رئیس جمهور؛

مدیران اجازه ندهند هیچ کارخانه‌ای تعطیل شود

1403/02/11 - 13:27 - کد خبر: 112320 نسخه چاپی

نصر: رئیس‌جمهور بیان کرد: بسیاری از کارخانه‌ها و تولیدی‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل به چرخه تولید بازگشته‌اند و به همه مدیران تاکید کرده‌ام که اجازه ندهند هیچ کارخانه‌ای تعطیل شود.

به گزارش نصر، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه، 11 اردیبهشت) در جشنواره ملی امتنان از کارگران گروه‌های کار و واحدهای نمونه که در ایران خودرو دیزل برگزار شد، اظهار کرد: روز کارگر یک روز و یک نماد برای توجه به مسئله کار و کارگر است.وی افزود: البته این توجه باید در تمام ایام سال وجود داشته باشد و تمام هفته‌ها و ماه‌ها باید توجه به کار و کارگر شود. اما، این روز و این ایام بیشتر موضوع کار و کارگر مورد توجه محافل کارگری، رسانه‌ای و در سطح کشور مورد توجه همگان قرار دارد.
رئیسی، برگزاری این مراسم پس از دیدار کارگران با رهبر معظم انقلاب را فرصتی مغتنم برای اطلاع و پیگیری از منویات و رهنمودهای ایشان نسبت به موضوع کار و کارگران و تلاش در جهت تمهید ساز و کارهای اجرای این رهنمودها دانست.
رئیس جمهور با اشاره به برگزاری این مراسم در کارخانه‌ای بزرگ که محصولاتی قابل عرضه برای بازارهای داخلی و خارجی دارد، محصولات تولید شده در این کارخانه را گواه توانایی و تلاش کارگران و مهندسان و نیز نشان‌دهنده وجود توانمندی در کشور برای انجام کارهای بزرگ دانست و گفت: البته نباید به همین میزان بسنده کرد.
رئیسی دستاورد دیگر تلاش‌ها و تولیدات این کارخانه و دیگر واحدهای تولیدی کشور را امیدآفرینی با وجود تحریم‌ها و فشارها و برخی کاستی‌ها توصیف کرد که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بوده است و افزود: مسئله امیدآفرینی به تعبیری ترجمان همان شعار ارزشمند «ما پای کار ایران هستیم» شما کارگران عزیز و محترم است که با روحیه ارزشمندتان همانطور که دشمن را در عرصه‌های مختلف ناکام گذاشتید در عرصه اقتصادی نیز ناکام گذاشتید و خواهید گذاشت.
رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت به عمل آمدن همه حمایت‌های حقوقی، مالی و اجتماعی از کار و کارگر در جهت ارتقای کیفی و کمی روزانه تولید اظهار کرد: ملت ایران و کارگران ما نشان داده‌اند که می‌توانند تولیداتی داشته باشند که کیفیت آن از همه استانداردهای ضروری و جهانی بالاتر باشد، چنانکه در سفر اخیر ما به سریلانکا مهندسان و متخصصان سریلانکایی تاکید داشتند که کار متخصصان ایرانی در ساخت سد و نیروگاه در آن کشور از نظر فناوری و علم‌پایه بودن کاملا به‌روز و حتی بی‌نظیر بوده و برای اولین بار در منطقه کاری با این سطح از تکنولوژی اجرا شده است.
رئیسی با تجلیل از توانمندی‌ها و تلاش‌های کارگران و متخصصان ایرانی تصریح کرد: یکی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب شناسایی و تقویت کارگران نخبه کشور است. چنان‌که وزیر محترم کار گفت، این وزارتخانه برنامه‌ای را برای شناسایی و حمایت از کارگران نخبه و نخبگی در جامعه کارگری و کشف و پرورش ایده‌هایی که در محیط کاری متولد شده‌اند اجرا کرده تا هم نخبگی در میان کارگران مورد حمایت و تشویق قرار گیرد و هم ایده‌های مفید خلق شده در این محیط تقویت شده و در مسیر اجرا قرار گیرند.
توجه به فرهنگ کار نکته مهم بعدی مطرح در سخنان رئیس جمهور بود که در توضیح آن خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس جامعه کارگری با تلاش‌ها و ایده‌های خلاقانه خود بسیاری از نیازهای جبهه‌ها را تامین و کشور را از بیگانگان بی‌نیاز کرد. امروز هم یک جنگ اقتصادی تمام عیار به کشور تحمیل شده که به‌حمدالله تاکنون کشور و جوان‌ها و کارآفرینان و کارگران شریف ما در این عرصه خوش درخشیده و همچنان که در جنگ نظامی به دشمن سیلی زدند، در جنگ اقتصادی نیز جانانه در مقابل دشمن ایستاده‌اند.
رئیسی با اشاره به اینکه دشمنان تصور می‌کردند با تحریم و تهدید می‌توانند ملت ایران را متوقف کنند، گفت: دشمن امروز مشاهده می‌کند که ایران اسلامی با وجود همه فشارها رشد اقتصادی، تولید، نوآوری و خلاقیت‌های فناورانه دارد و فقط در زمینه صادرات محصولات دانش‌بنیان به رکورد بالای دو  میلیارد دلار دست یافته است؛ اینها نتیجه تلاش‌های شما کارگران و متخصصان کشور است که ثابت کردید پای کار هستید و این حقا شایسته قدردانی است.
«تصویب لایحه ارتقای امنیت و ثبات شغلی در دولت و پیگیری به نتیجه رسیدن هر چه سریع‌تر آن»، «موفقیت در افزایش آمار ایجاد اشتغال به ویژه ایجاد فرصت‌های شغلی متناسب برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی»، «پیگیری بیمه کارگران ساختمانی» و «ضرورت مهارت‌افزایی کارگران» از دیگر موضوعاتی بود که رئیس جمهور در این مراسم به آن‌ها اشاره کرد.
رئیسی همچنین با تاکید بر توجه ویژه بانک‌ها به پرداخت تسهیلات اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان از اعلام آمادگی بانک رفاه کارگران برای تامین و پرداخت تسهیلات مسکن کارگری خبر داد و افزود: سهم مسکن بخش عمده‌ای از هزینه خانوارها را به خود اختصاص داده و از این جهت دولت بنا دارد با بهره‌گیری از امکانات موجود در کشور از جمله واگذاری زمین بخش قابل توجهی از این مشکل و دغدغه خانواده‌ها را حل کند.
رئیس جمهور از همه مدیران شرکت‌ها، کارخانجات وکارگاه‌ها خواست با فعال‌سازی تعاونی‌های مسکن در حوزه کارگری و هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی رفع مشکل مسکن کارگران را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهند به نحوی که در روز کارگر سال آینده بتوان اعلام نمود که با گام‌های برداشته شده در این زمینه بخش مهمی از مشکل مسکن کارگران مرتفع شده است.
رئیسی در پایان همچنین با اشاره به اهتمام ویژه دولت به امر تولید و اشتغال، به احیای بیش از هشت هزار واحد تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در دولت مردمی و بازگشت به کار هزاران کارگر بیکار شده اشاره و به همه مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد به هیچ عنوان اجازه تعطیلی هیچ کارخانه و واحد تولیدی با هر دلیل و بهانه‌ای را ندهند.
انتهای پیام/
مدیران اجازه ندهند هیچ کارخانه‌ای تعطیل شود خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار