رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی؛

آغاز بارش‌های رگباری در آذربایجان‌شرقی/ دمای هوای تبریز ۹ درجه کاهش یافت

1403/01/19 - 13:09 - کد خبر: 111044 نسخه چاپی

نصر: رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی از آغاز بارش های رگباری با نفوذ سامانه بارشی قوی به استان از شب گذشته خبر داد و گفت: از عصر امروز بارش‌های رگباری تشدید می‌شود.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز یکشنبه در گفت و گویی افزود: با توجه به تشدید بارش ها به ویژه عصر امروز و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته، سیلابی شدن مسیل ها، آبگرفتگی معابر درون شهری، لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای دور از انتظار نیست.
وی اظهار کرد: بر این اساس مسافران و علاقه مندان به طبیعت، از اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها، رفتن به مناطق مرتفع و کوهستانی، انجام فعالیت های کوهنوردی و پناه گرفتن در زیر درختان در زمان غرش آذرخش به ویژه در فضای باز پرهیز کنند.

دمای هوا در آذربایجان شرقی تا ۹ درجه سانتی گراد کاهش می یابد
رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه روز سه شنبه از شدت ناپایداری و بارش ها در استان کاسته می شود، گفت: به دنبال ورود این سامانه به جو استان، دمای هوا به صورت محسوس تا ۹ درجه سانتی گراد کاهش می یابد.
امیدفر، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته میانه و هریس به ترتیب با ۲۵ و ۲ درجه سانتی گراد بالای صفر گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بودند و در این بازه زمانی دمای تبریز در گرمترین زمان به ۲۲ درجه و در خنک ترین زمان به ۹ درجه سانتی گراد رسید.
وی یادآور شد: دمای فعلی تبریز (۱۲ ظهر) حدود هشت درجه سانتی گراد بالای صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت ۹ درجه کاهش یافته است.
امیدفر، با بیان اینکه بارش های رگباری هم اکنون در سطح استان در جریان است، افزود: از شب گذشته تاکنون بیشترین بارش از هریس به میزان بیش از ۲۰ میلی متر گزارش شده و میزان بارش در تبریز نیز به بیش از ۱۵ میلی متر رسیده است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/ 
آغاز بارش‌های رگباری در آذربایجان‌شرقی/ دمای هوای تبریز ۹ درجه کاهش یافت خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار