وزیر نیرو اعلام کرد:

ایجاد تقاضا برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با راه‌اندازی تابلوی سبز بورس

1403/02/24 - 14:18 - کد خبر: 113044 نسخه چاپی

نصر: وزیر نیرو گفت: مهم‌ترین کاری که در حوزه نیروگاه‌های تجدیدپذیر باید انجام می‌دادیم، ایجاد تقاضا برای ساخت نیروگاه بود که با تعیین نرخ و ایجاد تابلوی سبز، انجام شد.

به گزارش نصر، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در خصوص توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور ادامه داد: قانون‌گذار پیش‌بینی کرده است که بخشی از مصارف صنایع باید از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر باشد.
وی افزود: دولت نیز در شورای‌عالی انرژی مصوب کرده است که ۲۰ درصد مصارف آتی ادارات باید از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر انجام شود.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تابع این تقاضا، بر اساس مصوبات شورای‌عالی اقتصاد مجوز ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه صادر شده و قرارداد آن‌ها منعقد شده است که بخش اندکی از آن به بهره‌برداری رسیده و بخش دیگر نیز در مسیر اجرا و بهره‌برداری است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته خردادماه تابلوی سبز برق در بورس انرژی راه‌اندازی شد.
با راه‌اندازی تابلوی معاملات برق سبز در بورس انرژی از ابتدای خرداد ۱۴۰۲ تا پایان اسفندماه ۱۴۰۲ در مجموع بیش از ۲۶۸ میلیون کیلووات‌ساعت انرژی تولیدی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر باارزش حدود ۶۲۸ میلیارد تومان معامله شده است.
همچنین امسال بر اساس گزارش مدیریت شبکه برق ایران ارزش معاملات برق در بورس انرژی در پایان هفته سوم اردیبهشت از زمان آغاز فعالیت شرکت‌های توزیع برق در این بازار، به ۹۱۰۶ میلیارد ریال رسید.
بیست بهمن سال گذشته نیز در همین رابطه محرابیان گفت: در حال حاضر با راه‌اندازی تابلوی سبز بورس و ایجاد جذابیت لازم در حوزه تولید برق انرژی‌های تجدیدپذیر شاهد این هستیم که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برق تجدیدپذیر در یک فضای عادلانه با هم دادوستد می‌کنند و در همین راستا جذابیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه فراهم شده است.
وزیر نیرو درباره برنامه‌های وزارت نیرو برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و توانمندی‌های ایران در این حوزه ادامه داد: وزارت نیرو در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر برنامه جامع و کاملی دارد که باهدف توسعه این نوع انرژی در کشور و رفع ناترازی برق طراحی شده است.
محرابیان خاطرنشان کرد: باتوجه‌به اینکه ظرفیت‌های زیست‌محیطی کشور اجازه توسعه بیش از حد نیروگاه‌های فسیلی را به ما نمی‌دهد، حرکت به سمت انرژی‌های پاک آن هم با استفاده از توان مهندسی داخلی اجتناب‌ناپذیر است.
وی افزود: در حال حاضر همه‌دانش فنی ساخت نیروگاه‌های خورشیدی از صفر تا صد بومی‌سازی شده است و به‌عنوان نمونه اکنون کارخانه‌ای در شهرستان خمین داریم که از مواد اولیه تا نیروگاه خورشیدی را در داخل تولید می‌کند.
انتهای پیام/
ایجاد تقاضا برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با راه‌اندازی تابلوی سبز بورس خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار