گرامی الزامی‌ست:
۱-سابقه تصدی حداقل مجموعاً چهار سال در مناصب ذیل که در احراز مدت جمع سابقه تصدی در یک یا چند مورد از مناصب مذکور کفایت می کند.
۱-۱مقامات سیاسی موضوع بندهای (الف) (ب) و (ج) ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۸/۷
۲-۱-معاونین روسای قوای سه گانه.
۳-۱- اعضای شورای عالی امنیت ملی.
۴-۱- اعضای مجمع تشخیص مصلت نظام.
۵-۱- مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور.
۶-۱- روسای سازمان ها، موسسات، نهادهای دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی در سطح ملی.
۷-۱ -فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر.
۸-۱- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور.
۹-۱- استانداران.
۱۰-۱- شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت.
۱۱-۱- اشخاص، مقامات و مدیران هم طراز مناصب فوق به تشخیص شورای نگهبان.
۲- سلامت و توانایی لازم جهت ایفای مسئولیت‌های ریاست جمهوری.
۳- حداقل سن ۴۰ سال تمام شمسی و حداکثر سن ۷۵ سال تمام شمسی در هنگام ثبت نام.
۴-داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه.
۵-ارائه برنامه ها و خط مشی های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام.
۶-معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه ها و توان مدیریتی.
۷- عدم محرومیت از حقوق اجتماعی در زمان ثبت نام.
۸- فقدان سابقه محکومیت کیفری موثر.
۹- عدم محکومیت قطعی کیفری به جرایم اقتصادی از جمله کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء، اختلاس، تبانی در معاملات دولتی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی کشور و عدم محکومیت به اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران.
۱۰- وابسته نبودن به گروه های غیر قانونی و فقدان سوابق سوء امنیتی از جمله در فتنه سال ۱۳۸۸.
۱۱-عدم وابستگی به رژیم گذشته و موثر نبودن در تحکیم آن.
ملاحظه (۱) – داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری مکلفند در هنگام ثبت نام، مدارک مثبته مربوط به بندهای ۱، ۳، ۴، ۸، ۹ را به وزارت کشور ارائه نمایند. ثبت نام در انتخابات به معنای دارای بودن صلاحیت داوطلبان نبوده و در هر حال احراز صلاحیت داوطلبان بر عهده شورای نگهبان می‌باشد.
ملاحظه (۲) – داوطلبان در صورت اعتراض نسبت به عدم ثبت نام خود، می توانند مراتب را به همراه مستندات به صورت کتبی و همزمان به وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام نمایند. شورای نگهبان در زمان مقتضی و در مهلت ثبت نام به اعتراض رسیدگی و نتیجه را به وزارت کشور و داوطلب اعلام می‌کند.
ملاحظه (۳) – شورای نگهبان می تواند به منظور احراز شرایط داوطلبان ریاست جمهوری ضمن استعلام از مراجع ذی صلاح، اقدام به تحقیقات مورد نیاز و بررسی‌های مستقل نماید.
ضمناً در تعامل و همکاری فی مابین مجریان و ناظران انتخابات و در اجرای ماده (۵۹) قانون، اسناد و مدارک مثبت صلاحیت داوطلبان در هنگام ثبتنام داوطلبان، توسط وزارت کشور دریافت و در اختیار شورای نگهبان قرار می‌گیرد.
به گزارش ایرنا، طبق اصول ۱۳۱ و ۱۳۲ قانون اساسی، در صورت‏ فوت‏، عزل‏، استعفا، غیبت‏ یا بیماری بیش‏ از دو ماه‏ رئیس‏‌جمهور و یا در موردی که‏ مدت‏ ریاست‏‌جمهوری پایان‏ یافته‏ و رئیس‏ جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب‏ نشده‏ و یا امور دیگری از این‏ قبیل‏، معاون‏ اول‏ رئیس‏ جمهور با موافقت‏ رهبری اختیارات‏ و مسئولیت‌های وی را برعهده‏ می‌گیرد و شورایی متشکل‏ از رئیس‏ مجلس‏ و رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و معاون‏ اول‏ رئیس‏‌جمهور موظف‏ است‏ ترتیبی دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ ۵۰ روز رئیس‏ جمهور جدید انتخاب‏ شود.
بر این اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه «محمد مخبر» معاون رئیس‌جمهور را بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی، به‌عنوان مدیر قوه مجریه منصوب کردند.
با تصویب رؤسای قوای مقننه و قضائیه و سرپرست قوه مجریه، و نیز تأیید شورای نگهبان، چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه ۱۴۰۳ در سراسر کشور برگزار می‌شود.
تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز از ۲۳ خردادماه آغاز و تا هفتم تیرماه ادامه خواهد داشت و در نهایت هشتم تیرماه انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری برگزار و نهمین رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم برگزیده خواهد شد.
انتهای پیام/
نام‌نویسی داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار