رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح:

نام خلیج فارس جعل‌شدنی نیست/جلوی شیطنت واحدهای سیاسی نوپدید را می‌گیریم

1403/02/10 - 12:08 - کد خبر: 112248 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان اینکه بیش از دو هزار و ۵۰۰ سال در اسناد تجاری، تاریخی، کتیبه‌ها و نوشته‌ها نام خلیج فارس تکرار شده و جعل شدنی نیست، گفت: با برگزاری نشست‌های مختلف در مقابل شیطنت‌های برخی واحدهای سیاسی نوپدید می‌ایستیم.

به گزارش نصر، امیر سرتیپ دوم مجید فخری روز دوشنبه - ۱۰ اردیبهشت ماه - در همایش بزرگداشت روز ملی خلیج فارس که در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت روز ملی خلیج فارس اظهار داشت: امروز برای گرامیداشت روز ملی خلیج فارس گرد هم جمع شده ایم که البته از نظر اسناد تاریخی، حقوقی و موضوعات مختلف ملی این روز نیاز به بیان ندارد زیرا در طول تاریخ ایران این نام ثبت شده و نیاز به جست و جوی مجدد برای نام تاریخی خلیج فارس نیست.
وی افزود: یک سری واحدهای سیاسی نوپدید در دهه‌های اخیر مسائلی را در مورد خلیج فارس مطرح کرده اند لذا از سال ۱۳۸۴ همراه با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت شد.
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان اینکه هر ساله دستگاه‌های مختلفی این روز را گرامی می‌دارند، عنوان کرد: وزارت دفاع در راستای دیپلماسی دفاعی این موضوع را در زمره اهداف خود قرار داده و وزیر دفاع نیز این موضوع را به سازمان جغرافیایی نیروی‌های مسلح واگذار کرده است و این سازمان هرساله برنامه‌های متنوعی در خصوص بزرگداشت روز ملی خلیج‌فارس برگزار می کند.
سرتیپ فخری با تاکید بر اینکه روز ملی خلیج فارس باید بزرگ تر و در سطح ملی برگزار شود، خاطرنشان کرد: با هماهنگی سازمان های مختلف تصمیم گرفتیم این روز را در راستای ملی برگزار کنیم تا به گوش همه جهانیان برسد و لذا امروز که این برنامه برگزار شده است ۲۵ نهاد و دستگاه حضور دارند.
وی با بیان که موضوعات حوزه خلیج فارس را به چند وجه تقسیم کرده‌ایم، افزود: در راستای دیپلماسی دفاعی، نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه و فرماندهی دریابانی فراجا همکاری داشته اند.
وی ادامه داد: در حوزه دیپلماسی حقوقی، وزارت امور خارجه کشور حضور جدی داشته‌، در حوزه دیپلماسی علمی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، سازمان هواشناسی و مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و اتاق ایران نیز همکاری داشته اند.
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح بیان کرد: در حوزه دیپلماسی فرهنگی پژوهشکده حج و زیارت، شهرداری تهران و فرهنگسرای اندیشه پای کار آمدند و این وفاق رقم خورد.
سرتیپ فخری تصریح کرد: این مساله کمک کرده است تا بتوانیم نشست های تخصصی مختلف در سازمان و دانشگاه‌ها برگزار کنیم تا از این طریق نام خلیج فارس برای جهانیان آشکار شود.
وی افزود: در سازمان ملل گروه جغرافیا وجود دارد که نام های جغرافیایی را برای کشورهای جهان تبیین می کند که در بیست و سومین جلسه‌ای که برگزار شد به طور دقیق به نام خلیج فارس اشاره و تثبیت شده است که در دنیا جای شکی را باقی نمی‌گذارد و این نام برازنده‌ترین نام برای این پیکره آبی است.
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح تاکید کرد: بیش از دو هزار و ۵۰۰ سال در اسناد تجاری، تاریخی، کتیبه‌ها و نوشته‌ها این نام تکرار شده است، بنابراین برگزاری این نشست‌ها برای جلوگیری از شیطنت های برخی واحدهای سیاسی نوپدید و کشورهای ساحلی جنوب است.
سرتیپ فخری گفت: این وفاق و همدلی در بین تمامی ایرانیان وجود دارد و با این انسجام، اقتدار و هماهنگی هرگز کسی نخواهد توانست از امروز تا آینده تاریخ، نام خلیج فارس را جعل و نام دیگری بر این پیکره قرار دهد.
در این نشست پیام امیرسرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مورد روز ملی خلیج فارس قرائت شد.
 انتهای پیام/
نام خلیج فارس جعل‌شدنی نیست/جلوی شیطنت واحدهای سیاسی نوپدید را می‌گیریم خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار