سرپرست دفتر روسیه و قفقاز سازمان توسعه تجارت خبر داد:

رشد ۲۰ درصدی صادرات به ازبکستان در ۱۰ ماهه امسال/ برنامه‌ریزی برای افزایش حجم تجارت

1402/12/14 - 16:40 - کد خبر: 109748 نسخه چاپی

نصر: سرپرست دفتر روسیه و قفقاز سازمان توسعه تجارت، با اشاره به سفر وزیر انرژی ازبکستان و هیات همراه به ایران و همراهی معاونان وزارت صمت در پنج کمیته مختلف از جمله صنعت، خودرو، دارو، معدن و حمل و نقل با هیات ازبکی، اظهار امیدواری کرد این سفر نتایج مثبتی برای توسعه تجارت دو کشور به همراه داشته باشد.

به گزارش نصر، اکبر گداری، سرپرست دفتر روسیه و قفقاز سازمان توسعه تجارت با اشاره به دستاوردهای سفر وزیر صمت به ازبکستان، گفت: عباس علی آبادی، وزیر صمت به همراه یک هیات تجاری از بخش خصوصی چهار تا هفت بهمن سال جاری عازم ازبکستان شد؛ در این سفر مقرر شد وزیر انرژی ازبکستان برای پیگیری موضوعات و امضای توافقات نهایی عازم تهران شود.
وی با بیان اینکه وزیر انرژی ازبکستان ۱۳ اسفند وارد تهران شد، اضافه کرد: میرزا محمود اوف چورابیک، وزیر انرژی ازبکستان به همراه تیمی از معاونان وزارتخانه‌های مختلف این کشور از جمله حمل و نقل، معدن و تجارت و سرمایه‌گذاری و تعدادی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی به تهران آمدند.
به گفته گداری سفر هیات دولتی ازبکستان تا ۱۶ اسفند ادامه خواهد داشت.
سرپرست دفتر روسیه و قفقاز سازمان توسعه تجارت با اشاره به برنامه‌ریزی دیدارهای هیات دولتی ازبکستان از ایران، اظهار کرد: معاونان وزارت صمت در پنج کمیته مختلف از جمله صنعت، خودرو، دارو، معدن و حمل و نقل هیات ازبکی را همراهی خواهند کرد.
وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده سه شنبه۱۵ اسفند، وزیر صمت و وزیر انرژی ازبکستان جمع‌بندی از توافقات نهایی فی مابین دو کشور را ارائه خواهند داد که امیدواریم این سفر نتایج مثبتی برای ما همراه داشته باشد.
گداری با برشمردن مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به ازبکستان، بیان کرد: انواع کامپاندهای پلیمری، کابل، محصولات مربوط به خوراک آماده آبزیان، پروفیل فولادی و .... در یک سال اخیر به ازبکستان صادر شده است و از این کشور نیز نخ پنبه، پتاسیم، حبوبات، لوبیا چیتی و نخ ابریشمی وارد ایران شده است.
سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه حجم مبادلات ۱۰ ماهه ایران با ازبکستان را بیش از ۳۷۰ میلیون دلار دانست و افزود: حجم صادرات به این کشور بیش از ۲۷۰ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۰ درصدی کرده است. همچنین حجم واردات حدود یکصد میلیون دلار بوده است.
وی با تاکید بر اینکه ازبکستان جزو ۱۵ کشور هدف صادراتی ایران است، گفت: در ۲۰۲۳ حجم مبادلات ایران طبق گزارش مرکز آمار ازبکستان بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.
انتهای پیام/
رشد ۲۰ درصدی صادرات به ازبکستان در ۱۰ ماهه امسال/ برنامه‌ریزی برای افزایش حجم تجارت خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار