خبر/

با قهر کردن و کنار کشیدن از انتخابات مساله ای حل نمی شود

1402/12/11 - 11:26 - کد خبر: 109507 نسخه چاپی

نصر: رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم بیان کرد: شرکت در انتخابات حق طبیعی و ملی ما است. ما در یک خانواده به نام کشور زندگی می کنیم که نسبت به آن مسئولیت مشترک داریم و باید مسئولیت مان را انجام دهیم.

به گزارش نصر، محمدرضا عارف با حضور در حسینیه جماران و شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در جمع خبرنگاران گفت: نمایندگان مجلس باید شایستگی های عمومی و مسئولیت هایشان را پذیرفته و شرایط و اولویت کشور را بپذیرند.
وی ادامه داد: امروز مهمترین مساله اقتصاد و معیشت است؛ در روابط خارجی با مشکلات جدی روبرو هستیم. باید در مجلس افرادی باشند که شرایط را درک کرده و برای برون رفت از شرایط راهکار داشته و خیلی دنبال شعار نباشند.
عارف بیان کرد: در مجالس گذشته بعضا همکاران و نمایندکان بیشتر دو دغدغه دارند؛ یکی اینکه در نطق هایشان طوری صحبت کنند که به آن ها دوباره رای داده شود و اینکه هیات های نظارت و شورای نگهبان از عملکرد آن ها راضی بوده تا تایید صلاحیت شوند. ان شاءالله این دو نگاه تغییر کرده و تبدیل به نگاه و دغدغه ملی شود.
وی درباره اینکه چرا باید رای داد، گفت: این حق طبیعی و ملی ما است که قانون اساسی به ما داده و باید از آن استفاده کنیم. همچنین در یک خانواده به نام کشور زندگی می کنیم که نسبت به آن مسئولیت مشترک داریم و باید مسئولیت مان را انجام داده و در انتخابات حضور پیدا کنیم منتها باید شرایط حضور در انتخابات هم فراهم شود.
وی توضیح داد: منظور از شرایط حضور، وجود کاندیداهای متنوع و شایسته است تا مردم با آرامش بتوانند فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند.
رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به سئوالی درباره تحریم انتخابات از سوی برخی از اصلاح طلبان گفت: ممکن است بخشی از جریان سیاسی نظر خاصی داشته باشد به خصوص در کشور ما که هنوز احزاب جایگاه خود را پیدا نکرده و جبهه ها هستند؛ جبهه هم متشکل از مجموعه ای از افراد و تشکل ها با تفکرات نزدیک به هم بوده که باید به رای و نظر هر فردی احترام بگذاریم.
عارف در پاسخ به سئوالی درباره اینکه نظر شما درباره فراخوان تحریم انتخابات چیست، گفت: کجا فراخوان تحریم داده شده است؟ من هیچ فراخوان تحریمی را ندیده ام.
وی درباره توصیه اش برای حضور مردم در انتخابات گفت: با قهر کردن و کنار کشیدن از انتخابات مساله ای حل نمی شود بلکه تشدید هم می شود. مردم اگر در انتخابات شرکت نکنند، آن اتفاقی رخ می دهد که آن ها نمی خواهند، پس رای بدهند.
نماینده مجلس دهم بیان کرد: توقع مردم از نهادهای حاکمیتی و نظارتی این است که اجازه دهند در چارچوب قانون افراد واجد شرایط کاندیدا شوند؛ اگر مردم احساس کنند کاندیداها با یک نوع گزینش در هیات های اجرایی و هیات نظارت وارد عرصه رقابت می شوند، استقبالی نمی کنند. این مساله جدی است که در انتخابات های گوناگون با آن روبرو بودیم. امیدوارم بعد از برگزاری انتخابات، این موضوع به طور جدی در بین نخبگان، مسئولان و حاکمیت حل شود تا مردم حضور جدی و دلگرم کننده ای داشته باشند.
عارف در پاسخ به سئوالی درباره مقایسه نحوه حضور مردم در انتخابات مجلس دهم و رای لیستی با انتخابات مجلس یازدهم گفت: باید نخبگان سیاسی ریشه یابی کرده که چرا سرمایه اجتماعی جذب شده در سال های ۹۲ و ۹۴ به خصوص در بین جریان اصلاحات ، از دست رفت؛ این مساله جدی است که بخشی از آن به درون جبهه برمی گردد و باید در وهله اول جبهه اصلاحات عملکرد خود را ارزیابی کند مبنی بر اینکه چه اتفاقی افتاد این سرمایه اجتماعی بی نظیر در انتخابات مجلس دهم در تهران به طور کامل به لیست امید رای دادند و بعد در انتخابات ۹۸ اتفاق دیگری رخ داد.
وی ادامه داد: متاسفانه در این موضوع باید نگاهی به نهادهای نظارتی و اجرایی داشت. شاید تلقی این بوده که مردم در سال های ۹۲ و ۹۴ از جریان اصلاحات فاصله گرفته و رای نمی دهند لذا دریچه های نیمه باز برای حضور جریان اصلاحات را بستند. ما در این جا گلایه جدی از نهادهای حکومتی و نظارتی داریم که نباید به جای مردم تصمیم گیری کنند و به جای این رویکرد راهبردهای مقام معظم رهبری را نصب العین قرار دهند.
عارف گفت: چرا رهنمودهای مقام معظم رهبری مورد توجه جدی مسوولان قرار نمی گیرد؟ اگر این مساله حل شود دیگر نیازی به تشویق مردم برای شرکت در انتخابات نیست چون درک مردم بالاتر از مسئولان است؛ مردم همواره در طول ۴۰ سال گذشته پشتوانه کشور و انقلاب بودند. ان شاءالله در انتخابات آینده این مسائل حل شود تا به جای آن که سعی شود در دو سه ماه منتهی به انتخابات، مردم با وعده و وعید پای صندوق های رای آیند، آن ها داوطلبانه در انتخابات شرکت کنند.
وی در پایان درباره انتخابات ۱۴۰۴ گفت: باید همیشه برای همه انتخابات ها حضور و آمادگی داشت لذا در فضای صمیمی چالش ها و مشکلات و تنگ نظری ها را بررسی کرده و برای آخرین بار این موضوع حل شود تا حق مردم به رسمیت شناخته و مردم هم مسئولیت خود را به رسمیت بشناسند. به نظرم باید خیلی از مسائل حل شود.
انتهای پیام/
 با قهر کردن و کنار کشیدن از انتخابات مساله ای حل نمی شود خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار