مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی؛

تراز آبی دریاچه ارومیه ۱۵ سانتی متر افزایش یافت

1403/02/18 - 10:24 - کد خبر: 112652 نسخه چاپی

نصر: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اعلام اینکه دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ سانتی‌متر افزایش تراز دارد، گفت: اکنون این تراز به ۱۲۷۰.۵۸ که سال گذشته این تراز ۱۲۷۰.۴۳ سانتی‌متر بوده است.

به گزارش نصر، شهنام اشتری روز سه شنبه در گفت و گویی پس از بازدید میدانی از وضعیت تراز آبی دریاچه ارومیه و میزان تحقق حقابه این دریاچه، اظهار کرد: افزایش تراز بهبود نسبی شرایط آبی این دریاچه را نشان می‌دهد که وسعت فعلی آن به ۲۵۴.۷ کیلومتر مربع افزایش یافته در حالی که سال گذشته در این زمان ۱۵۵۷.۵۸ کیلومتر مربع بوده است.
وی افزود: حجم فعلی دریاچه ارومیه به دو میلیارد و ۵۲ میلیون متر مکعب رسیده است که سال قبل در چنین روزی دو  میلیارد و ۶ میلیون متر مکعب گزارش شده بود.
وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با ورود جریانات بارش های اخیر شاهد بهبود هرچه بیشتر وضعیت آبی دریاچه و تامین قسمتی از حقابه زیست محیطی آن باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری و هم افزایی ادارات متولی و مشارکت عموم مردم و به خصوص جوامع محلی حاشیه دریاچه با انجام اقدامات اولویت دار برنامه ریزی شده برای نجات دریاچه ارومیه، شاهد بهبود هرچه بیشتر وضعیت دریاچه ارومیه باشیم.
به گزارش ایرنا، حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومترمربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است که روند خشکیدن و کاهش تراز آبی آن از اواخر دهه ۷۰ آغاز شده و سالانه ارتفاع آن حدود ۴۰ سانتی متر کاهش یافته است.
اردیبهشت سال گذشته ۹ راهبرد جدید برای تسریع در نجات این پهنه آبی و استمرار روند فعلی با ۲۳هزار میلیارد ریال اعتبار تصویب شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است به تراز اکولوژیک خود برسد این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد.
انتهای پیام/
تراز آبی دریاچه ارومیه ۱۵ سانتی متر افزایش یافت خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار