در جلسه‌ی کمیته‌ی مزد چه گذشت؟

جدیدترین خبر از افزایش حقوق کارگران در سال 1403

1402/12/15 - 09:08 - کد خبر: 109765 نسخه چاپی

نصر: نماینده کارگران گفت: در جلسه کمیته مزد وزارت بهداشت سبد جدید غذایی ارائه داده که این موضوع برای گروه کارگری عجیب و غیر قابل قبول است.

به گزارش نصر، جلسه کمیته مزد، دیروز، دوشنبه، ۱۴ اسفندماه، به ریاستِ علیرضا عسگریان، معاونت اقتصادی وزارت کار، و علی‌حسین رعیتی فرد، معاونت روابط کار وزارت کار، برگزار شد.
در این جلسه کارشناسان جبران خدمت، کارشناسان معاونت رفاه، کارشناسان مرکز آمار، کارشناسان انستیتو تغذیه، نمایندگان کارگری، نمایندگان کارفرمایی، وزارت صمت و اقتصاد حضور داشتند. 
به گفته‌ی محسن باقری، نماینده کارگران در شورایعالی کار، در این جلسه گزارشاتی از سوی معاونت اقتصادی وزارت کار در خصوص خط فقر و سبد پیشنهادی براساس قیمتهای تنظیم بازار و خط فقر ارائه شد. همچنین عسگریان در رابطه با خدماتِ دولت به دهک اول تا هفتم و ارائه‌ی کالابرگ الکترونیکی گزارشی ارائه داد. البته ارقامی درمورد نرخ سبد معیشت در این جلسه ارائه داده نشد. 
وی به ارائه‌ی گزارش از سوی انستیتو اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت سبد جدید غذایی ارائه داده که این موضوع برای گروه کارگری عجیب و غیر قابل قبول است. از قرار معلوم سبد معیاری که از سال ۹۲ شاخصِ تعیین نرخ سبد معیشت بود و میزان کالری مورد نیاز را تعیین می‌کرد، به صورتِ یک جانبه و بدون دعوت از شرکای اجتماعی تغییر کرده است. در سبد جدید، میزان مورد نیاز کالری تغییر کرده است. 
باقری گفت: این سبد به وزارت کار ارائه شد و آنطور که ما متوجه شدیم میزان کالری‌های مورد نیاز را کم کرده‌اند که این موضوع بسیار چالش برانگیز است و مورد قبول نمایندگان کارگری نیست. به نظر می‌رسد این اقدام در راستای ارزان‌سازیِ سبد معیشت اتفاق افتاده است. 
انتهای پیام/
جدیدترین خبر از افزایش حقوق کارگران در سال 1403 ایلنا - خبرگزاری کار ایران

ثبت نظر

نمایش 1 نظر

پاسخ   صمد   ماه پیش  

با وجود شخصی بنام رییسی و دولت منفوراش کارگران و بازنشستگان دیگر هیچ نیازی به دشمن ندارند
پژوهشیار