معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان؛

ضریب اشغال اماکن اقامتی آذربایجان شرقی ۷۰ درصد است

1403/01/07 - 13:50 - کد خبر: 110716 نسخه چاپی

نصر: معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد: در زمان حاضر میانگین ضریب اشغال هتل ها و اماکن اقامتی این استان ۷۰ درصد است که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه بیشتر از پیش بینی هاست.

علیرضا بایرام زاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، آمار فوق را مربوط به ۲۴ اسفند ماه سال گذشته تا به امروز ( 6 فروردین ) اعلام و اضافه کرد: با توجه به موقعیت و وضعیت جغرافیایی این استان، گردشگران در مرحله دوم سفرهای نوروزی بیشتر به این استان سفر می کنند.
وی افزود: هم اکنون ضریب اشغال تخت های اقامتی در شهرستان کلیبر ۱۰۰ درصد، تبریز بیش از ۹۰ درصد و جلفا نیز افزون بر ۷۰ درصد است که به طور حتم این آمارها در روزهای آینده روند روبه رشدی به خود خواهد گرفت.
بایرام زاده با اشاره به اینکه آمارهای فوق بر اساس اقامت گردشگران در هتل ها ثبت رسمی شده است، میزان ورودی گردشگران از جمله مسافران خانوادگی را بسیار بیشتر از آمارهای دبیرخانه ستاد تسهیل خدمات سفر آذربایجان شرقی دانست.
وی تفاوت گردشگری نوروزی امسال با سال های قبل را مربوط به سه مرحله سفر شامل اواخر اسفند تا چهارم فروردین، پنجم فروردین تا ۱۳ و پایان تعطیلات نوروزی و تعطیلات مربوط به عید سعیر فطر دانست و یادآور شد: سال های گذشته گردشگری نوروزی تنها در ۲ مرحله خلاصه می شد.
بایرام زاده از کاهش ۲ درصدی تردد در جاده ای آذربایجان شرقی در تعطیلات نوروزی تاکنون خبر داد و افزود: از ۲۴ اسفند سال گذشته تا ۶ فروردین امسال تعداد یازده میلیون و ۸۷۱ هزار و ۴۶۱ دستگاه خودرو در جاده های استان تردد کردند که این آمار نسبت به پارسال در همین مدت ۲ درصد کاهش نشان می دهد.
به گفته وی میانگین کاهش تردد جاده ای در کل کشور ۱۲ درصد است که وضعیت آذربایجان شرقی در این خصوص به مراتب و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی بهتر و مناسب تر است.
بایرام زاده تعداد خودروهای ورودی به محدوده آذربایجان شرقی از ۲۶ اسفند ماه تاکنون طبق اعلام اداره کل راهدای و حمل و نقل جاده ای را حدود ۷۶۱ هزار دستگاه اعلام و اضافه کرد: با احتساب این آمار و بر فرض حضور سه سرنشین در خر خودرو، تاکنون بیش از ۲ میلیون نفر مسافر نوروزی وارد آذربایجان شرقی شده است.
وی با اشاره به اینکه ستاد تسهیل خدمات سفر نوروزی آذربایجان شرقی به طور شبانه روز آماده پاسخگویی به هموطنان و مسافران نوروزی است، افزود: سامانه ۰۹۶۲۹ به عنوان پل ارتباطی آحاد مردم با حوزه گردشگری آماده دریافت شکایت ها، گزارش ها، انتقادات و پیشنهادات مردمی است.
میزان اقامت مسافران و گردشگران نوروزی در آذربایجان شرقی در نوروز سال ۱۴۰۲ رشد ۱۴ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ داشت و بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آمارهای رسمی و دقیق ثبت شده پارسال تعداد ۳۲۲ هزار و ۹۲۸ نفر در مراکز اقامتی استان اعم از هتل، هتل آپارتمان، مراکز پذیرایی و اقامتی آموزش و پرورش اسکان یافتند.
آذربایجان شرقی با برخورداری از انواع جاذبه های گردشگری و داشتن چهار هزار اثر، ابنیه و محوطه تاریخی و باستانی که ۲ هزار و ۲۶ مورد آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، از استان های گردشگری پذیر ایران به شمار می رود.
مجموعه بازار تاریخی تبریز، کلیسای سنت استپانوس و مجموعه کاروانسراهای خواجه نظر جلفا، گویجه بل و جمال آباد میانه از آثار جهانی آذربایجان شرقی است.
آذربایجان شرقی هم اکنون ۸۶ هتل و هتل آپارتمان به همراه ۲۵۶ واحد بومگردی، گردشگری و رستوران سنتی با حدود ۲۰ هزار تخت دارد.
انتهای پیام/
ضریب اشغال اماکن اقامتی آذربایجان شرقی ۷۰ درصد است خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار