دبیر کمیته شیر مدارس:

۱۶۰ میلیون پاکت شیر در مدارس توزیع شد/ ۱۵ نوبت دیگر تا پایان سال تحصیلی

1403/01/25 - 13:58 - کد خبر: 111319 نسخه چاپی

نصر: دبیر کمیته شیر مدارس گفت: سال گذشته ۱۶۰ میلیون پاکت شیر در میان ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی و استثنایی مدارس دولتی توزیع و یک همت اعتبار برای این موضوع تامین شد.

به گزارش نصر، حسین اسدالهی درباره توزیع شیر در مدارس ابتدایی اظهارکرد: نتیجه مستقیم طرح شیر مدرسه بر بهبود تغذیه و تامین غذای کامل دانش‌آموزان از سال ۱۳۸۴ در آموزش و پرورش اجرا شده است.
وی افزود: این طرح در سال ۹۴-۹۵ با وقفه‌ای روبه‌رو شد اما امسال دستور مستقیم رئیس جمهور این طرح با وجود موانعی مانند تامین پاکت شیر به دلیل فراداما استریل بودن شیرها احیا شد.
دبیر کمیته شیر مدارس ادامه داد: آموزش و پرورش از ۲۳ مهر آمادگی توزیع شیر را داشت، اما به دلیل آمادگی نداشتن شرکت‌های لبنی این موضوع به اول آبان موکول شد چراکه تهیه و توزیع با آموزش و پرورش و تامین شیر با شرکت‌هاست و مشکلی در منابع مالی و اجرا نداشتیم.

اولویت توزیع شیر مدرسه با مناطق کمتر برخوردار
اسدالهی یادآورشد: سال گذشته ۱۶۰ میلیون پاکت شیر در میان ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی و استثنایی مدارس دولتی توزیع شد که مورد حادی در حوزه سلامت دانش‌آموزان وجود نداشت و اگر هم مشکلی در این خصوص ایجاد شده به دلیل حساسیت فرد به شیر بوده است.
وی عنوان کرد: میانگین توزیع در کشور ۲۰ نوبت است، با این تبصره که مناطق شمالی تهران یعنی مناطق یک، دو، سه، چهار، شش که تمکن مالی بهتری دارند، آخرین مناطق تحت پوشش این طرح بودند.
دبیر کمیته شیر مدارس با بیان اینکه اولویت اول این طرح استان‌های کم‌برخوردار مانند سیستان و بلوچستان و کرمان بود، اظهار کرد: اگر این مناطق شمالی تهران را کنار بگذاریم، میانگین توزیع پیش از عید ۱۴۰۳ ، ۲۸ نوبت شیر به صورت میانگین بوده است.

توزیع ۱۵ نوبت شیر تا پایان اردیبهشت
اسدالهی ادامه داد: توزیع شیر در نیمه دوم سال تحصیلی یعنی پس از عید و حتی در ماه مبارک رمضان هم انجام شده و شیر در زنگ‌های آخر میان دانش‌آموزان توزیع شده که با خود به منزل ببرند. همچنین توزیع ۱۵ نوبت دیگر را هم تا پایان اردیبهشت شاهد هستیم و در ایام امتحانات هم شیر توزیع می‌شود چراکه در ایام امتحانات هم به دلیل مطالعه به تغذیه کامل نیاز دارند. در واقع تا آخرین روزی که مدارس دایر هستند، توزیع شیر داریم.
وی ادامه داد: تلاش این است که بتوانیم به صورت میانگین ۵۲ نوبت شیر فرادمای ۲۳۰ سی سی در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.

توزیع شیر برای دانش‌آموزان متوسطه اول از مهر
دبیر کمیته شیر مدارس با بیان اینکه توزیع شیر از مهر برای دانش آموزان متوسطه اول هم انجام می‌شود، گفت: با توجه به اینکه این طرح در برنامه هفتم آمده و دولت هم موظف است، از مهر شاهد همزمان نواخته شدن زنگ مهر با زنگ شیر خواهیم بود.
اسدالهی افزود: هر استانی که طرح توزیع شیر مدارس را آغاز کرد، مراسم نمادین زنگ شیر داشته، بطور مثال در تهران روزهای یکشنبه و چهارشنبه زنگ شیر دانش‌آموزان است.
وی درباره تامین اعتبار طرح توزیع شیر مدارس اظهار کرد: کمیت و کیفیت این اعتبار در حال بررسی است و به جمع بندی نرسیدیم اما این طرح استمرار دارد، تا کنون این طرح یک همت تامین منابع مالی شده است. هرچند دولت ۴ همت اختصاص داده بود اما توان شرکت‌های لبنی به این حد نبود.

مدارس غیردولتی تقاضایی نداشتند
دبیرکمیته شیر مدارس درباره توزیع شیر در میان مدارس غیر دولتی عنوان کرد: تجربیاتی در گذشته با مدارس غیردولتی داشتیم که شیر مدرسه تحویل داده شده اما برگردانده‌اند و این مدارس یارانه جامعه مشخصی را مخاطب قرار داده است.
اسدالهی با بیان اینکه استانداردهای شیر مدرسه بسیار بیشتر و مناسب‌تر از شیر در بازار است، ادامه داد: از ابتدای سال به این مدارس اعلام کردیم که هر مدرسه‌ای شیر در اختیار می‌گذارد به ما اعلام کند تا با همان قیمت تولید شده برای مدارس دولتی برای آنها هم شیر تهیه کنیم و هزینه را از مدارس دریافت کنیم اما تا کنون هیچ مدرسه غیردولتی این تقاضا را نداشته است.
انتهای پیام/
۱۶۰ میلیون پاکت شیر در مدارس توزیع شد/ ۱۵ نوبت دیگر تا پایان سال تحصیلی خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار