مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی:

وزارت کشور بر اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ تاکید دارد

1403/02/09 - 16:46 - کد خبر: 112217 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی گفت: وزارت کشور بر اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ تاکید دارد.

به گزارش نصر، مرتضی موحدنیا ظهر یک شنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان با اشاره به طرح شهرداری تبریز برای حذف سطل‌های زباله و جمع‌آوری زباله از درب منازل، گفت: این طرح به دلیل هزینه‌ها و تبعات آن، نیازمند بازنگری و کار کارشناسی بیشتر است و از شهرداری می‌خواهیم که بر اجرای آن اصرار نداشته باشد.
وی با اشاره به مخالفت اعضای این کارگروه با تصمیم شهرداری، گفت: مدیریت پسماندهای شهری با شهرداری است و شهرداری باید در این زمینه پاسخگو باشد؛ اما اظهار نظر اعضا نیز در راستای کمک به شهرداری برای اتخاذ یک تصمیم درست و منطبق با منافع مردم است.
وی با اشاره به اقدامات ارزشمند دستگاه‌های عضو این کارگروه در سال گذشته، گفت: موضوعات اساسی برای سال جدید مشخص و اولویت‌بندی شود و هر دستگاه به وظایف خود عمل کند.
موحدنیا بر فرهنگ‌سازی درخصوص تفکیک زباله از مبدأ تاکید کرد و گفت: هرگونه هزینه و سرمایه‌گذاری در این زمینه، در راستای حفاظت از محیط زیست است که باید با روش‌های گوناگون از سوی متولیان امر انجام شود.
وی با اشاره به تاکید وزارت کشور بر اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ، گفت: تحقق این امر نیازمند فرهنگ‌سازی و استفاده از روش‌های مناسب است و اگر در این زمینه اقدام نکنیم در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.
موحدنیا با اشاره به اینکه کاهش مصرف پلاستیک جزو اولویت‌های امسال است، افزود: هفته زمین پاک فرصتی برای اقدامات نمادین در راستای فرهنگ‌سازی است و همه دستگاه‌ها باید برای این هفته برنامه داشته باشند.
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی همچنین بر فعال‌سازی کارگروه‌های شهرستانی مدیریت پسماند تاکید کرد و گفت: در بحث تخلیه نخاله‌های ساختمانی نیز موضوع باید به نحوی مدیریت شود که نیازی به اقدامات پلیسی و قضائی نباشد.
در این جلسه گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست درخصوص مدیریت پسماندها، گزارش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز درخصوص اجرای طرح تفکیک از مبدأ، گزارش اداره کل راهداری استان درخصوص اجرای برنامه پایش حریم جاده‌ها و اماکن بین‌راهی و گزارش شرکت شهرک‌های صنعتی استان درخصوص مدیریت پسماند در شهرک‌های صنعتی ارائه شد.
انتهای پیام/
وزارت کشور بر اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ تاکید دارد خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار