معاون وزیر بهداشت:

گسترش نظام شبکه بهداشتی در ایران/کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار و نوزادان

1402/12/15 - 12:25 - کد خبر: 109788 نسخه چاپی

نصر: معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی گفت: گسترش نظام شبکه بهداشتی در سراسر کشور از جمله دستاوردهای نظام سلامت است و این موضوع سبب شده تا مرگ و میر مادران باردار و نوزاد کاهش چشمگیری داشته و دسترسی مردم به بیمارستان افزایش پیدا کرده است.

به گزارش نصر، حسین فرشیدی روز سه شنبه در افتتاحیه همایش بین المللی سلامت خانواده که در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: جمهوری اسلامی ایران برای پوشش کامل سلامت هزینه و سرمایه گذاری زیادی کرده و با ادغام آموزش و بهداشت، دستاوردهای خوبی در ارتقای شاخص های سلامت داشته ایم.
وی ادامه داد:به عنوان مثال پویش ملی سلامت ۴۶ میلیون نفر مشارکت داشتند و افزایش دسترسی، کاهش پرداختی از جیب همچنین کاهش نسبت جمعیت به تعداد مراقب از جمله اهداف وزارت بهداشت محسوب می شود.
معاون بهداشت با بیان اینکه اکنون ۲۷ میلیون نفر در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر ساکن هستند، تاکید کرد: از جمله اقدامات وزارت بهداشت، اجرای کامل پرونده الکترونیک است و سعی شده از هوش مصنوعی برای خودمراقبتی استفاده شود.
فرشیدی از افزایش مراقبت‌های سلامت در طرح سلامت خانواده خبر داد و اظهار داشت: طرح سلامت خانواده هم اکنون برای ۲۷ میلیون ایرانی در ۱۹۵ اجرا شده است.
وی با بیان اینکه پوشش همگانی سلامت نیاز به همکاری‌های درون بخشی و برون بخشی تمامی نیروهای موثر سلامت است، تصریح کرد: ما در نظام جمهوری اسلامی بزرگترین دستورات و حمایت‌ها از نظام سلامت را از رهبر انقلاب داریم.
جمیله علم الهدی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز در این همایش افزود: تبادلات فرهنگی و علمی رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند، علم در یک محیط فرهنگی شکل می گیرد و می تواند ارتباط با سایر فرهنگ ها برقرار کند.
وی ادامه داد: آثار فلسفی غرب مدرن همراه با دانش پزشکی به ایران منتقل شد و این آثار فرهنگی امروز برای به مسیله هوایی تبدیل شده که باید برای حل آن تلاش کنیم.
انتهای پیام/
گسترش نظام شبکه بهداشتی در ایران/کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار و نوزادان خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار