خبر/

کودک ۹ ساله زنجانی با اهدای عضو به سه بیمار زندگی بخشید

1398/10/09 - 13:00 - کد خبر: 10736 نسخه چاپی

نصر: با اهدای کبد و کلیه‌های یک دختر ۹ ساله که در مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان بستری شده بود، بیست و ششمین اهدای عضو به بیماران نیازمند طی سال جاری در استان زنجان ثبت شد.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان امروز در این خصوص به خبرنگار گفت: "معصمومه فاطمی " دختر ۹ ساله ساکن شهر کرسف از توابع  خدابنده به علت خونریزی مغزی، دچار مرگ مغزی و در مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی شهر زنجان بستری شده بود.
شهریار اماموردی افزود: پس از اطلاع از مرگ مغزی این بیمار، کارهای لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام شد.
وی اضافه کرد: پس از کسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای ارگان‌ها به بیمارستان سینای تهران منتقل و این عمل خداپسندانه روز گذشته انجام شد.
اماموردی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۴۴ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲۶ مورد به اهدای عضو و پنج مورد عدم رضایت در اهدای عضو وجود داشت و ۱۶ مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند.
این مسؤول ادامه داد: هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.
به گفته اماموردی، از جمله روش‌های دریافت کارت اهدای عضو، ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ - شماره‌گیری #۳ *۳۴۳۲* و یا مراجعه به سایت اهدای عضو به آدرس https://ehda.center جهت اخذ کارت اهدای عضو است.
بیست و پنجمین اهدای عضو  این استان نیز ۲۲ آذر امسال  و  با اهدای کبد و کلیه‌های یک بیمار مرگ مغزی به نام نیژه سلیمانی ۵۲ ساله به علت آنوریسیم مغزی، دچار مرگ مغزی و در بیمارستان بوعلی سینای خرمدره بستری شده بود، به ثبت رسید.
شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از سال ۸۷ آغاز به کار کرده است.
انتهای پیام/
کودک ۹ ساله زنجانی با اهدای عضو به سه بیمار زندگی بخشید خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار