استاندار آذربایجان شرقی خبر داد:

ضرورت اجرایی کردن برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه متوازن استان

1402/11/23 - 18:23 - کد خبر: 108542 نسخه چاپی

نصر: استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت توجه جدی به اجرایی کردن اولین برنامه راهبردی عملیاتی توسعه متوازن استان تاکید کرد.

به گزارش نصر، مالک رحمتی  امروز، ۲۳ بهمن، در جلسه بررسی برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه آذربایجان شرقی با اشاره به گزارشات ارائه شده از سوی معاونت‌های مختلف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تشریح کرد: انتظار نگاه دقیق کارشناسی، برنامه محور، رو به آینده و جامع از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان داریم و در گزارشات ارائه شده این ویژگی‌ها موج می‌زد که مایه بسی امیدواری است.
وی ادامه داد: اولین تصمیم مدیریتی بنده این بود که در نظام مدیتی جدید نسبت به استان شناخت و اشراف داشته باشیم؛ بنابراین جلسات نظارت ستادی را برای دستگاه‌ها تشکیل دادیم تا بر رویکردهای دستگاه‌ها، متناسب با اطلاعات دریافتی اشراف داشته باشیم و برنامه ریزی کنیم.
رحمتی ادامه داد: اولین نکته که باید مورد توجه قرا گیرد این است که کارآمدی، بهره‌وری و اثربخشی دستگاه‌ها و به دنبال آن گرهگشایی اقدامات را فی المجلس ارزیابی کنیم.
نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی با بیان اینکه نکته دوم، تعریف روش نظام مدیریتی و الزامات و راهکارهای حل، تعیین متولی و زمان حل مسائل است، اضافه کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید این‌ها را پشتیبانی کند تا در نهایت به ادبیات و گفتمان مشترک برسیم. 
وی تاکید کرد: نیازمندیم در زمانی اندگ به گفتمانی هم افزا و هم فکر و طراحی حرکت تحولی و روش مدیریتی مشترک برسیم و مدیران باید در گفتمان، تفکر و ادبیات، هم قسم باشند که تحقق آن، وظیفه خطیر سازمان است.
استاندار آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در نظام برنامه‌ای مشکلی نداریم، بلکه در متقاعد کردن مدیران اجرایی برای فهمیدن و اجرای برنامه‌های تدوین شده، دچار اشکال هستیم و لازم است نظام مدیریتی استان را به ریل منطق و کارآمدی باز گردانیم.
وی تشریح کرد: باید با ارائه برنامه‌های عملیاتی کوتاه مدت و میان مدت در مردم ایجاد امید و اعتماد کنیم و البته از برنامه‌های بلندمدت نیز غفلت نکنیم.
رحمتی بر ضرورت توجه جدی به اجرایی کردن اولین برنامه راهبردی عملیاتی توسعه متوازن استان آذربایجان شرقی تاکید کرد.

ضرورت توقف اجرای پروژه‌های ناموثر/ پروژه‌های عمرانی نیمه تمام تعیین تکلیف شود
استاندار آذربایجان شرقی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان باید در راستای اجرای برنامه‌های مولدسازی خود، اجرای پروژه‌های ناموثر را متوقف و پروژه‌های عمرانی نیمه تمام را تعیین تکلیف کند.
رحمتی ادامه داد: در برخی از مواقع تعدادی پروژه با فشار برخی‌ها و یا سایر انگیزه‌های غیراصولی کلنگ زنی شده و با درصد پیشرفت پایین نیمه تمام رها شده‌اند که لازم نیست حتما اجرا شوند و در برخی مواقع باید تعدادی از پروژه‌ها را متوقف کرد تا از هدر رفت منابع و سرمایه‌های استان جلوگیری شود.
وی بر لزوم بهره‌گیری از شیوه‌هایی مثل «بی.او.تی» و جلب مشارکت عمومی – خصوصی در راستای مولدسازی و پیشبرد سریع پروژه‌ها تاکید کرد.
استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: پروژه‌های خدماتی مثل ورزشگاه‌ها که امکان واگذاری به بخش خصوصی دارند و مدیریت خصوصی چنین پروژه‌هایی نیز مقرون به صرفه‌تر است، باید مولدسازی شده و مراحل واگذاری را طی کنند.
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: طبق آیین نامه‌های مصوب هیات مولدسازی، هر قانونی که مغایر با مولدسازی باشد، باید کان لم یکن تلقی و پروژه نیمه خصوصی به شیوه «بی.او.تی» مولد سازی و اجرایی شوند.
وی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی استان و چالش‌های موجود در این عرصه، یادآور شد: طبق نص صریح قانون، دولت مکلف است ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را در شهرستانی که معدن در آن واقع شده و سایر شهرستان‌های متاثر از فعالیت‌های معدن صرف کند.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی، وی توجه به نظام بودجه‌ریزی عملیاتی را که بر اساس پروژه- فعالیت تعریف می‌شود و انجام رایزنی‌های بودجه‌ای با وزاری مربوطه در جهت تامین مالی به موقع پروژه‌های ذیربط را ضروری دانست.
انتهای پیام/
ضرورت اجرایی کردن برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه متوازن استان خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار