مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی؛

۵۱.۵ درصد از واحدهای مسکن روستایی آذربایجان‌شرقی مقاوم‌سازی شد

1403/01/27 - 15:30 - کد خبر: 111464 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: ۵۱.۵ درصد از ۳۰۵ هزار واحد مسکن روستایی دارای سکنه استان مقاوم‌سازی شد.

به گزارش نصر، «حجت الله سروری»، روز دوشنبه به مناسبت گرامیداشت سالروز تاسیس بنیاد مسکن و دهه حساب ۱۰۰ امام (ره) در نشست خبری با خبرنگاران افزود: تاکنون ۱۵۷ هزار واحد مسکن استان با همراهی بانک های عامل و اعطای وام مسکن روستایی، مقاوم سازی شده است.
وی با بیان اینکه سهمیه سالانه مقاوم سازی استان تا سال ۱۴۰۲ حدود ۱۲ هزار واحد بود، اظهار کرد: این سهمیه از سال گذشته افزایش یافته و با احتساب پرداخت وام متمم، به ۲۰ هزار واحد رسیده است.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: از سهیمه سال ۱۴۰۱ مقاوم سازی واحدهای مسکن روستایی استان که در سال ۱۴۰۲ اجرا می شود، یک هزار و ۱۶۰ واحد برای دریافت وام به بانک های عامل معرفی شده و عملیات عمرانی آن ها آغاز است.
سروری، با اشاره به اختصاص وام متمم برای هشت هزار واحد مسکن روستایی استان، ادامه داد: وام های مقاوم سازی مسکن روستایی تا سال گذشته دو میلیارد ریال با سود پنج درصد بود که امسال به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.
وی یادآور شد: از سهیمه سال ۱۴۰۲ برای مقاوم سازی ۲۰ هزار واحد در استان، تمامی واحدهای مربوط به وام متمم (هشت هزار واحد) به بانک های عامل معرفی شده اند و از ۱۲ هزار واحد باقی مانده حدود ۶ هزار واحد به بانک ها معرفی شده و بقیه نیز در مرحله معرفی به بانک ها هستند.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی از ساکنان روستاهای استان خواست برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی خود به بنیاد مسکن مراجعه کنند.
سروری با بیان اینکه در صورت استقبال روستاییان می توان طرح مقاوم سازی مسکن روستایی را با ظرفیت بیشتری در استان اجرا کرد، افزود: با ادامه روند کنونی مقاوم سازی واحدهای مسکن روستایی استان، پیش بینی می شود تا سال ۱۴۱۰ همه واحدهای مسکونی روستایی مقاوم سازی شود و در استان مسکن غیرمقاوم وجود نداشته باشد.
طرح هادی در دو هزار روستای آذربایجان شرقی اجرا شد
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تمامی فعالیت های این بنیاد مردم محور است و با مشارکت آنان اجرا می شود، گفت: حمایت و همراهی روستاییان در اجرای طرح های بنیاد مسکن نقش بسزایی ایفا می کند.
سروری، با تاکید بر اینکه فلسفه وجودی این بنیاد تامین مسکن افراد نیازمند و عمران و آبادی روستاها است، ادامه داد: از زمان تاسیس این بنیاد تاکنون، از مجموع دو هزار و ۷۰۰ روستای استان، طرح هادی در بیش از دو هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و دارای سکنه مطالعه شده است.
وی با تاکید بر اینکه طرح هادی به عنوان نقشه راه ۱۰ سال آینده توسعه روستاها بر اساس نقشه و ضوابط تهیه شده است، یادآور شد: اجرای این طرح از اهمیت ویژه ای در عمران و آبادی روستاها برخوردار است.
۸۵ درصد از واحدهای مسکونی روستایی آذربایجان شرقی سنددار شد
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: از مجموع ۳۳۲ هزار واحد مسکن روستایی استان، ۸۵ درصد از این واحدها سنددار شده و این استان در این زمینه از میانگین کشوری بالاتر است.
سروری، با اشاره به طرح دولت برای تبدیل اسناد دفترچه ای به اسناد تک برگی در قالب کاداست، افزود: این طرح با همکاری اداره کل ثبت و اسناد املاک در استان اجرا می شود و برای جبران عقب ماندگی در صدور اسناد تک برگی واحدهای مسکونی روستایی، مراجعه خانه به خانه در روستاها انجام می شود.
وی اظهار کرد: تعویض دفترچه های ملکی به اسناد تک برگی در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت استان از برنامه های اولویت دار این بنیاد در استان است.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۱ فروردین سال ۱۳۵۸ به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران به منظور تأمین مسکن محرومان و متولی توسعه و عمران روستاهای کشور و ساخت واحدهای مسکونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت تشکیل شده است.
انتهای پیام/
۵۱.۵ درصد از واحدهای مسکن روستایی آذربایجان‌شرقی مقاوم‌سازی شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار