رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه:

روسای جمهور ایران و ترکیه بر ایجاد منطقه آزاد تجاری توافق کردند

1402/11/08 - 10:53 - کد خبر: 107647 نسخه چاپی

نصر: رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس از توافق روسای جمهور دو کشور در مورد ایجاد منطقه آزاد تجاری در نقطه صفر مرزی خبر داد.

به گزارش نصر، عادل نجف‌زاده در گفت و گویی اظهار داشت: روسای جمهور ایران و ترکیه در جریان سفر رئیسی به این کشور توافق کردند تا منطقه آزاد تجاری در شهرستان خوی به عنوان منطقه مرزی دو کشور ایجاد شود.
وی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های گسترده دو کشور در منطقه آزاد تجاری ایران و ترکیه می‌تواند موجب رونق اقتصادی در منطقه مرزی و همچنین در سطح وسیع‌تر در دو کشور شود و گردش مالی بالایی را به دنبال خواهد داشت.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس افزود: موضوع صادرات انرژی ایران به ترکیه اعم از گاز طبیعی و پتروشیمی از دیگر موضوعات مورد توافق کشور در جریان سفر رئیسی به ترکیه بود که این مساله نیز می‌تواند رونق اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشته باشد.
نجف‌زاده خاطرنشان کرد: توسعه شبکه ریلی بین دو کشور با هدف توسعه ترانزیت و ارتباطات تجاری و بازرگانی از دیگر موضوعات مورد توافق در این سفر بود که توسعه تجارت و ایجاد رونق اقتصادی در سایه آن را برای دو کشور به همراه خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه در این سفر همچنین روسای دو کشور بر سر مساله فلسطین اتفاق نظر داشتند، اظهار داشت: افق دو کشور می‌تواند باعث ایجاد یک بلوک قدرتمند بین ایران و ترکیه در سطح منطقه شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی افزود: نگاه رئیسی بر ایجاد هم افزایی با کشورهای مختلف در سطح منطقه شکوفایی اقتصادی را به همراه دارد و موجب ایجاد دستاوردهای زیادی در این حوزه برای کشور خواهد شد.
رئیس جمهور کشورمان به دعوت رسمی رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود و به منظور شرکت در هشتمین اجلاس روابط مشترک ایران و ترکیه چهارم بهمن ماه به آنکارا سفر کرد.
شرکت در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه به ریاست دو رئیس جمهور، شرکت در نشست مشترک تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه، امضای ۱۰ سند همکاری و دیدار با ایرانیان مقیم ترکیه از دیگر برنامه های رئیسی در این سفر بود.
این سفر قرار بود پنجشنبه ۱۵ دی برگزار شود که به دلیل وقوع جنایت تروریستی در کرمان به تعویق افتاد.
ایران پیش از این در تیرماه سال گذشته میزبان هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه ( ایران، ترکیه و روسیه) بود که در حاشیه آن، هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری در موضوعات متنوع سیاسی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی در حضور روسای جمهور ایران و ترکیه به امضاء رسیده بود.
انتهای پیام/
روسای جمهور ایران و ترکیه بر ایجاد منطقه آزاد تجاری توافق کردند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار