سخنگوی ستاد انتخابات کشور مطرح کرد:

جزئیات پیشنهاد وزارت کشور برای ثبت‌نام الکترونیکی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

1403/03/05 - 10:01 - کد خبر: 113686 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: درخصوص ثبت نام الکترونیکی به شورای نگهبان پیشنهاداتی دادیم که ثبت نام را به صورت الکترونیکی انجام دهیم و آن دسته از افرادی که شرایط لازم را دارند، برای ثبت نام قطعی به ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند.

به گزارش نصر، «محسن اسلامی» در گفت‌وگویی، با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۸ تیر ۱۴۰۳، گفت: قانون انتخابات ریاست جمهوری با قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی متفاوت است. در قانون جدید انتخابات مجلس، موضوع پیش‌ثبت‌نام‌ها مطرح شده بود که با افراد می‌توانستند با صحت‌سنجی مدارکی که در راستای قانون است، وارد انتخابات شوند. اما در قانون انتخابات ریاست جمهوری، پیش‌ثبت نام نداریم.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: اما باتوجه به تجربیاتی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی به دست آوردیم، درخصوص ثبت نام الکترونیکی به شورای نگهبان پیشنهاداتی دادیم که ثبت نام را به صورت الکترونیکی انجام دهیم و آن دسته از افرادی که شرایط لازم را دارند، برای ثبت نام قطعی به ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند.
وی یادآور شد: هنوز منتظر هستیم، شورای نگهبان پاسخ نهایی را نداده است، به محض اینکه نهایی اعلام شود، اطلاع‌رسانی خواهد شد. فعلا با فرض همین قانون، ثبت نام به صورت سنتی و حضوری خواهد بود.
دبیر ستاد انتخابات کشور تأکید کرد: به افرادی قصد نامزدی در انتخابات را دارند توصیه می‌کنیم به اطلاعیه‌هایی که از سوی ستاد انتخابات کشور منتشر می‌شود توجه داشته باشند؛ ما تلاش می‌کنیم بصورت دقیق اطلاع‌رسانی کنیم. داوطلبان باتوجه به این اطلاعیه‌ها برنامه‌ریزی کنند.
اسلامی ادامه داد: با توجه به آزمایش موفقی که از رأی‌گیری الکترونیکی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، بخصوص مرحله دوم داشتیم، این پیشنهاد را هم به شورای نگهبان دادیم که رأی‌گیری را در برخی از کلانشهرها مثل تهران، شیراز، تبریز، اصفهان و مشهد به صورت الکترونیکی داشته باشیم. اما منتظر پاسخ شورای نگهبان در این زمینه هستیم.
به گزارش ایرنا، بر اساس جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست جمهوری، اسامی نامزدها ۲۲ خردادماه ۱۴۰۳ از سوی وزارت کشور منتشر می‌شود، همچنین از ۲۳ خرداد تا ششم تیرماه به‌مدت ۱۵ روز نامزدها فرصت تبلیغات دارند و از ۷ تیرماه تبلیغات ممنوعیت خواهد بود و در نهایت فرایند رأی‌گیری، ۸ تیرماه همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.
در پی شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور دولت سیزدهم و هیأت همراه، براساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی، انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف ۵۰ روز با تصمیم شورایی متشکل از روسای قوه قضاییه و مقننه و همچنین معاون اول رئیس جمهور برگزار شود. بر اساس تصمیم این شورا و موافقت شورای نگهبان، انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ۸ تیر ۱۴۰۳ در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
جزئیات پیشنهاد وزارت کشور برای ثبت‌نام الکترونیکی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار