زندگی نامه شهدای بالگرد حامل رئیس جمهور؛

شهید حسین امیرعبداللهیان که بود؟

1403/02/31 - 15:38 - کد خبر: 113475 نسخه چاپی

نصر: در پی شهادت رئیس جمهور و هیات همراه در سانحه سقوط بالگرد به شهادت رسیدند که وزیر امور خارجه کشورمان حسین امیرعبداللهیان نیز در این جمع حضور داشت. با طلب مغفرت بر روح پرفتوح ایشان نگاهی به زندگی نامه وی می اندازیم.

به گزارش نصر، حسین امیرعبداللهیان در سال 1343 در دامغان متولد شده است. او مدرک کارشناسی خود را در سال 1370 در رشته روابط دیپلماتیک از دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه دریافت کرده است، و دارای مدرک کارشناسی ارشد روابط بین اللملل از دانشگاه تهران است که در سال 1375 اخذ شده است و همچنین مدرک دکترای خود را نیز از دانشگاه تهران در رشته روابط بین الملل دریافت کرده است. او به زبان های عربی و انگلیسی مسلط است.
او همچنین مدرس دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه بوده، و سابقه داوری رساله های دکترای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را دارد، امیرعبداللهیان عضو هیئت موسس مرکز مطالعات غرب آسیا (اندیشکده روابط بین الملل) نیز هست.
حسین امیرعبداللهیان که متاهل و دارای دو فرزند بود.
او از مرداد ماه سال 1395 دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین اللملل مجلس شورای اسلامی بوده است، و نیز دبیرکلی دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین را برعهده داشته است. 
امیرعبداللهیان در مرداد ماه 1400 توسط آیت الله سیدابراهیم رئیسی به عنوان وزیر امور خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و توانست رای اعتماد نمایندگان را به دست آورد.  
جدیدترین کتاب امیرعبداللهیان با نام "صبح شام، روایتی از بحران شام" در سال 99 منتشر شد که شامل خاطرات این دیپلمات ارشد ایرانی در مورد تحولات سوریه و دیدارها و رایزنی‌های او با مقامات مختلف جهان در مورد این بحران بزرگ منطقه‌ای است .
دیگر کتاب‌ها و انتشارات او به شرح زیر است :
1. "استراتژی مهار دوگانه آمریکا"
2. "دموکراسی متعارض ایالات متحده آمریکا در عراق جدید"
3. "ناکارآمدی طرح خاورمیانه بزرگ در خیزش بیداری اسلامی"
 
عصر روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه بالگرد حامل رئیس‌جمهور که برای افتتاح «سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی رئیس‌جمهور، آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی از جمله سرنشینان این بالگرد بودند.
در جریان این حادثه وزیر امور خارجه و دیگر سرنشینان این حادثه به شهادت رسیدند.
انتهای پیام/
شهید حسین امیرعبداللهیان که بود؟ نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار