معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور مطرح کرد:

جدیت ایران و آذربایجان برای ساخت پایانه کلاله - آغبند

1403/02/07 - 16:30 - کد خبر: 112085 نسخه چاپی

نصر: معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای ساخت پایانه مرزی کلاله - آغبند مصمم بوده و با جدیت کار را پیش می برند.

به گزارش نصر، داریوش امانی روز جمعه در بازدید از محل ساخت این پایانه در نقطه صفر مرزی ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: تقسیم کار بین دو کشور به این ترتیب است که جمهوری اسلامی ایران پایانه مرزی را احداث کرده و جمهوری آذربایجان نیز به موازات آن پل روی رودخانه ارس را می سازد.
وی با بیان اینکه فاز اول این پایانه و پل روی رودخانه در مدت یکسال ساخته خواهد شد، افزود: این طرح از اول امسال آغاز شده و در دو طرف مرز، دو همسایه با اراده کافی مصمم هستند تا در مدت معین کار را به سرانجام برسانند.
امانی با بیان اینکه برای آزاد سازی زمین و پیش بینی سایت موقت، چهارهزار میلیارد ریال هزینه در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: کل این پایانه در زمینی به مساحت ۱۹ هکتار ایجاد خواهد شد که در فاز اول هشت هکتار در حال آماده سازی است.
رئیس سازمان راهداری کشور گفت: این طرح در قالب شبکه بزرگراهی ایران راه با هدف افزایش ترانزیت اجرا می شود و در این زمینه قرار است جاده نوردوز به کلاله را نیز چهاربانده کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرارداد اولیه با پیمانکار برای چهاربانده کردن این مسیر ۱۰۷ کیلومتری حدود پنج هزار میلیارد تومان است، افزود: پیش بینی می شود پس از ساخت گذرگاه ارس و پایانه مرزی کلاله - اغبند، بخش زیادی از ترانزیت کشور همسایه جمهوری آذربایجان از این مسیر اتفاق بیفتد.
در نشست مهر ماه سال ۱۴۰۲ روسای کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان صورت جلسه اجرایی شروع عملیات پل آغبند برای تعیین جزییات اجرایی و صورت جلسه اجرایی عبور مسیر ریلی از خاک ایران در احداث کریدور ریلی ارس امضا شد که بر اساس آن، پلی برای خط آهن بر روی رود ارس با سرمایه‌گذاری طرف آذربایجانی ساخته خواهد شد. این پل به موازات پل آغبند که مسیر خودرویی بر روی رود ارس است، احداث می‌شود.
انتهای پیام/
جدیت ایران و آذربایجان برای ساخت پایانه کلاله - آغبند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار