مدیرعامل توانیر خبر داد:

آغاز تجارت برق بین ایران و ترکیه

1403/02/28 - 21:08 - کد خبر: 113302 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از آغاز تجارت برق بین ایران و ترکیه خبر داد و اعلام کرد: تجارت برق بین دو کشور با ۱۰۰ مگاوات آغاز و در کوتاه‌ترین زمان به حدود ۵۰۰ مگاوات برسد.

به گزارش نصر، مصطفی رجبی مشهدی در صفحه خودش در فضای مجازی با اشاره به دیدارش با وزیر انرژی و منابع طبیعی کشور ترکیه در آنکارا، نوشت: طرفین بر لزوم نهایی‌سازی تجارت برق بین دو کشور تاکید کردند و مقرر شد تبادل برق بین دو کشور در اسرع وقت وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود.
وی ادامه داد: با هدف توسعه مناسبات دو کشور در حوزه برق و انرژی نشستی در وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه در آنکارا برگزار و طی آن در خصوص توسعه ظرفیت‌های تبادل برق و تصمیم بر شروع تجارت برق بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد.
مدیرعامل توانیر افزود: با توجه به احداث و تکمیل پست HVDC BTB وان ترکیه و ظرفیت ۵۰۰ مگاواتی آن، مقرر شد در سریع‌ترین زمان ممکن تبادل برق با هدف تامین پیک برق دو کشور از طریق پست مذکور عملیاتی شود.
رجبی مشهدی پیش‌بینی کرد: تجارت برق بین ایران و ترکیه با ۱۰۰ مگاوات آغاز و در کوتاه‌ترین زمان به حدود ۵۰۰ مگاوات برسد.
بر اساس اعلام وی، این تجارت با هدف پیک سایی شبکه برق دو کشور منافع سرشار و حائز اهمیتی برای هر ایران و ترکیه به دنبال خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، روزهای اخیر هیاتی از صنعت برق کشورمان برای دیدار با مدیران برق ترکیه به این کشور سفر کرده است.
انتهای پیام/
آغاز تجارت برق بین ایران و ترکیه خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار