سخنگوی دولت:

مذاکرات برای لغو تحریم‌ها ادامه دارد

1402/11/03 - 13:49 - کد خبر: 107375 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی دولت از استمرار مذاکرات برای خنثی‌سازی و لغو تحریم‌ها خبر داد.

به گزارش نصر، علی بهادری جهرمی در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با بیان این‌که «مذاکرات برای لغو تحریم‌ها ادامه دارد ولی دولت معطل آن نمانده است»، تاکید کرد: خنثی‌سازی تحریم‌ها با جدیت دنبال می‌شود.
وی یادآور شد: اخیرا آقای باقری با مورا در ژنو در راستای مذاکرات رفع تحریم‌ها دیدار و رایزنی داشته است؛ این گفت‌وگوها و مذاکرات و رفت و آمدها استمرار دارد.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره تغییرات لایحه بودجه در مجلس، تصریح کرد: دولت تمام تلاش خود را برای کنترل هزینه‌های جاری و افزایش منابع واقعی و سوق دادن منابع به سمت سرمایه‌گذاری مولد و رشد اقتصادی انجام‌ داد تا بودجه‌ای که هم تراز باشد و هم امکان رشد اقتصادی را مطابق سیاست‌های ابلاغی رهبری انقلاب محقق کند.

خلق پول و نقدینگی ناشی از کسری بودجه، ام‌ الخبائث مشکلات اقتصادی کشور است
وی با بیان این‌که «هرگونه افزایش هزینه‌های جاری بدون پیش‌بینی‌ منابع، اثری جز خلق تورم برای مردم ندارد و مردم هم این را می‌دانند»، گفت: گزارش‌ها در این زمینه مختلف است اما آمار نگران‌کننده‌ای شنیدم که حتی کمیسیون تلفیق مجلس اعلام کرده ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش هزینه‌ها در بودجه صورت گرفته و حتی تا دوبرابر این عدد هم تخمین‌هایی زده شده است.
دبیر هیئت دولت یادآور شد: فعلاً چون متن نهایی نشده نمی‌توان درباره این اعداد قضاوت نهایی را داشت. آن‌چه مهم است خلق پول و نقدینگی ناشی از کسری بودجه، ام‌ الخبائث مشکلات اقتصادی کشور است. تلاش و تعامل دولت و مجلس باید در جهت کنترل و مهار عوامل خلق این تورم باشد که مطالبه و الویت اول مردم است و در نظرسنجی‌ها هم به آن اشاره دارند.
بهادری جهرمی افزود: انتظار می‌رود همکاری متقابل و نزدیک بین مجلس و کمیسیون تلفیق و دولت در پیش‌بینی واقعی منابع و برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری در سقف منابع واقعی انجام شود. اگر هم بتوان منابع واقعی بیشتری پیش‌بینی کرد، اولویت اول برای آن، تخصیص برای سرمایه‌گذاری جدید و خلق طرح‌های مولد اقتصادی و اشتغال است.
سخنگوی دولت با تاکید بر این‌که «باید از تجارب گذشته درس گرفت»، اظهار کرد: منابعی که قابل تحقق نباشد، اثری جز خلق تورم ندارد و هرچه بتوانیم بودجه بهتری را با مشارکت و همراهی مجلس به تصویب برسانیم کمک بهتری به مهار تورم و رسیدن به رشد اقتصادی خواهیم کرد.

رئیس جمهور فردا به ترکیه می رود
وی با اشاره به سفر رئیس‌جمهوری به ترکیه اظهار کرد: در استمرار دیپلماسی همسایگی کشور سفر رئیس جمهور فردا به ترکیه انجام خواهد شد و در حوزه‌های اقتصاد، حمل و نقل و تجارت اسناد مهمی به امضا خواهد رسید. در طول ۲ سال فعالیت دولت میزان مبادلات تجاری ایران و ترکیه قریب به ۴۰ درصد افزایش یافته و ظرفیت‌های تجاری دو کشور فراتر از انتظار رشد داشته است. علاوه بر دیدار سران دو کشور هشتمین اجلاس تجاری میان دو کشور نیز برگزار می‌شود.
بهادری جهرمی همچنین با اشاره به نظارت‌های ستادی رئیس‌جمهور تاکید کرد: شاهد برگزاری شانزدهمین نظارت ستادی رئیس‌جمهور در وزارت ورزش و جوانان بودیم؛ دولت با دوگانه نظارت میدانی و سفرهای استانی و نظارت‌های ستادی در جهت پیشبرد برنامه‌ها و اهداف خود حرکت خواهد کرد.

در طول دو سال فعالیت دولت، ۱۰ پرتاب فضایی داشتیم
سخنگوی دولت با اشاره به دهمین پرتاب فضایی موفق در دولت سیزدهم، یادآور شد: در ۱۰ سال گذشته ۱۰ پرتاب فضایی انجام شد و در طول دو سال فعالیت دولت  نیز ۱۰ پرتاب داشتیم و جمهوری اسلامی ایران موفق شد در پرتاب به مدار ۷۵۰ کیلومتر نیز موفقیت کسب کند. ان شاءالله پرتاب‌های موفق دیگری نیز خواهیم داشت که دستاوردها و آثار ملموسی در حوزه هواشناسی، تخمین کشت‌های سرزمینی، تخمین آبهای موجود سطحی و حوزه‌های متعدد جمعیتی و همچنین حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله شاهد مدیریت عینی خواهد داشت.
دبیر هیات دولت با اشاره به اقدامات دولت برای بکارگیری علم و فناوری نوین در حوزه کشاورزی، گفت: در حوزه کشاورزی برنامه توسعه ماشینی‌سازی با اتکا به فعالیت‌های دانش‌بنیان کشور در دولت و در سند تحول و هم در سایر تصمیمات در دستور کار قرار داشته است. شاهد رشد ۳۱ درصدی تامین ماشین آلات کشاورزی بودیم. افزایش ۴ برابری بکارگیری پهپادهای کشاورزی داشتیم. برای اولین‌بار دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی پیش‌بینی شد. این اقدام موجب شده که ۷۸ درصد در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی افزایش داشته باشیم. از ۲۸۰ شرکت در ماه‌های اخیر به ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی رسیده‌ایم.
وی با بیان اینکه سرانه دانش‌آموزی روستایی و عشایری سه‌برابر شده است، اظهار کرد: ۱۲۶ هزار کلاس درس روستایی و عشایری تجهیز شد. ۲۱۱ هزار کلاس درس در قالب ۳۹۵۰ باب مدرسه در دو سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است. حمایت از بهسازی و نوسازی مدارس و عدالت آموزشی به صورت پایاپای در دستور کار دولت قرار گرفته است.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات دولت در حوزه مسکن تأکید کرد: گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در ماه‌های گذشته در حوزه خرید و فروش مسکن روند کاهشی را نشان می‌دهد که ان شاءالله اثر آن در حوزه اجاره مسکن در سال آینده شاهد خواهیم بود.
بهادری جهرمی ادامه داد: سرمایه‌گذاری و ساخت‌وساز ساختمان‌های شهری رشد ۸ درصدی در ۶ ماهه اول امسال نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته داشته است. نظارت بر فعالیت مشاوران املاک، سامانه ثبت قراردادهای اجاره بین موجر و مستاجر فعال شده، اقدامات حمایتی برای تزریق منابع از شبکه بانکی هم افزایش وام ودیعه مسکن و افزایش وام ساخت و ساز داشتیم.
دبیر هیات دولت در پاسخ به پرسشی درباره اختلاف دولت و مجلس بر سر افزایش حقوق کارکنان، تاکید کرد: حمایت واقعی از حفظ قدرت خرید مردم این است که هم تورم را مهار کنیم و هم افزایش دستمزدها را شاهد باشیم. دولت درنظر دارد، افزایش حقوق با تاکید بر افزایش حقوق افرادی باشد که حقوق پایین‌تری دریافت می‌کنند. به عنوان مثال کسی که ۱۰ میلیون حقوق دریافت می‌کند افزایش ۳۰ درصدی داشته باشد این در حالی است که کسی که ۵۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرد باید معادل به عنوان مثال ۱۰ درصدی را داشته باشد.

گلایه عمومی مردم نبود عدالت در پرداخت‌ها است
سخنگوی دولت یادآور شد: گلایه عمومی مردم نبود عدالت در پرداخت‌ها است و نگاه دولت نیز عدالت پرداخت و افزایش پلکانی حقوق کارکنان است.
بهادری جهرمی درباره راهبرد لغو و خنثی‌سازی تحریم‌ها در دولت، گفت: در تجارت خارجی کسب رکورد ۱۱۲ میلیارد دلار حجم تجارت نفتی در سال ۱۴۰۱ را شاهد بودیم. دولت پابه‌پای مذاکره برای رفع تحریم مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها را نیز پیش برده است؛ عضویت در اجلاس‌ها و مجموعه‌هایی همچون بریکس و شانگهای، تقویت دیپلماسی همسایگی و توسعه روابط با تمرکز بر توسعه روابط اقتصادی از جمله اقدامات دولت بوده و نشان داد که اقدامات دولت در این حوزه نیز صحیح بوده است.

خنثی‌سازی تحریم‌ها با جدیت دنبال می‌شود
وی با تاکید بر اینکه خنثی‌سازی تحریم‌ها با جدیت دنبال می‌شود گفت: اخیرا آقای باقری با آقای مورا در ژنو در راستای مذاکرات رفع تحریم‌ها دیدار و رایزنی داشته و این گفت‌وگوها و مذاکرات و رفت‌وآمدها استمرار دارد.
انتهای پیام/
مذاکرات برای لغو تحریم‌ها ادامه دارد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار