مناطق ممنوعه کوه نوردی آذربایجان شرقی اعلام شد

1403/01/25 - 18:22 - کد خبر: 111338 نسخه چاپی

نصر: باشگاه ها و کوه نوردان از ورود بدون مجوز به قلل کمتال، جانوارداغی و دره های پارک ملی ارسباران خودداری کنند.

به گزارش نصر، میر علی آقاسیدی با بیان اینکه فصل بهار مصادف است با فصل زادآوری حیات وحش و لزوم حفط آرامش محیط کوهستان ها افزود: انتظار داریم باشگاه های کوه نوردی در راستای تحقق شعار کوه نوردان دیدبانان کوهستان عمل و همکاری شایسته ایی با هیئت انجام دهند.
آقاسیدی با اشاره به ابلاغیه اداره کل حفاظت محیط زیست در مورد مناطق حفاظت شده گفت:با توجه به حساسیت های موجود در زیستگاه های حساس استان در این فصل که اکثرا مسیرهای مورد استقبال کوه نوردان نیز است مقرر گردید با هماهنگی های بعمل آمده تا پایان خرداد فقط از مسیرهای مشخص شده و مطابق با ظرفیت برد مناطق مورد نظر مجوز ورود و صعود صادر شود و یگان حفاظت محیط زیست از هر نوع ورود خودسرانه ممانعت بعمل خواهد آورد.
داوود غنی پور معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هم در این مورد خاطرنشان کرد: قله کمتال ( مسیر تخته بولاغی) قله جاناوار و منطقه یای قاری از مسیر عمومی و اعلام شده توسط هیئت کوه نوردی و دره های پارک ملی با کسب مجوز امکان صعود و پیمایش دارند.
وی افزود:باشگاه های استان در صورت تمایل به حضور در مناطق یاد شده می بایست سریعا درخواست کتبی خود را همراه با تعداد اعضای خود به هیئت کوه نوردی استان ارائه و نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.
مسسئول کمیته حفظ محیط زیست کوهستان هیئت کوه نوردی به دیگر ضوابط ورود به این مناطق اشاره کرد و تصریح کرد: همراه داشتن هر گونه دستگاه های  صوتی به مناطق ممنوع بوده و شایسته است کوه نوردان از آواز خواندن با صدای بلند به جهت ایجاد استرس به حیات وحش خودداری نمایند . همچنین هر برپایی اجاغ آتش، برداشت گونه های گیاهی و نیز نزدیک شدن به حیوانات و نوزادان آن ها در صورت رویارویی ممنوع بوده و بهتر است با ترک سریع محیط کمک حال محیط بانان حمتکش منطقه باشند و در صورت مشاهده هر نوع اقدام غیر قانونی و یا حضور شکارچی در محل موضوع را به محیط بانان حاضر در منطقه اطلاع و یا با شماره تلفن 1540 تماس حاصل نمایند.
انتهای پیام/
مناطق ممنوعه کوه نوردی آذربایجان شرقی اعلام شد حمیدرضا سامبرانی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار