معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی:

کلزاکاران مبارزه با شته مومی را جدی بگیرند

1403/02/09 - 13:36 - کد خبر: 112200 نسخه چاپی

نصر: معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند تاکید کرد: کشاورزان کلزاکار برای مبارزه با آفت شته مومی که یکی از آفات مهم کلزا محسوب می‌شود با مشورت کارشناسان مروج پهنه نسبت به سم پاشی مزارع خود اقدام کنند.

به گزارش نصر، اسماعیل الهیاری با بیان توصیه‌هایی برای مبارزه با شته مومی در مزارع کلزا اظهار کرد: ظهور شته و خسارت آن از حاشیه مزارع کلزا شروع و به داخل مزرعه روی بوته‌ها به صورت متراکم انتشار می‌شود.
وی با بیان اینکه از اواخر فروردین‌ماه در مزارع کلزا آفات مهمی مانند شته کلزا از حاشیه مزارع کلزا آلودگی ایجاد می‌کنند، گفت: کشاورزان با توجه به حساسیت کلزا به شته بهتر است ضمن پایش مزارع با کارشناسان حفظ نباتات همکاری کنند تا در کنترل این آفت تاخیری صورت نگیرد.
وی یادآوری کرد: چنانچه در مناطق آلوده مبارزه به موقع علیه این آفت قبل از گل صورت نگیرد خسارت زیادی به مزارع کلزا در مرحله گل وارد می‌شود، بنابراین گل کلزا به خسارت شته حساس و کنترل شته مومی در این مرحله سخت است و توصیه می‌شود در زمان آلودگی به شته دور آبیاری افزایش یابد و از مصرف کودهای اوره (ازته) جدا خودداری شود.
معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند مطرح کرد: کلزا کاران باید توجه داشته باشند هنگامی که آفت شته مومی در مرحله قبل از گل در کلزا دیده می‌شود از سم کونفیدور استفاده کنند، اما بعد از مرحله گل‌دهی برای جلوگیری از ریزش گل و حفاظت از حشرات گرده افشان، سم پریمور برای مبارزه با شته مومی توصیه می‌شود.
 وی با تاکید بر اینکه حتما کشاورزان به این نکته در انتخاب سم توجه کافی را داشته باشند و به منظور مبارزه اصولی با کارشناسان حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مشورت کنند، خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۰ هکتار از مزارع کلزای شهرستان به صورت لکه‌ای علیه شته مومی سم‌پاشی شده است.
انتهای پیام/
کلزاکاران مبارزه با شته مومی را جدی بگیرند خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار