رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان خبر داد:

افزایش دما در آذربایجان شرقی و رگبار باران در نواحی شمالی

1403/03/08 - 08:23 - کد خبر: 113876 نسخه چاپی

نصر: رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی از افزایش نسبی دما در استان خبر داد و گفت: امواج ناشی از فعالیت سامانه بارشی بر روی دریای مدیترانه و سیاه و شرایط فصلی و محلی استان موجب رگبار باران در ارتفاعات و نواحی شمالی می‌شود.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی، فعالیت این سامانه موجب رشد ابرهای همرفتی در ساعات بعد از ظهر و شب و غرش آذرخش می شود.
وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه بارشی تا شب چهارشنبه در استان ادامه می یابد، اظهار کرد: در برخی نواحی استان احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، بارش تگرگ، مه گرفتگی و در ارتفاعات و نواحی سردسیر احتمال بارش برف، برخورد آذرخش و لغزندگی جاده ای وجود دارد.
رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در برخی نواحی استان نیز احتمال رخداد تندبادهای لحظه ای، سقوط یا پرتاب اجسام و خسارت به سازه های سبک و در نیمه جنوبی احتمال خیزش و یا نفوذ گرد و خاک دور از انتظار نیست.
امیدفر، خواستار انجام اقدامات لازم برای مهار آبگرفتگی و سیلاب های احتمالی، احتیاط در ترددهای جاده ای، لغو سفرهای غیرضروری و فعالیت های کوهنوردی، محکم کردن سازه های سبک، تابلوهای تبلیغاتی و سقف گلخانه ها، عدم پارک خودروها در کنار درختان و توجه کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی استان شد.
وی یادآور شد: از لحاظ شرایط دمایی نیز در روزهای آینده دما به طور نسبی در استان افزایش می یابد.
 آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
افزایش دما در آذربایجان شرقی و رگبار باران در نواحی شمالی نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار