شهردار:

تسریع اجرای پروژه‌های عمرانی تبریز در سال گذشته بی‌سابقه بود

1403/02/30 - 22:12 - کد خبر: 113429 نسخه چاپی

نصر: شهردار تبریز اعلام کرد: طی ۱۰ سال اخیر منطبق‌ترین بودجه شهرداری تبریز مربوط به بودجه ۱۴۰۲ است که منطبق بر تصویب شورای اسلامی شهر تبریز تحقق یافته است.

به گزارش نصر، یعقوب هوشیار در یکصد و نود و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تبریز بر اهمیت انطباق بودجه مصوب با تحقق و متمم تاکید کرد و گفت: نقطه عطف عملکرد بودجه‌ای شهرداری تبریز طی ۱۰ سال اخیر، انطباق تحقق بودجه با مصوب ۱۴۰۲ بود.
وی اظهار کرد: در بودجه مصوب سال گذشته ۸۵۳ پروژه عمرانی مصوب شده بود که طی آن ۱۹ پروژه نیز در قالب تبصره‌های ماده واحده اضافه شده است.
وی ادامه داد: ردیف پروژه‌های عمرانی که ضرورت تحقق همکاری‌های بین بخشی با دستگاه‌های فراسازمانی یا توافق‌های تملیکی دارند در بودجه مصوب سال گذشته مشخص است و توسط اعضای محترم شورای اسلامی تبریز بررسی می‌شود و نیازمند تعمیق همکاری با دستگاه‌های بالادستی مدیریت شهری هستیم.
شهردار تبریز خاطرنشان کرد: قرار بود ۱۵۰ میلیارد تومان از هزینه‌های اجرای پروژه کلان مترو تبریز از سوی دولت تامین شود ولی تا کنون محقق نشده است.
وی با اشاره به سفر امروز رئیس جمهوری به خطه آذربایجان و تبریز پیشنهاد تنظیم و تسلیم نامه‌ای از سوی مدیریت شهری تبریز با موضوع طرح عدم تحقق مصوبات سفرهای پیشین را ارائه کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اجرای پروژه زائرسرا در شهر مقدس مشهد پرداخت و گفت: مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این پروژه ۲۹ بهمن سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
هوشیار ادامه داد: همزمان با اجرای این زائرسرا پروژه دیگری با هدف ارائه خدمات زیارتی به پرسنل شهرداری تبریز اجرایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه مجموعه اقامتی پاسخگوی مطالبات کارکنان شهرداری تبریز نیست، افزود: استعلام‌های لازم از شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی برای اجرای دومین پروژه اقامتی صورت گرفته است.

اجرای طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر تبریز براساس مفاد بیانیه گام دوم انقلاب
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تبریز اعلام کرد: برای اولین در کشور، طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر براساس مفاد بیانیه گام دوم انقلاب در حال اجراست.
محمدرضا روشنی با بیان این مطلب اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب به هیچ عنوان یک موضوع نمادین نیست و به عنوان یک برنامه جامع برای اداره امور کشور در تمام شئونات محسوب می پ‌شود.
وی افزود: طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک نیز که به منظور تعیین نحوه مدیریت امور حمل‌ونقل و ترافیک شهر تبریز در افق پانزده ساله در حال انجام است از این قاعده مستثنی نخواهد بود.
وی ادامه داد: بیانیه گام دوم انقلاب دارای هفت اصل کلی شامل علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی است که تمامی آن‌ها براساس جدیدترین علوم و فنون روز دنیا کم و بیش ارتباط تنگاتنگی با مدیریت حمل‌ونقل و ترافیک شهرها دارند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز یادآوری کرد: بنابه دلایلی که گفته شد قرارداد مطالعات طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر تبریز با دانشگاه تربیت مدرس ایران منعقد شده که در حال حاضر قوی‌ترین گروه حمل‌ونقل و ترافیک ایران را داراست.
وی تاکید کرد: رعایت مفاد بیانیه گام دوم انقلاب نیز در شرح خدمات قرارداد مذکور پیش بینی شده و برای هدایت این مطالعات از تمامی ظرفیت علمی و اجرایی اساتید دانشگاهی، سازمان نظام مهندسی و متخصصین مجرب شهر تبریز استفاده خواهد شد.

بخش عمده‌ای از لایحه متمم ۲۳ هزار میلیاردی به بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص‌ یافت
مدیرکل برنامه و برنامه‌وبودجه شهرداری تبریز از سهم ۷۳ درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای(عمرانی) در لایحه متمم امسال خبر داد و گفت: سهم عمده‌ای از لایحه متمم ۲۳ هزارمیلیاردی شهرداری تبریز به بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص‌یافته تا زمینه‌ساز تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار کلان و نیمه‌تمام سنوات گذشته کلان‌شهر تبریز باشد.
مهدی عبداللهی اظهار کرد: پس از تصویب برنامه‌ و بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تبریز، شرایط اجرایی و تحقق سیاست‌های شورای اسلامی شهر و شهرداری به شکلی رقم خورد که ضرورت ارائه لایحه متمم برنامه‌وبودجه را ضروری ساخت.
وی تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار کلان و نیمه‌تمام سنوات گذشته را خط‌مشی متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تبریز در تهیه متمم دانست و افزود: در این راستا لایحه متمم ۲۳ هزار میلیارد تومانی مازاد بر برنامه‌ و بودجه مصوب امسال تهیه شد و بر همین اساس ۱۷ درصد افزایش نسبت به برنامه‌ و بودجه محقق شد.
وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی اولویت‌دار تعیین‌شده در تدوین برنامه‌ و بودجه سالانه تشریح کرد: لایحه متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تبریز هم راستا با سیاست‌ها و برنامه میان‌مدت و در نهایت تحقق چشم‌انداز ۱۲ ساله شهرداری تبریز باهدف افزایش رضایت‌مندی و تأمین نیازمندی‌های توسعه شهری کلان‌شهر تبریز، به شورای اسلامی شهر تقدیم شده است.
مدیرکل برنامه و برنامه‌وبودجه شهرداری تبریز با اعلام اعتبار پیش‌بینی‌ شده در متمم برنامه‌وبودجه گفت: سهم عمده‌ای از این متمم ۲۳ هزارمیلیاردی به بخش عمرانی اختصاص‌یافته تا امکان بهره‌برداری از پروژه‌ها با کمترین زمان استهلاک و ارائه حداکثری خدمات محله‌ای را موجب شود.

تملک و مسیر گشایی‌های نیمه‌تمام و تکمیل احداث خطوط قطار شهری خط ۲
وی با تأکید بر لزوم اجرای پروژه‌های کلان گفت: یکی از خط‌مشی‌های تنظیم متمم ۱۴۰۲، تسریع در پیشرفت پروژه‌های کلان مانند تملک و مسیر گشایی‌های نیمه‌تمام و تکمیل احداث خطوط قطار شهری است که به‌عنوان مگا پروژه‌های اصلی شهر می‌تواند به کاهش بار ترافیکی و تسهیل عبور و مرور منجر شود.
وی ادامه داد: در واقع پیشبرد فرایند تملک و مسیر گشایی‌های نیمه‌تمام و تکمیل احداث خطوط قطار شهری نیازمند تخصیص اعتبار مضاعف بالغ‌بر ۱۶۲۵ میلیارد تومان است که با تاکید بر ضرورت تحقق انتظارات در حوزه گسترش حمل‌ونقل عمومی در لایحه متمم امسال نیز پیش‌بینی‌شده است.
جانمایی مطالبات شهروندان در تأمین آسفالت و انجام خدمات محله‌ای
عبداللهی، توجه به خط‌مشی « تأمین آسفالت و انجام خدمات محله‌ای » را یکی از مطالبات مردمی موردتوجه در این متمم عنوان کرد و افزود: امسال اقدامات شایسته‌ای در زمینه مرمت و بهسازی آسفالت معابر و انجام خدمات محله‌ای با ۳۸۵ میلیارد تومان افزایش اعتبار انجام شد که نیازمند پیش‌بینی در متمم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین اعتبار لازم برای موضوعاتی، چون اجرای اصلاحات هندسی با افزایش ۲۳ درصدی، اجرای طرح‌ها و خدمات ترافیکی با افزایش ۱۰ درصدی، تقویت سامانه‌های نظارتی با افزایش ۳۷ درصدی، توسعه پیاده راه‌های شهری با افزایش ۲۲ درصدی، احداث و ساماندهی معابر و شریان‌ها با افزایش ۱۱۰ درصدی و نهایتاً احداث تقاطع‌های غیر هم‌سطح با افزایش ۱۱۵ درصدی و... نیز در لایحه متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ در جریان توسعه فعالیت‌های عمرانی با افزایش اعتبار همراه بوده است.  

اختصاص ۶۵ درصد از اعتبارات عمرانی متمم برای انجام مأموریت مدیریت و حمل‌ونقل و ترافیک
وی بررسی اجمالی لایحه متمم برنامه‌وبودجه سال ۱۴۰۲ بر اساس مأموریت‌های شش‌گانه، نشان می‌دهد که مأموریت خدمات مدیریت با ۶۵ درصد (معادل ۱۳۱۰ میلیارد تومان) و مأموریت حمل‌ونقل ترافیک با ۴۴ درصد (معادل ۲۰۹۰ میلیارد تومان) به ترتیب بیشترین درصد افزایش را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل برنامه و برنامه‌وبودجه شهرداری تبریز در خاتمه یادآوری کرد: که هدف اصلی در کلیه عملیات تامین منابع درآمدی و انجام عملیات عمرانی شهرداری کسب رضایت‌مندی حداکثری شهروندان و توسعه متعادل و متوازن کلان‌شهر تبریز است که هموار شهرداری تبریز با مساعدت مستمر شورای اسلامی شهر سعی در پیاده‌سازی حداکثری این موضوعات اساسی در برنامه‌های سالانه خود دارد.

۵ نامگذاری جدید در معابر و اماکن عمومی شهر تبریز
نامگذاری و تغییر نام چند کوچه و معبر در نقاط مختلف شهر در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تبریز بررسی و تصویب شد.
اعضای شورای اسلامی شهر تبریز امروز در یکصد و نود و پنجمین جلسه شورا نامگذاری و تغییر نام پنج کوچه و معبر را در دستور کار خود قرار دادند.
بر اساس اعلام کمیته نامگذاری اماکن و معابر عمومی شهر، کوچه بی‌نام در خیابان شهید بهشتی به نام «شهید جواد جدیری کاردی» نامگذاری شد.
درخواست تغییر نام بن بست نیلوفر واقع در خیابان تختی به سمت دادگستری، به نام «شهید اسماعیل بدر حداد»، تصویب شد.
کوچه رحیم بنا واقع در خیابان عباسی سیلاب قوشخانه به نام «شهید بهنام پیغامی زرکان»، نامگذاری شد.
درخواست نامگذاری اهالی کوچه بی‌نام واقع خیابان شهید فاتح، کوی شهید جواد شجاعی به نام «شهید ابراهیم لطفی» تصویب شد.
همچنین زمین فوتبال واقع در منطقه ۴ روبروی فرودگاه به نام شهدای هوانیروز، نامگذاری شد.
علی نوای باغبان رئیس کمیسبون برنامه و بودجه شورا تغییر نام معابر به اسامی شهدای والامقام را مورد استقبال شورای انقلابی دانست و گفت: عملکرد این تغییر نام به نام شهدای عزیز، به مراجع علاقمند و دستگاه‌های مربوطه و همچنین عموم شهروندان اطلاع رسانی شود.
حجت الاسلام والمسلمین رسول برگی عضو شورای اسلامی شهر نبریز در این جلسه تشریح کرد: با توجه به نامگذاری ۳۱ اردیبهشت به نام روز اهدای عضو و تلاش‌های شهید حاج رسول زارع‌زاده در این حیطه، خواهشمندم در انتخاب نام معابر و اماکن، نامگذاری‌ای به نام ایشان انجام شود.
در این بین سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز نیز خواستار نامگذاری سالن‌های ورزشی جدیدالاحداث به نام ورزشکاران شهید و همچنین ورزشکاران شاخص شهر شد.
یاسین بجانی افزود: برخی اسطوره‌های ورزشی با وجود تلاش‌های بسیار در حوزه ورزش و سلامتی، گمنام مانده‌اند و با این اقدام به نوعی از زحمات آنها قدردانی می‌شود.
نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه با قدردانی از کمیته نامگذاری معابر، خاطرنشان کرد: با سیستم جدید راه اندازی شده تمام شهروندان می توانند پیشنهادات خود مبنی بر نامگذاری معابر را ارائه دهند.
روح الله دهقان نژاد تاکید کرد: برخلاف برخی ادعاها در خصوص مخالفت شورا با انتخاب اسامی ترکی برای معابر، مانعی در این خصوص وجود ندارد و در صورت پیشنهاد می توانیم از نام‌های ترکی استفاده کنیم.
وی افزود: در دوره فعلی مدیریت شهری نام هیچ شهیدی از معابر و محلات حذف نشده است و توجه کمیته نامگذاری به اسامی شهدا و ایثارگران قابل تقدیر است.
مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تبریز نیز در این جلسه با اشاره به اطلاع رسانی عمومی تمام مصوبات کمیته نامگذاری گفت: نماینده بنیاد شهید نیز عضو کمیته نامگذاری بوده و از روند نامگذاری های جدید اطلاع دارند.
مهدی حافظ زاده همچنین از راه‌اندازی سامانه‌ای در راستای شفاف‌سازی خبر داد و افزود: سامانه منام (مدیریت معابر و اماکن شهری) در تبریز راه اندازی شده و پس از ارایه آموزش های لازم به مدیران امور ارتباطات و معاونین ترافیک و حمل‌ونقل مناطق دهگانه بعد از این هرگونه تغییر و یا درخواست نامگداری از این طریق انجام می‌شود.
انتهای پیام/
تسریع اجرای پروژه‌های عمرانی تبریز در سال گذشته بی‌سابقه بود خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار