رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان خبر داد:

هشدار بارش تگرگ در آذربایجان‌شرقی

1403/02/02 - 11:16 - کد خبر: 111776 نسخه چاپی

نصر: رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از امروز تا عصر سه شنبه، بارش رگبار باران و در نواحی مستعد تگرگ استان را فرا می‌گیرد.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی، در این مدت گذر امواج تراز میانی جو و شرایط فصلی و محلی موجب افزایش ابر، وزش باد گاهی به نسبت شدید و احتمال گرد و خاک در استان می شود.
وی اظهار کرد: در نیمه شمالی و شرقی استان بارش رگبار باران، پدیده آذرخش و در نواحی مستعد و مناطق مرتفع و کوهستانی بارش برف، پدیده مه و غبار محلی دور از انتظار نیست.
رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه احتمال دارد شرایط فصلی و محلی، بارش ها را تشدید کند، گفت: احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن رواناب، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها وجود دارد بنابراین مردم از اتراق در حریم رودخانه ها و مسیل ها و انجام فعالیت های کوهنوردی خودداری کنند.
امیدفر، با بیان اینکه مردم برای پیشگیری از برخورد آذرخش، در روزهای بارانی از رفتن به ارتفاعات و قرار گرفتن در زیر درختان در فضای باز خودداری کنند، ادامه داد: در این بازه زمانی تغییرات قابل ملاحظه دمایی پیش بینی نمی شود و از روز چهارشنبه تا پایان هفته جوی به نسبت پایدار در استان حاکم می شود.
وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته جلفا با دمای ۳۱ درجه سانتی گراد و ورزقان با سه درجه بالای صفر به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در این مدت در گرمترین زمان به ۲۵ درجه و در خنک ترین زمان به ۱۱ درجه بالای صفر رسید.
امیدفر، افزود: دمای فعلی تبریز (۱۰ و ۱۵ دقیقه) ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت سه درجه کاهش یافته است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
آذربایجان شرقی همواره زیر تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
هشدار بارش تگرگ در آذربایجان‌شرقی خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار