ناصر کنعانی:

حملات آمریکا به عراق و سوریه خطای راهبردی بود

1402/11/14 - 15:51 - کد خبر: 108024 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی وزارت خارجه ایران، حملات نظامی آمریکا به عراق و سوریه و یمن را تامین‌کننده اهداف رژیم صهیونیستی دانست و تاکید کرد این حملات، آمریکا را بیشتر از قبل در منطقه درگیر می‌کند و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

به گزارش نصر، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حملات نظامی بامداد شنبه آمریکا به مناطقی در عراق و سوریه را شدیدا محکوم کرد.
کنعانی این حملات را ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و سوریه، حقوق بین‌الملل و نقض صریح منشور ملل متحد دانست و گفت افزون بر حمایت تمام عیار آمریکا از چهار ماه حملات بی‌امان و وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه و کرانه غربی و نیز حملات نظامی به یمن و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور، حمله شب گذشته به سوریه و عراق، اقدام ماجراجویانه و خطای راهبردی دیگری توسط دولت آمریکاست که نتیجه‌ای جز تشدید تنش و بی‌ثباتی در منطقه نخواهد داشت.
ارتش و سران آمریکا روز شنبه از حملات به مواضعی در مرز سوریه و عراق در پی کشته‌شدن سه نظامی آمریکایی در حمله پهپادی روز هشتم بهمن ماه به پایگاه آمریکا در مرز سوریه و اردن خبر دادند و مدعی شدند ۸۵ هدف متعلق به نیروهای مقاومت را هدف قرار داده‌اند.
کنعانی حملات نظامی آمریکا به عراق و سوریه و یمن را صرفاً تامین‌کننده اهداف رژیم صهیونیستی دانست و گفت این‌گونه حملات، دولت آمریکا را بیشتر از قبل در منطقه درگیر می‌کند و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
وزارت دفاع سوریه نیز حملات آمریکا به مناطق شرقی این کشور را محکوم کرد و آن را نشانه‌ای دیگر بر همدستی واشنگتن با گروه تروریستی داعش و تلاش برای احیای دوباره آن دانست.
دمشق با اشاره به شهادت و مجروح شدن چندین غیرنظامی و نظامی در پی این حملات، افزود: «منطقه‌ای که حملات آمریکا در شرق سوریه آن را هدف قرار داد، همان منطقه‌ای است که ارتش سوریه با بقایای گروه تروریستی داعش می‌جنگد. این تجاوز آمریکا هیچ توجیهی جز تلاش برای تضعیف توانایی ارتش سوریه و متحدانش در زمینه مبارزه با تروریسم ندارد، اما ارتش به دفاع از سرزمین و مردم سوریه و ضربه زدن به همه سازمان‌ها ادامه خواهد داد».
 «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق نیز با محکوم کردن این حملات، تصریح کرد: «حملات آمریکا نقض حاکمیت و تضعیف تلاش‌های دولت عراق است و در زمانی انجام شده است که عراق به دنبال تضمین ثبات منطقه است و این حملات تاثیرات مخربی به دنبال خواهد داشت».
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه، ضمن هشدار مجدد درباره خطر گسترش ابعاد و جغرافیای جنگ و درگیری در منطقه، افزود: «تداوم این‌گونه ماجراجویی‌ها تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران مجددا بر مسؤلیت جامعه جهانی و نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد در پیشگیری از حملات غیرقانونی و یکجانبه آمریکا در منطقه و پیشگیری از توسعه دامنه‌های بحران تاکید می‌نماید».
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان گفت: «همان‌گونه که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است، ریشه تنش و بحران در منطقه به اشغالگری رژیم اسرائیل و تداوم عملیات نظامی این رژیم در غزه و نسل‌کُشی فلسطینیان با حمایت نامحدود آمریکا برمی‌گردد و بازگشت ثبات و امنیت در منطقه جز در سایه تمرکز بر ریشه بحران و علاج آن متصور نیست».
انتهای پیام/
حملات آمریکا به عراق و سوریه خطای راهبردی بود خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار