معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی؛

مردم مراقب ورود حیوانات وحشی به مناطق مسکونی باشند

1402/11/04 - 11:57 - کد خبر: 107438 نسخه چاپی

نصر: معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: با توجه به تغییرات جوی و تشدید برودت هوا، امکان نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی وجود دارد و مردم باید مراقب آنها باشند.

به گزارش نصر، داود غنی پور با اشاره به اینکه نیروهای یگان و کارشناسان محیط طبیعی آذربایجان شرقی همزمان با بارش برف و برودت هوا در آماده باش کامل قرار دارند، افزود: در این شرایط مردم و به خصوص بومی های مناطق روستایی باید مراقبت نزدیک شدن حیات وحش به مناطق مسکونی و روستایی برای یافتن غذا و پناه باشند.
وی با بیان اینکه براساس آموزه‌های دینی، عقیدتی و فرهنگی هرگونه رفتار خشونت آمیز با حیوانات امری مذموم و ناپسند است، یادآور شد: در عین حال دخالت در نظم اکوسیستم ها و اجزای تنوع زیستی می تواند مشکلات اکولوژیک و تهدیدات زیستی، جمعیتی و رفتاری وحوش را به دنبال داشته باشد.
غنی پور با اعلام ممنوعیت هرگونه آسیب به حیات وحش و جرم انگاری در مراجع قضایی، از عموم مردم آذربایجان شرقی درخوسات کرد ضمن خودداری از هرگونه غذارسانی بدون هماهنگی و کسب نظرات کارشناسی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، از تماس با حیات وحشی به دلایل آسیب های احتمالی به خود فرد و تنوع زیستی با توجه به مسائل اکولوژیک، رفتارشناسی و بیماری های مشترک مثل آنفولانزای فوق حاد پرندگان و هاری به شدت پرهیز کنند.
وی ادامه داد: مردم هرگونه مشاهده جانوران وحشی در جوار و یا داخل مناطق مسکونی و هر نقطه ای غیر از زیستگاه های طبیعی و نیز تصادفات جاده ای گونه های جانوری، تخلفات شکار و صید و موارد مشابه را با شماره تلفن های ۰۴۱۳۳۳۴۳۵۱۳ و ۱۸۱۲ و ۱۵۴۰ و یا به نزدیک ترین اداره یا پاسگاه حفاظت محیط زیست اطلاع داده و به هیچ عنوان شخصاً نسبت به مدیریت مساله اقدام ننمایند.
غنی پور با تاکید بر رعایت اصل حفاظت از امنیت زیستی و زیستگاهی حیات وحش، گفت: با توجه به افزایش آگاهی های اجتماعی در خصوص مسائل زیست محیطی و تنوع زیستی در سنوات اخیر، امیدواریم روز به روز با ارتقای سطح دانش عمومی و افزایش مشارکت های مردمی در امر حفاظت و همکاری با کارشناسان و مامورین اجرایی سازمان، شاهد تغییرات اساسی در نگرش عمومی و به تبع آن بهبود وضعیت زیستمندان و زیستگاههای طبیعی استان باشیم.
انتهای پیام/
مردم مراقب ورود حیوانات وحشی به مناطق مسکونی باشند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار