رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان؛

شهرهای جنوب آذربایجان‌شرقی امشب برفی می‌شود

1402/11/12 - 11:37 - کد خبر: 107924 نسخه چاپی

نصر: رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: سامانه بارشی از امشب شهرهای جنوب استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و انتظار بارش برف در این شهرها از جمله بستان آباد ، میانه، مراغه، هشترود و چاراویماق را داریم.

به گزارش نصر، «محمد امیدفر»، روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود: بر اساس آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، فعالیت این سامانه بارشی در نیمه شمالی استان به صورت پراکنده فعال خواهد بود ولی در شهرهای جنوبی استان شدت بیشتری خواهد داشت.
وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه تا اواخر روز جمعه در استان ادامه می یابد، اظهار کرد: این سامانه موجب افزایش ابر، بارش برف و مه گرفتگی می شود.
رییس اداره پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی، گفت: لغزندگی، یخبندان و اختلال در تردد به ویژه در جاده های کوهستانی، آبگرفتگی معابر و کولاک برف دور از انتظار نیست.
امیدفر، ادامه داد: برودت هوا تا روز شنبه هفته اینده ادامه داشته و از روز شنبه دمای هوا به صورت نسبی افزایش می یابد و جوی به نسبت پایدار در استان حاکم می شود.
وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای منفی ۱۲ درجه و خداآفرین با دمای مثبت ۹ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز در گرمترین زمان به سه درجه و در سردترین زمان به منفی پنج درجه سانتی گراد رسید و دمای فعلی (۱۰ و ۴۵ دقیقه) این شهر صفر درجه است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت تغییری نکرده است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
شهرهای جنوب آذربایجان‌شرقی امشب برفی می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار