فوتبالیست نام آشنای دیروز و گمنام امروز + فیلم

1402/12/16 - 18:33 - کد خبر: 109889 نسخه چاپی

نصر: فوتبالیست ۹۱ ساله تبریزی در گفتگوی اختصاصی با نصر از خاطرات فوتبالش در دهه سی شمسی سخن گفت.

به گزارش نصر، داوود ارغوانی فوتبالیست تبریزی است که در سال 1312 در تبریز چشم به جهان گشوده و در دوران باعظمت فوتبال ایران جزء معدود چهره هایی است که از فوتبال تبریز به بالاترین جایگاه فوتبال ایران رسید و از تیم تاج تهران به تیم ملی ایران راه یافت. این پیشکسوت فوتبال ایران با بیان اینکه از ده سالگی فوتبال را آغاز کرده است، گفت: در آن سالها توانستم به باشگاه تاج تهران ملحق شوم که بسیار سخت بود. عضویت در این باشگاه تهرانی مزایای فراوانی برای فوتبالیست ها داشت که در آن زمان بی سابقه بود بطوریکه برای ما خانه ای اهدا کردند که در آن خدمتکارانی کار می کردند.  
ارغوانی در خصوص دوران فوتبال خود می گوید: در آن دوران فوتبال من زبانزد عام بود و جزء سه فوتبالیست برتر ایران بودم. پست من در فوتبال سنترهافبک بود که پست بسیار مهمی در فوتبال محسوب می شد. 
وی با اشاره به تیم های فوتبال تبریز در آن دوران بیان می کند: باتوجه به سابقه خوبی که در تیم تاج و تیم ملی داشتم، به عنوان کاپیتان تیم آذر تبریز فوتبال بازی می کردم و در آن دوران تبریز 22 تیم داشت که بسیار قدرتمند بودند.  
این ورزشکار سال های دور فوتبال ایران از تجربه حضور در المپیک هم یاد کرده و می گوید: بعنوان اولین ورزشکار تبریز در سال 1958 به المپیک و بازی های آسیایی توکیو رفتم و با تیم های ژاپن، یونان، پاکستان و شوروی بازی کردم. آن دوران وضعیت فوتبال بهتر از الان بود اما با این حال دیگر زیاد پیگیر فوتبال ایران نیستم. در تبریز میدان فوتبالی به نام زمین مموریال وجود داشت که بیشتر بازی هایم در این میدان بود اما بعضی اوقات که به میدان های فوتبال تبریز می روم کمتر کسی مرا می شناسد در حالی که در آن دوران افراد زیادی من را می شناختند. 


داوود ارغوانی از رقابت های حساس بین تیم تاج و شاهین در سال های دور فوتبال ایران هم یاد کرده و اعلام می کند: وقتی در تیم تاج بازی می کردم در دیدار با تیم شاهین یار مقابل من دکتر برومند بود که در آن دوران وی کاپیتان تیم ملی ایران بود و  در ورزشگاه امجدیه تهران مقابل هم قرار گرفتیم و هیچکدام جرات نزدیک شدن به توپ را نداشتیم که در یک لحظه هرکدام تصمیم به ضربه زدن کردیم که بند های کفش دکتر برومند پاره شد. 
وی همچنین به حضورش در تیم ارتش ایران هم اشاره کرد و تصریح می کند: وقتی در مسابقات ارتش ها مقابل یونان بازی کردم تیم مقابل به دلیل بازی خوب من اعتراض کردند که من ارتشی نیستم بنابراین باتوجه به اینکه کارمند راه آهن بودم، اعلام کردند پلیس راه آهن هستم. هر بازیکنی دوران فراز و فرود زیادی دارد اما در پایان از جوانان درخواست می کنم برای رسیدن به اهدافشان تمرین کنند و برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند. 
انتهای پیام/
فوتبالیست نام آشنای دیروز و گمنام امروز + فیلم حمیدرضا سامبرانی

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار