رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی؛

خطرات و خسارات زلزله با سبک سازی سازه ها کاهش می‌ یابد

1402/10/27 - 13:27 - کد خبر: 106977 نسخه چاپی

نصر: رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان شرقی گفت: سبک سازی ساختمان ها با استفاده از مصالح سبک و مقاوم، یکی از راهکارهای مهم در کاهش خطرات و خسارات ناشی از زلزله است.

به گزارش نصر، یوسف زندی روز چهارشنبه در همایش بلوک و پانل سبک اتوکلاو شده (حرارت دیده) در تبریز اظهار کرد: اینکه چرا تاکنون نسبت به این موضوع آنگونه که باید پرداخته نشده و تا حدی مغفول مانده است باید بررسی شود زیرا که سازه های سبک و مقاوم در برابر زلزله آسیب کمتری می بینند اما سازه های سنگین به دلیل جذب حداکثر نیروی زمین در مواقع زلزله، بیشترین آسیب را متحمل می شوند.
وی با بیان اینکه روش های مختلفی برای سبک سازی ساختمان ها و سازه ها در دنیا مرسوم است، گفت: حذف ریزدانه ها، استفاده از بتن های پلیمری، تزریق حباب و بتن پوکه سنگی چهار روشی است که مهندسان و محققان از آنها برای سبک سازی استفاده می کنند که نتیجه آن، کاهش وزن و افزایش مقاومت ساختمان و همچنین کاهش هزینه و وقت است.
زندی مصالح به کار رفته در ساخت بتن ها، بلوک ها و پانل های سبک را مهم توصیف کرد و افزود: برای ساخت یک متر مکعب پانل سبک، نیم کیلوگرم پودر آلومینیوم به عنوان واکنش زا، ۴۰۰ کیلوگرم ماسه سیلیسی، ۱۴۰ کیلوگرم آهک زنده، ۳۵ کیلوگرم سیمان و چهار درصد هوازا نیاز است که در صورت رعایت این موارد، پانل های تولیدی به رغم حجم بالا، وزن سبکی خواهند داشت.
وی ویژگی های این نوع پانل ها را اجرای سریع و آسان، جلوگیری از هدر رفت انرژی، مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست عنوان کرد و گفت: با توجه به افزایش ساخت و سازها و بلدمرتبه سازی، استفاده از مصالح سبک و مقاوم در ساختمان ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید الزامی شود.
زندی به هدر رفت حرارت در ساختمان ها اشاره کرد و گفت: ۳۰ درصد حرارت از طریق دیوارها و ۱۶ درصد از طریق سقف به هدر می رود که در صورت استفاده از پانل های سبک دیواری و سقفی که عایق در برابر هدر رفت انرژی و حرارت هستند، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود.
وی ادامه داد: دنیا امروز به سمت استفاده از مصالح سبک در ساختمان سازی حرکت کرده و پیشرفت های زیادی در این زمینه حاصل شده است اینکه چرا ما نرفته ایم یا کمتر وارد شده ایم باید بررسی شود.
وی همچنین بر ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در کارخانه ها به وِیژه های کارخانه های تولید مصالح سبک، تاکید کرد و گفت: تحقیق و توسعه همواره باید بخشی از فعالیت های عملی ما باشد هر موقع این ۲ مقوله را کنار بگذاریم آن روز، روز نابودی ماست از این رو هرگز نباید متوقف یا حذف شود.
۷۰ تا ۸۰ درصد ساختمان های موجود در شهرها و روستاها در برابر زلزله ناپایدار هستند، از این رو استفاده از بتن ها و مصالح مقاوم و سبک در کشور که روی کمربند زلزله واقع شده امری مهم و حیاتی است.

سالانه ۴۶۴مترمکعب بتن و پانل سبک در شرکت خاک چینی ایران تولید می شود
مدیرعامل شرکت صنایع خاک چینی ایران وابسته به سازمان تامین اجتماعی نیز در این همایش اظهار کرد: این کارخانه به عنوان بزرگترین و مدرن ترین کارخانه تولید بتن و بلوک سبک، سالانه ۳۲۵ هزار مترمکعب بتن سبک (AAC)، ۱۳۹ هزار مترمکعب پانل سبک مسلح و ۴۸ هزار تن ملات خشک با بهره گیری از بروزترین فناوری های اروپایی به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کند.
منصور پورمهدی اضافه کرد: همچنین ظرفیت اسمی مجموعه در تولید کائولن، ۱۵۰ هزار تن محصول فرآوری شده و ۳۵۰ هزار تن محصول درجه بندی بوده که با اصلاح روش های بهره برداری به تولید ۱۸۰ هزار تن انواع کائولن فرآوری شده در سال رسیده است.
وی افزود: محصولات تولیدی این شرکت دارای ویژگی های مهم از جمله عایق رطوبتی، صدا، آتش و حرارت است و ضمن کاهش هزینه های اجرای ساختمان، تا ۳۰ درصد وزن تمام شده ساختمان را کاهش می دهد.
وی با اشاره به اینکه سبک سازی ساختمان یکی از دغدغه های اصلی کشورهای زلزله خیز مانند ایران است، گفت: سبک سازی ساختمان با استفاده از بلوک های تبلکس از طریق کاهش ۳۰درصدی وزن اسکلت ساختمان و همچنین ۲۵درصد ملات مصرفی هنگام نصب، علاوه بر کم شدن نیروهای مخرب زلزله منجر به کاهش هزینه ها به میزان ۳۰درصد می شود.
پورمهدی گفت: علت سبکی محصولات تولیدی این شرکت، ساختار متخلخلی است که در بتن تشکیل دهنده آن ایجاد شده است، طوری که ۸۰ درصد هوای داخل ملات اولیه حفظ می شود و دانسیته ( مقدار جرم موجود در واحد حجم) را به کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می رساند.
انتهای پیام/
خطرات و خسارات زلزله با سبک سازی سازه ها کاهش می‌ یابد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار